Potraviny a úroda, zvieratá, nečakané výkyvy počasia… teplejšia klíma bude znamenať problémy. Mnohí ľudia stále neveria, že sa chýli ku klimatickej katastrofe. Že sa zhoršujú podmienky a ak niečo neurobíme čo najskôr, už naše deti budú trpieť vplyvmi klímy oveľa viac. Podnikateľ, jeden z najbohatších ľudí na planéte a spoluzakladateľ firmy Microsoft Bill Gates sa posledné roky venoval skúmaniu príčin a dôsledkov klimatickej zmeny. Diskutoval s odborníkmi na fyziku, chémiu, biológiu, strojárstvo, financie, či politické vedy a napísal o tom vynikajúcu knihu.
„Teplejšia klíma neprospeje zvieratám, ktoré nám dávajú mäso a mlieko – zníži sa ich produktivita a budú zomierať mladšie. Tiež klesne produkcia pšenice a kukurice, čo v niektorých častiach sveta môže viesť k zdražovaniu až o 20%,“ vysvetľuje niekoľko dôsledkov teplejšej klímy Bill Gates.
Nižšie vám ponúkame 6 najväčších dôsledkov, ktoré nás čakajú, ak nezačneme robiť účinné opatrenia.
Teplejšia klíma a 6 hlavných dôsledkov
Tu je niekoľko príkladov, čo všetko môže teplejšia klíma spôsobiť, a ako to ovplyvní náš každodenný život. V knihe Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe ich rozoberá Bill Gates, ktorý sa už roky snaží bojovať napríklad proti vysokým emisiám skleníkových plynov. Metodicky popisuje, čo zhoršuje našu klímu a čo by sme mali robiť, aby sme ju odvrátili.
Nebudeme totiž trpieť len horúčavami, prípadne len záplavami a ničím iným. Takto klíma nefunguje, tvrdí. Vplyvy klimatickej zmeny sa sčítavajú, jeden sa pridáva k druhému. Napríklad komáre hľadajú pri zvýšení teploty nový životný priestor (majú rady vlhko a z vysychajúcich oblastí sa presúvajú tam, kde sa vlhkosť zvyšuje), čo znamená, že prípady malárie a ďalších chorôb prenášaných komármi sa zaznamenajú na miestach, kde sa nikdy doteraz nevyskytovali.
1.Teplejšia klíma a potraviny
Na potraviny konzumované ľuďmi bude mať teplejšia klíma zmiešaný, no prevažne negatívny vplyv. Na jednej strane, pri vysokom obsahu uhlíka v atmosfére rastie pšenica a ďalšie plodiny rýchlejšie a potrebujú menej vody. Na druhej strane, zvlášť citlivá na teplo je kukurica, čo je v Spojených štátoch plodina číslo jeden a ročne sa jej vypestuje množstvo v hodnote päťdesiat miliárd dolárov.
Produkcia pšenice a kukurice na juhu Európy môže v dôsledku zmeny klímy do polovice storočia klesnúť až o polovicu.
Vegetačné obdobie v subsaharskej Afrike sa môže skrátiť až o dvadsať percent a desaťtisíce štvorcových kilometrov pôdy môžu byť citeľne suchšie. V chudobných spoločenstvách, kde mnohí ľudia míňajú na potraviny vyše polovice svojich príjmov, môžu ceny potravín stúpnuť aj o 20%. V Číne, kde sa pestuje pšenica, ryža a kukurica pre pätinu obyvateľov sveta, by mohli extrémne suchá vyvolať regionálnu, ba až globálnu potravinovú krízu.
2.Vplyv na zvieratá
Zvýšené teploty neprospejú ani zvieratám, ktoré chováme na mäso a mlieko. Zníži sa ich produktivita a budú náchylnejšie zomrieť v mladšom veku, čo vyústi do vyšších cien mäsa, vajec a mliečnych výrobkov.
Problémom budú čeliť i spoločenstvá, ktoré sa spoliehajú na rybolov, keďže moria okrem zahrievania bifurkujú – objavujú sa miesta, kde voda obsahuje viac kyslíka, a iné, kde je ho, naopak, menej. Výsledkom je, že ryby a ďalšie morské živočíchy sa presúvajú do iných vôd, prípadne vymierajú.
Pri zvýšení teploty o dva stupne Celzia môžu načisto zmiznúť koralové útesy, čím vyše miliardy ľudí príde o dôležitý zdroj morských plodov.
3.Zhoršovanie búrok
Dodatočné teplo nepriamo spôsobuje napríklad zhoršovanie búrok. Vedci sa zatiaľ nezhodli, či teplo spôsobuje častejšie búrky, zdá sa však, že vo všeobecnosti sa vyskytujú častejšie.
Aj najväčšie búrky zvyčajne netrvajú dlhšie než zopár dní, no ich dôsledky môžu rezonovať celé roky. Okrem tragédie v podobe ľudských strát často spôsobujú, že tí, čo prežili, sú zronení a mnohokrát zbedačení. Hurikány a povodne ničia roky budované domy, cesty a energetickú infraštruktúru.
4.Ničivejšie požiare
Teplejšia klíma znamená častejšie a ničivejšie požiare. Teplý vzduch pohlcuje vlhkosť z rastlín a z pôdy, vďaka čomu je všetko horľavejšie. Keďže podmienky sa na rôznych miestach dramaticky líšia, pozorujeme vo svete veľké odchýlky.
Kalifornia poslúži ako dobrý príklad toho, čo sa deje. Lesné požiare sú tam dnes päťkrát častejšie než v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, čo do veľkej miery spôsobuje dlhšie obdobie požiarov a to, že v lesoch je dnes oveľa viac suchého dreva náchylného na vznietenie.
5.Stúpanie hladiny oceánov
Ďalším dôsledkom zvyšujúcej sa teploty je stúpanie hladiny oceánov. Sčasti za to môže topenie polárneho ľadu a sčasti to, že čím je morská voda teplejšia, tým má väčší objem. Aj keď celkové stúpanie priemernej hladiny oceánov – s najväčšou pravdepodobnosťou o niekoľko desiatok centimetrov do roka 2100 – možno nevyzerá ktovieako hrozivo, i v tomto prípade platí, že niektoré oblasti to postihne viac, iné menej. Neprekvapí, že ohrozené je pobrežie, no týka sa to aj miest postavených na zvlášť pórovitej pôde.
„Na stúpanie hladiny oceánov ešte väčšmi doplatia najchudobnejší obyvatelia sveta. Ukážkovým príkladom je Bangladéš ako chudobná krajina, ktorá úspešne napreduje na ceste z chudoby. Odjakživa ju sužovalo extrémne počasie; má stovky kilometrov pobrežia Bengálskeho zálivu; väčšinu krajiny zaberajú riečne delty s nízkou nadmorskou výškou náchylné na povodne a každoročne čelí bohatým zrážkam,“ popisuje Bill Gates vo svojej knihe Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe.
6.Častejšie úpaly
Ďalším vážnym problémom súvisiacim so zvýšenou teplotou a vlhkosťou sa stanú úpaly. Vzduch môže obsahovať len určité množstvo vodnej pary a miera vlhkosti v istom okamihu dosiahne strop. Prečo je to dôležité?
Lebo schopnosť ľudského tela znižovať svoju teplotu závisí od schopnosti vzduchu absorbovať pot. Ak ten nedokáže absorbovať vlhkosť, neochladíte sa bez ohľadu na to, ako veľmi sa potíte. Pot sa, skrátka, nemá kam podieť. Vaša telesná teplota zostane vysoká, a ak sa nič nezmení, do niekoľkých hodín zomriete na úpal.
Prečítajte si tiež
Viete, aká je vaša ekologická stopa?
Bill Gates uvádza aj zaujímavé porovnanie, ktoré si budeme vedieť predstaviť mnohí. Ak ste zažili dôsledky pandémie ochorenia COVID-19, bude to podobné. Predstavte si, že táto pohroma trvá oveľa dlhšie. Straty na životoch a hospodárske škody spôsobené touto pandémiou zodpovedajú tomu, čo sa bude diať pravidelne, ak svet nezbavíme emisií uhlíka.
„Áno, klimatická zmena je skutočná, bude mať vážne následky a disponujeme všetkým potrebným na jej zastavenie. Máme solárnu, veternú či vodnú energiu a niekoľko ďalších nástrojov. Je to len otázka vôle aplikovať ich,“ dodáva Bill Gates.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com