Lednicko-valtický areál na bicykli. Čo sa oplatí vidieť a kadiaľ ísť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

O tomto areáli ste už možno počuli, prípadne o dedinkách Lednice, Valtice alebo o ďalšej trošku na západ Mikulov. Celý Lednicko-valtický areál patrí medzi skvosty českej histórie a prírodných zaujímavostí. Navyše veľmi blízko od hraníc – na juhu Moravy, len pár kilometrov za hranicami, autom hodinku z Bratislavy.
Pripravili sme pre vás cyklistický výlet v tomto areáli na bicykloch – môžete prísť so svojím, ale poradíme vám aj, kde sa dá priamo vo Valticiach požičať za dobrú cenu. Prichystali sme trasu, ktorú zvládnete za jeden deň, dokonca aj rodiny s deťmi (my sme mali 5 detí vo veku od 8 do 14 rokov). Ukážeme, čo sa oplatí vidieť a kde sa najesť.
Verte, že cyklotúra v Lednicko-valtickom areáli stojí za to a budete na ňu ešte dlho spomínať.

 

Lednicko-valtický areál

Areál sa nachádza v okrese Břeclav na ju Moravy. V roku 1996 ho zapísali na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a už len preto sa ho oplatí navštíviť a preskúmať. Celú oblasť pretvoril v 18. a 19.storočí na svoj obraz nesmierne bohatý kniežací rod Lichtenštajnovcov. Je to akoby obrovský prírodný park s chrámami, kaplnkami, alejami, nechýbajú rybníky a historické skvosty, ktoré treba vidieť.

Je tam množstvo drobných stavieb, my sme pre našu cyklotrasu vybrali tie najzaujímavejšie. Prirodzene, zámky v Ledniciach i Valticiach sú samé osebe unikátmi, takže tým sa budeme venovať osobitne v niektorom z ďalších článkov.

Lednicko-valtický areál môžete prejsť na bicykloch (ako my), tiež klasicky autom alebo peši. Je tam niekoľko turistických trás (červená, modrá, zelená a dve žlté).

mapa lednicko-valtický areál

 

Cyklistická trasa

Vyrazíme z Valtíc od požičovne bicyklov (ak si priveziete svoje, môžete z ktoréhokoľvek miesta). Prejdeme cez Lednice a potom späť cez Hlohovec (moravský J) späť do Valtíc. Trasa meria cca 28 km, ide po rovine, len pár menších kopčekov, takže to zvládnu aj rekreační cyklisti.

Trasa: Valtice – Rendez Vous (Dianin chrám) – kaplnka sv. Huberta – Tři Grácie – statek Nový dvúr – Apollónov chrám – Janohrad – Lednice a tamojší zámok – rybníky a Rybničný zámeček – Hraniční zámok – Hlohovec (vyhliadková vežička) – Valtice.

Tu je mapa trasy:

 

Kde a ako si požičať bicykle?

V areáli máte viacero možností, ale my odporúčame po osobnej skúsenosti Půjčovnu jízdních kol Huranakolo.cz. Nachádzajú sa vo Valticiach, na ulici K Lesíku 815 a na ich stránke si rozhodne vyberiete. K dispozícii majú množstvo trekingových bicyklov, pre dámy, mužov aj deti. Rôzne značky, kvalitné a servisované. V ponuke majú aj elektrické bicykle. My sme si požičiavali jeden elektrický a 4 klasické, a nemali sme žiadne problémy. Požičajú vám aj prilby, detské sedačky alebo vozítka pre deti.

Rezerváciu môžete urobiť kedykoľvek vopred, priamo si vyklikáte na ich stránke typ bicykla, podľa výšky, značky, modelu. Zadáte si, či na jeden deň alebo viacero dní a pekne vám to vyráta výslednú sumu. Tú môžete hneď zaplatiť kartou, na mieste sa potom platí kaucia v českých korunách, ktorú vám prirodzene po vrátení bicykla vrátia (berú aj eurá, netreba sa báť).
Dokonca vám za menší poplatok vedia doviezť bicykle na určené miesto, odkiaľ chcete na cyklotúru vyraziť (dopravujú ich v okolitých obciach, okrem Valtíc aj Lednice, Mikulov, Hlohovec, či Úvaly). Otvorené majú od 9:00 do 18:00 s prestávkou medzi dvanástou a treťou. Vrelo odporúčame!

pújčovna kol huranakolo.cz

 

 Cyklistický výlet

Začíname teda vo Valticiach, malej obci, ktorej dominuje zámok. Kedysi to bol hrad z 12.storočia, ale rod Lichtenštajnovsov ho dal prestavať na zámok, pričom väčšina budov je v barokovom štýle.

Z Valtíc vyrazte akoby smerom na Lednice a Hlohovec po hlavnej ceste. Toto je jeden z mála úsekov, ktoré sú exponovanejšie, jazdia tam autá, ale pri troche opatrnosti ho máte za pár minút za sebou. Odbočíte na parkovisko pri cintoríne a okolo cintorína Valtice už idete po spevnených cyklocestách smerom k malej kaplnke sv.Anny a k prvej zastávke Rendez Vous – Dianin chrám z roku 1812. Je to kultúrno-historická stavba, malý poľovnícky zámoček v tvare víťazného oblúka doplnený bohatou štukovou výzdobou. Je zasvätený Diane, bohyni lovu.

Lednicko-valtický areál - Dianin chrám

Dianin chrám.

Odtiaľ pokračujeme po ceste lesom ku Kaplnke sv. Huberta, malá novogotická stavba, ktorá opäť súvisí s rodom Lichtenštajnovcov. Okolo kaplnky je borovicový les a vedie tadiaľ žlto značená trasa (z Břeclavi do Hlohovca) a červená trasa z Valtíc do Lednice.

Ďalšia zastávka je chrám Tři Grácie, klasický letohrádok z 19.storočia architekta Franza Josefa Engela. Pred chrámom je umiestnené súsošie troch nahých žien, ktoré predstavuje Charitky – grécke bohyne krásy a pôvabu.   Objekt je kultúrnou pamiatkou.

Lednicko-valtický areál - kaple sv. Huberta

Kaple sv. Huberta

Lednicko-valtický areál - chrám Tři grácie

Chrám Tři Grácie

 

Na romantický Janohrad

Od krásneho chrámu pokračujeme okolo statku Nový dvůr, čo je empírový statok postavených v rokoch 1809-1810 a mal slúžiť na chov oviec. V kruhovej stavbe Rotunde sa nachádza salón a od roku 1981 tam chovajú kone.

Odtiaľ pokračujeme po cestičke na východ, okolo bunkrov ukrytých kúsok od cesty v lesoch až k Apollónovmu chrámu. Ten vznikol v roku 1819 v empírovom slohu a jeho výrazným znakom je osem dórskych stĺpov, za ktorými sa skrýva reliéf boha Apollóna na slnečnom voze. Môžete vyjsť na vyhliadkovú terasu, ktorá je sprístupnená celoročne od 10:30 a sú odtiaľ pekné výhľady na Lednice, rybníky ap. Okraj terasy zdobia sochy z bývalého Chrámu múz, ktorý stál neďaleko odtiaľ.

Lednicko-valtický areál - Apollonov chrám

Apollónov chrám.

Po pár metroch od chrámu narazíme na rušnejšiu cestu, zabočte na nej doprava a choďte po nej cca 450 metrov. Potom odbočíte doľava opäť na cyklocestu smerujúcu k Janohradu.
Janův hrad je krásna romantická zrúcanina v gotickom štýle, ktorú postavili v rokoch 1807 až 1810 podľa návrhu architekta Josepha Hardmutha. Sálu vymaľoval maliar Michael Rober.

Zrúcanina je postavená z pieskovcových blokov a pomenovali ju na počesť predka Jana z Lichtenštajna. Slúžila ako lovecký zámoček, usporadúvali sa tam lovy a následné hostiny.

Lednicko-valtický areál - Janohrad

Janohrad.

 

Nádherné Lednice

Janohrad je už de facto súčasťou Lednického zámku a areálu, takže do Ledníc to máte na skok okolo sympatického malého Loveckého zámečku. Prídete do Lednice, pokračujete po ulici Slovácká až na Zámecké náměstí. Zámok Lednice s rozľahlými záhradami patrí medzi najkrajšie pamiatkové komplexy v Českej republike. Lednické panstvo získali v roku 1249 Lichtenštajnovci a patrilo im takmer 700 rokov.

V Lednici sa môžete najesť, je tam viacero dobrých reštaurácií, pri ktorých si môžete odstaviť bicykel. Napríklad  Hospůdka u Korunky na Břeclavskej ulici kúsok od záhrad, výborné veľké domáce burgre majú v Burger´s Club, prípadne skúste streetfood Pedro´s Foodtruck.

najkrajšie cyklookruhy v okolí KošícPrečítajte si tiež
Najkrajšie cyklistické výlety v okolí Košíc.

 

K rybníkom, cez Hlohovec späť do Valtíc

Z Ledníc idete od zámku po Komenského ulici okolo Občerstvenia Domaine Eisgrub na okraji Ledníc k rybníkom. Potom popri rybníku k Rybničnému zámečku v klasicistickom štýle, ktorý si v rokoch 1814-1817 dal postaviť knieža Ján I. Josef z Lichtenštejna. Spočiatku slúžil objekt pri lovoch, neskôr ho majitelia venovali ornitológom a hydrobiológom.

Pokračujete ďalej popri rybníku, prejdete cez hlavnú cestu vedúcu z Ledníc do Valtíc, až dorazíte na konci rybníkov k Hraničnému zámku. Ide o pamiatkovo chránený zámocký komplex, ktorý pochádza z 20.rokov 19.storočia. Klasicistická stavba pozostáva z troch jednoposchodových pavilónov prepojených prízemnými traktmi s terasami. Fasáda má bohaté zdobenie v podobe lizénových pásov, k tomu mnohé arkády a výrazné portály.

Zámok je už vlastne na okraji obce Hlohovec, prejdete cez jej okrajovú časť a na konci obce sa môžete na minútku-dve zastaviť pri vyhliadkovej vežičke. Cesta vedie do kopca, takže malá zastávka príde vhod 🙂
Odtiaľ pomedzi vinohrady šliapete smerom na Valtice a vyjdete na hlavnej ceste, takmer v mieste kde ste z nej odbočovali pri miestnom cintoríne. Odtiaľ môžete zísť dolu do obce a pozrieť si Valtický zámok.

Lednicko-valtický areál - Hraniční zámek

Hraniční zámek

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.