Nástroje a príslušenstvo potrebné na presné rezanie skla

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rezanie skla nepatrí medzi najjednoduchšie úlohy, vzhľadom na pevnú formu z ktorej vzniká tento materiál. Osoby, ktoré ešte nemajú žiadne skúsenosti so spracovaním skla, môžu spôsobiť poškodenie a odlomiť niektoré časti, čo spôsobí zničenie skla. Ak sa rozhodnete rezať sklo, potrebné je predtým získať nástroje, ktoré m uľahčia prácu.

 

Užitočné príslušenstvo na rezanie skla

Pri procese rezania skla je potrebné použiť správne nástroje, vďaka ktorým bude každá časť precízne vyrezaná. Pri voľbe správnych nástrojov na rezanie skla sa musíte orientovať na vysokú kvalitu a odolnosť materiálov, z akých boli nástroje vyrobené. Medzi výrobkami dostupnými na trhu sa oplatí získať:

  • Nože na sklo – olejové a suché. Pomocou nožov môžeme veľmi presne rezať každý druh skla. Olejový nožík na rezanie skla je vhodný na pokročilejšie práce, lebo po jeho použití ostáva na skle olej, ktorý znižuje riziko prasknutia prakticky na minimum. Pokiaľ ide o suchý nôž na sklo, tak po použití tohto noža zostáva na skle ryha, preto je tento nôž ideálny v prípade jednoduchých a menších sklárskych prácach.
  • Pravítka, ktoré nám poslúžia na označenie pravého uhla. Okrem toho vysoko kvalitné nástroje sú dostupné v dvoch verziách: s výstuhou a bez výstuhy. Tie prvé sú charakteristické tým, že svorka spájajúca ramená pravítka poskytuje oveľa väčšiu precíznosť počas sklárskych prác. Pravítka bez výstuhy majú dva kolíky z modrého plastu, vďaka ktorým máme viditeľne umiestnený materiál počas pohybu skla. Pomáhajú vo vykonávaní precíznych rezov pozdĺž skla, ktoré sa dá rozdeliť na menšie časti s rôznymi tvarmi.

ako si správne čistiť okuliarePrečítajte si tiež
Ako správne čistiť okuliare? mydlo a teplú vodu odložte!

  • Kružidlá, ktoré umožňujú ideálne vyrezávanie otvorov v skle, alebo vyrezávania koliesok zo skla. Kružidlá majú prísavky, ktoré umožňujú presné určenie okruhu.
  • Kliešte, ktoré slúžia na lámanie skla. Kliešte majú úlohu precízne lámať sklo, hlavne keď je sklo hrubé na mozaiku, alebo vitráže. V takom prípade majú kliešte za úlohu lámať hrany, alebo obrábať otvory, ktoré sú v skle.
  • Sklárske oleje, ktoré vďaka svojim vlastnostiam chránia a predlžujú životnosť čepele noža.  Použitie oleja počas rezania skla znamená vyššiu precíznosť rezania. Okrem toho obmedzujú vznik rôzneho druhu odlamkov a asymetrických rezov.
  • Ručné a stacionárne píly na rezanie skla sú vybavené diamantovými kotúčmi, ktoré vďaka tvrdej štruktúre uhlia môžu prerezať sklo bez dodatočných odlamkov.

 

Aké nástroje ešte môžu byť užitočné pri spracovaní skla?

Pre automatické rezanie skla sú potrebné hlavice, kolieska a rezacie čepele. Vedia precízne a presne vykonať dlhé rezy pomocou karbidových kovov, z ktorých sú vyrobené. Okrem toho vyššie uvedené nástroje vďaka vysokej kvalite môžu nahradiť klasické ručné nástroje, čo vám nielen uľahčí vykonávanie prác pri spracovaní skla, ale tiež ušetrí čas.

— PR článok —
Foto: Dalaifood / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.