9 osvedčených rád, ako vychovať úspešné deti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Výchova detí je ťažký oriešok. Dobre mienených rád sa valí zo všetkých strán neúrekom. Vybrať si tie správne však nie je vždy jednoduché. Aj preto sa Bill McRaven rozhodol zostaviť tie, ktoré ho naučil sám život. Takže ako vychovať úspešné deti podľa bývalého veliteľa Navy SEALs, špeciálnych jednotiek námorníctva USA. Bill sa ocitol v mnohých riskantných situáciách, kedy boli v hre životy ľudí aj osud krajiny. Úspešne tiež velil misii na odchytenia vodcu teroristov Usámu bin Ládina v roku 2011. Po odchode z námorníctva sa presunul k vzdelávaniu, pôsobil na Texaskej univerzite a neskôr napísal aj knihu Make your bed (Usteľ si posteľ), ktorá kraľovala rebríčku bestsellerov New York Times.

 

Ako vychovať úspešné deti

Prinášame vám jeho základné rady, ako deti inšpirovať, aby sa stali kýmkoľvek len chcú. Hlavne však dobrými ľuďmi, ktorí smelo kráčajú za svojimi snami.

1. Začnite svoj deň dokončením úlohy 

Ak chcete, aby vaše deti boli v živote úspešné, McRaven radí viesť ich k tomu, aby si každé ráno pred odchodom z domu ustlali posteľ. Znie to jednoducho a v skutočnosti to aj jednoduché je. Úlohy nás učia disciplíne, splnené úlohy v nás zároveň vyvolávajú pocit spokojnosti. Ak takto začnete hneď ráno, naštartujete sa na tú správnu vlnu. „Niekedy vám aj obyčajné ustlanie postele môže dať to šťuchnutie, ktoré potrebujete na začiatok dňa a poskytnúť zadosťučinenie, aby ste ho aj správne zakončili,“ hovorí McRaven.  

Zároveň spomína, ako sa na šesťmesačnom výcviku Navy SEAL, ktorý je známy pre svoju nesmiernu náročnosť, hneď na úvod naučil ustlať si posteľ podľa dôkladných štandardov svojich inštruktorov a ako si tento zvyk udržal vyše štyri desaťročia. Po tom, ako Saddáma Husajna v roku 2003 zajali americké sily v Iraku si všimol, že bývalý iracký prezident, ktorý bol neskôr odsúdený za zločiny proti ľudskosti na trest smrti, si vo väzenskej cele posteľ nikdy neustielal.
Posteľ, samozrejme, slúži ako metafora, v skutočnosti môže ísť o akúkoľvek inú úlohu, ktorá sa opakuje každý deň a hneď z rána dodá pocit spokojnosti.
 

 

2. Nekráčajte životom sami 

„Životom nemôžete kráčať sami. Nájdite si niekoho, s kým sa o cenné a aj tie menej významné chvíle môžete podeliť. Nájdite si čo najviac priateľov a nikdy nezabudnite, že váš úspech závisí od ostatných,“ hovorí McRaven.
Opäť spomína na výcvik SEAL, kde sa od začiatku od všetkých účastníkov vyžadovalo, aby spolupracovali a všade, aj na nezmyselné miesta, so sebou ťahali ťažký gumený čln.

Až roky po tréningu, keď bol McRaven vysokopostaveným veliteľom a ťažko sa zranil pri nehode s padákom, si uvedomil, čo toto tvrdenie skutočne znamená. Zároveň si začal viac vážiť a najmä oceňovať všetkých ľudí, ktorí ho prinútili, aby veril sám v seba, uzdravil sa a zachránil svoju kariéru. Patrila k nim jeho manželka, priatelia, ktorí ho v ťažkých chvíľach navštevovali, aj admirál, ktorý mu pomohol zorientovať sa v byrokracii námorníctva.

vychovajte šťastné a úspešné deti

 

3. Jediná veľkosť, na ktorej záleží, je veľkosť vášho srdca

Deti prirodzene vnímajú, že ľudia sú rôzni. Niektorí väčší, iní menší, niektorí zdraví a ďalší zasa nie. Dospelí im však často vnucujú optiku hodnotenia, čo je dobré a pekné a čo už nie. Negatívne posudzovanie potom u najmenších často vedie k nenapraviteľným škodám. 

Naučte deti, že byť atraktívny, neznamená mať konfekčnú veľkosť 34 alebo kocky na bruchu. Telesný vzhľad závisí aj od genetických predispozícií a štíhly neznamená automaticky zdravý. Radšej deťom vysvetlite, že farbu očí, kvalitu vlasov, výšku a podobne si nevyberajú, keďže sú stanovené genetikou. Naučte ich uznávať rôznorodosť, ktorá siaha ďaleko za telesné proporcie a kde nezáleží na rase, náboženstve, politickom presvedčení, rode, či sexualite, ale na človeku ako takom. Aby mohol byť každý iný a pritom ľúbený a svoj.

 

4. Život nie je spravodlivý. Pohnite sa ďalej! 

McRaven pri tejto rade opäť spomína na tréningy SEAL, kedy inštruktori často trestali študentov za malé priestupky alebo dokonca aj vtedy, keď nič zlé neurobili. Nútili ich napríklad v šatách vbehnúť do oceánu a mokrých sa vyváľať v piesku. V týchto vlhkých úboroch plných piesku museli zostať oblečení až do konca dňa. Raz sa inštruktor McRavena spýtal, či vôbec tuší, prečo im to robia. Ako odpoveď dostal lekciu: „Pretože život nie je spravodlivý a čím skôr sa to naučíš, tým lepšie ti bude.“ 

Niekedy sa v živote jednoducho dejú veci, ktoré sa nám nepáčia, ale nedokážeme ich nijako ovplyvniť alebo trpíme za činy, ktoré nevznikli našou vinou. Tí úspešní to jednoducho prijmú a idú ďalej.

 

5. Zlyhanie vás môže posilniť

zlyhanie a ako vychovať úspešné dieťaČlovek sa učí z vlastných chýb. Keď rodičia chránia deti pred prirodzenými životnými pádmi, ochudobňujú ich o skúsenosti, ktoré ich posilnia a lepšie pripravia do dospelosti. Zlyhania totiž učia vytrvalosti a dovoľujú nám rásť. Preto je dôležité niekedy nezasahovať a nesnažiť sa ťahať deti k úspechu za každú cenu.

McRaven hovorí o tom, keď dvoch študentov, ktorí skončili na skúške ako poslední, potrestali dvomi hodinami tréningu navyše každý deň. Hoci išlo o náročné cvičenie, bývalý veliteľ hovorí, že sa z nich oboch vďaka tomu nakoniec stali najlepší plavci v celom tíme.

Na druhej strane je však potrebné zasiahnuť, ak dieťa v niečom zlyháva opakovane. Z pádu sa totiž učíme len vtedy, keď máme pri sebe oporu, ktorá nás povzbudzuje skúsiť to znova a znova, inak ľahko nadobudneme pocit, že sme neschopní. Vytrvalosť si vybudujeme nie preto, že sme spadli, ale preto, že sme sa znovu zdvihli, opäť to skúsili a uspeli. Úspech plodí úspech. Neustále zlyhania spôsobujú nedostatok sebadôvery, vzdávanie sa a ďalší neúspech.

 

 

6. Buďte odvážni

Súčasťou výcviku SEAL bola náročná prekážková dráha a McRaven hovorí o tom, ako musel byť ochotný skočiť hlavou nadol do hĺbky 60 metrov, aby beh dokončil v stanovenom čase. Bolo to riskantné a strašidelné, ale účinné. Podobná odvaha a ochota riskovať mu neskôr pomohla zachrániť vojakov väznených v Iraku.

„Život je boj a potenciál neúspechu je prítomný stále. Ale tí, ktorí žijú v strachu zo zlyhania, ťažkostí alebo rozpakov, svoj potenciál nikdy nedosiahnu. Bez toho, aby ste posúvali svoje hranice, bez toho, aby ste sa odvážili a občas riskovali, nikdy nebudete vedieť, čo je vo vašom živote skutočne možné.“

 

7. Postavte sa agresorom 

Agresori a tyrani, ktorí sa vyžívajú v šikane, vás nesmú zlomiť. „Ak chcete dosiahnuť svoje ciele, musíte mať veľkú odvahu. Táto odvaha je v nás všetkých. Načrite do hĺbky a nájdete ju v sebe v hojnom množstve,“ hovorí McRaven.

Spomína na to, že po tom, ako USA zajali Saddáma Husajna v Iraku, sa Husajnovi aj ako zosadenému despotovi a zajatcovi podarilo zastrašiť irackých vodcov, ktorí ho prišli navštíviť. McRaven mu teda nariadil izoláciu a lekcie pokory, ​​aby sa ho irackí vodcovia v budúcnosti nebáli.

Je vaše dieťa obeťou šikany?
Šikana sa nevyhýba deťom ani dospelým a má svoje zákonitosti. Agresor si na šikanovanie vyberá osobu, ktorá kladie najmenší odpor, čo vie odhadnúť aj podľa chôdze, pohľadu, rečového prejavu a celkového vyžarovania. Ak máte podozrenie, že vaše deti šikanujú, zbystrite.

Odborníci radia šetriť si energiu, ktorú možno budete chcieť investovať do obviňovania (školy, iných detí a ich rodičov) a radšej sa zamerať na výchovu a poslinenie osobnostných prejavov dieťaťa. Svet je plný útočníkov, a to nezmeníte. Môžete svoje dieťa iba naučiť, ako na nich efektívne reagovať. Dieťa potrebuje najmä získať odvahu a silu na prekonávanie prekážok – riešenie pre celý jeho život. Pomáha najmä tréning sebavyjadrovania a sebaistoty.

 

8. Dajte ľuďom nádej 

McRaven spomína na tréning SEAL v mrazivom bahne, ktoré jeho aj jeho spolužiakov vyšťavilo do posledných síl. Inštruktori im vtedy sľúbili, že ak to päť študentov vzdá, zvyšok ich triedy bude môcť sedieť pri ohni a zahriať sa. Namiesto toho, aby prestali, začali spievať, a tak sa navzájom inšpirovali, aby vydržali.

O mnoho rokov neskôr McRaven sledoval generála námornej pechoty menom John Kelly, keď sa stretával s rodinami padlých a nesmierne ho obdivoval za to, ako celú situáciu ustál a pritom poskytol útechu aj druhým. Generálov vzťah s rodinami vzišiel z jeho vlastnej tragédie, keďže aj jeho vlastný syn bol zabitý v Afganistane. „Bez toho, aby o tom vedel, dal John Kelly všetkým ľuďom okolo seba nádej. Nádej nám aj v najhorších časoch dovoľuje, aby sme mohli povstať nad bolesťou, sklamaním, agóniou a byť silní. Je najmocnejšou silou vo vesmíre.“

neurážajte partnera dieťa rodinaPrečítajte si tiež
Ako vychovať inteligentné dieťa?

 

9. Nikdy sa nevzdávajte

Študenti na tréningu SEAL môžu školenie kedykoľvek ukončiť. McRaven spomína, ako s ním začalo 150 študentov a výcvik dokončilo len 33 z nich. Žiaci, ktorí skončia, sú povinní ísť do stredu tréningovej sály a symbolicky trikrát zazvoniť na mosadzný zvon.
Hneď v prvý deň tréningu im inštruktor povedal, že jeho cieľom bude prinútiť ich, aby na ten zvon zazvonili, zároveň však dodal: „Ak tréning ukončíte, budete to do konca života ľutovať. Vzdanie sa vám nikdy nič v živote neuľahčí. 

McRaven si to naplno uvedomil, keď bol 19-ročný armádny strážca pod jeho velením zranený v boji a prišiel o obe nohy. O rok neskôr bol vojak stále v aktívnej službe, v uniformných nohaviciach ukrýval protetické nohy. „Život je plný ťažkých období a skúšok. Niekto tam vonku to však má vždy horšie ako vy. Nikdy, skutočne nikdy nezazvoňte na zvonček!“
Rada nad zlato: Čokoľvek sa deti snažíte naučiť, nezabudnite na to najdôležitejšie – ísť im príkladom.

Foto: Stocksnap.io, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.