Ak nosíte klasické dioptrické okuliare, určite to dobre poznáte: už za jeden deň sú špinavé, obchytané, máte na sklách šmuhy. O to viac posledný rok, kedy nosíme rúška a tie zanechávajú na sklách tiež stopy. Podobne je to pri slnečných okuliaroch. Otázkou je, ako si správne a najmä efektívne čistiť okuliare, aby sme ich nepoškodili?
Priznajme si, často pri čistení siahneme po tom, čo máme najbližšie po ruke. Látku svojej košele, trička či blúzky. Nejakú handričku, čo sme našli v zásuvke. Papierovú vreckovku ap. Prvým a hlavným odporúčaním pri slnečných okuliaroch je – nepoužívajte prostriedok na umývanie riadu. Upozorňuje na to aj profesionálny optik britskej organizácie Witch?
Žiadne čistiace prostriedky
Prečo by ste nemali používať prostriedok na umývanie riadu? Veď takéto odporúčanie ste už tuším niekde počuli, nie? Vedzte, že odmasťujúce chemikálie pri opakovanom používaní narušia povrch slnečných okuliarov. Na sklách vznikajú malé trhlinky a tak sa znižuje ochrana pred UV žiarením. Zhoršuje sa výhľad a už na prvý pohľad vyzerajú okuliare akoby permanentne špinavé.
Nevhodný je aj dezinfekčný prostriedok na ruky. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča používať dezinfekčné prostriedky s najmenej 60 alkoholu. Takýto prostriedok je však dosť agresívnou chemikáliou, ktorá poškodzuje nielen sklá na okuliaroch, ale aj rámy. Podobne sú na tom prostriedky na umývanie okien, či skla, ktorým bežne umývate napríklad zrkadlá. Nepoužívajte ich na okuliare – nevyčistia ich dobre a navyše poškodíte sklá, aj rámčeky.
Očistiť do oblečenia?
Už sme spomenuli, že najčastejšie čistím okuliare do oblečenia, ktoré máme na sebe…ale nerobte to! Môžete tak do nich iba vtrieť špinu, hoci to na prvý pohľad neuvidíte. Aj čisté textílie môžu sklo poškriabať a niektoré materiály ako povedzme vlna sú naozaj príliš drsné na čistenie jemných skiel okuliarov.
Nasliníte si sklá okuliarov slinami?
Ďalšia chyba – zvyšujete tak iba riziko infekcie očnej rohovky. S prstov sa prenesú na sklá drobné čiastočky, nasadíte si okuliare na oči a už mierny vánok vám tie čiastočky môže odviať do oka.
V úvode píšeme, že by ste mali odložiť aj mydlo a b. Nezabúdajte, že okuliare nie sú odolné voči vysokým teplotám, takže horúcu vodu určite nie, nanajvýš vlažnú.
Mnohé mydlá, ktoré sú na trhu, obsahujú povrchové aktívne látky podobné zložkám prostriedkov na umývanie. Niektoré ich nemajú, ale to ako laik nerozpoznáte. Takže čistenie mydlom radšej vynechajte.
Ponúkali vám v optike profesionálne vyčistenie okuliarov prístrojom dezinfikujúcim pomocou UV žiarenia? Dobrá voľba, ale nezabudnite, že špinu a mastnotu z okuliarov vyčistiť nemusia.
Ak si zvyknete čistiť okuliare papierovou vreckovkou, utierkou alebo vlhčeným obrúskom, aj tohto zlozvyku sa radšej zbavte. Zanechávajú na sklách drobné častice prachu alebo chuchvalce svojich vlákien.
Prečítajte si tiež
Rúška a okuliare. Triky, aby sa vám nezahmlievali sklá.
Ako správne čistiť okuliare?
Aby bolo čistenie šetrné, správne a účinné, kúpte si tekutý čistiť na okuliare, k tomu jemnú handričku z mikrovlákien alebo špeciálne jednorazové čistiace obrúsky. Roztok na okuliare neobsahuje žiadny alkohol, je šetrný a utierka z mikrovlákna výborne odstraňuje mastnotu a šmuhy. A to bez rizika poškriabania.
Dobrá rada – handričky môžete prať, ale maximálne do 40 stupňov a bez zmäkčovadiel textílií, inak vám bude handrička robiť šmuhy na sklách.
Handričkou očistite nielen sklá, ale tiež všetky časti nosníkov a okraje rámov, ktoré sa dotýkajú šošoviek. Práve na týchto miestach sa zvyknú nečistoty hromadiť.
Roztok býva vo forme spreju alebo tekutý na konci s mäkkou špongiou, ktorou nanesiete roztok na sklá.
Pozor, nepoužívajte handričky alebo obrúsky určené na čistenie smartfónov, tabletov a obrazoviek ako takých. Je to len núdzové riešenie, ale nepreháňajte to.
Ak máte okuliare bez rámov, čiže ide o vŕtané rámy, neumývajte och vodou. Do malých otvorov pre skrutky sa dostáva tekutina a to môže byť problematické z dlhodobejšieho hľadiska. Radšej naneste tekutinu na handričku a tak očistite okuliare.
Foto: StockSnap.io, Unspplash.com