Rúška a okuliare. Praktické triky, aby sa vám nezahmlievali sklá

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nosenie rúšok sa stalo samozrejmosťou, či skôr povinnosťou. No tí, čo nemajú okuliare, si len ťažko vedia predstaviť, koľko problémov to spôsobuje: niekedy sa vám rúško a gumička o ne zachytia, nesedia vám obidve veci na nose, ale predovšetkým sa vám sklá neustále zahmlievajú.
Nepríjemné je to najmä vtedy, keď potrebujete niečo prečítať, dobre vidieť a vy máte pred sebou len hmlu. Pretože aj keď máte rúško nasadené správne, vydychovaný vzduch uniká pod okuliare a zahmlieva ich. Ľudia s nedobrým zrakom teda chodia nakupovať buď bez okuliarov a vidia rozostrene. Alebo ak si ich predsa len nechajú, všetko naokolo majú zahmlené. 
Rúška a okuliare nejdú vždy k sebe, ale netreba zúfať – máme tipy, ako tento problém vyriešiť a predísť zahmlievaniu skiel počas nosenia rúšok.

 

Rúška a okuliare

Tí bez okuliarov možno mávnu rukou – no čo, tak máš trošku zahmlené sklá. No nebezpečné e to najmä vtedy, ak vykonávate riskantnejšiu prácu, prípadne robíte v médiách a na kameru, keď potrebujete vidieť. Ak ste rozmýšľali, prečo sa vám sklá zahmlievajú, je to jednoduché: na okuliarových šošovkách dochádza ku kondenzácii, keď teplý vzduch dopadne na studený povrch okuliarových šošoviek a zmení sa na malé kvapky vody, čím vytvorí tenký film, ktorý vidíte ako hmlu. Váš teplý dych uniká pomedzi rúško, dopadne na sklo okuliarov, kondenzuje a zamhlieva sa.

1. Výber správneho rúška

Rúška vyrobené z kvalitnej bavlny síce dobre sedia na tvári, no viaceré z nich nemajú všité ohybné drôtiky. Tie slúžia práve na to, aby vydychovaný vzduch ostával pod rúškom. Drôtiky navyše pomáhajú látke priľnúť ku koreňu nosa, čím sa zvyšuje ochrana pred vírusmi aj fixácia samotného rúška.

Ani rúška s drôtikmi však vo viacerých prípadoch nestačia na to, aby sa okuliare nezahmlievali. Vynikajúcim tipom je nasadenie okuliarov cez hornú časť rúška. Postup je jednoduchý. Najprv si nasaďte rúško, no vytiahnite si ho bližšie k očiam. Ohnite drôtik a následne si dajte okuliare. Spodná časť rámu by mala fixovať hornú čas rúška.

rúška a okuliare zahmlievanie

 

2. Špeciálne spreje proti zahmlievaniu

Optiky, niektoré internetové obchody či drogérie ponúkajú takzvané spreje proti zahmlievaniu okuliarov. V porovnaní s klasickými sprejmi na vodovej báze sú účinnejšie tie s gélovou konzistenciou, lebo na sklách vytvoria odolnejšiu vrstvu. Použitie takýchto sprejov je takisto veľmi jednoduché. Malé množstvo prípravku sa po aplikovaní na sklá vyleští handričkou z mikrovlákna dosucha.

 

3. Obyčajný leukoplast

Náplasti na drobné poranenia má doma snáď každý. V čase pandémie by sa mohli zísť najmä nositeľom okuliarov. Prečo? Leukoplast nalepený na vrchnom okraji rúška dokáže zabrániť zahmlievaniu skiel. Vydychovaný vzduch sa vďaka nemu nedostáva pod sklá a neznemožňuje nám výhľad.

Tento trik je veľmi obľúbený aj u lekárov či zdravotníckeho personálu. Ak nechcete, aby bol leukoplast na rúšku vidieť, siahnite po cievkovej náplasti, ktorú predávajú v každej lekárni. Následne odstrihnite kúsok zodpovedajúci šírke rúška, ktorý len z polovice nalepte na vrchný okraj rúška. Druhú polovicu pásky zahnite tak, aby bola lepiaca strana pri vašej tvári. Rúško si za pomoci rúk pritlačte k pokožke. Potom si len dajte okuliare a vyrazte von.

 

4. Použite penu na holenie

Možno to znie čudne, ale budete prekvapení, akým skvelým pomocníkom je v boji proti zahmlievaniu okuliarov obyčajná pena na holenie. Predtým, než vyrazíte von, naneste na sklá malé množstvo peny. Tú potom pomocou handričky na okuliare vyleštite dosucha. Výsledkom bude účinná ochranná vrstva na sklách, vďaka ktorej sa na nich nebude zrážať para.

rúška a okuliare zahmlievanie

 

5. Pomôže aj odmastenie saponátom či použitie tuhého mydla

Proti zahmlievaniu okuliarov sa dajú použiť aj produkty, ktoré sú súčasťou každej domácnosti. Sú nimi saponát na riad a tuhé mydlo.
V prípade mydla je použitie rovnaké ako pri spomenutej pene na holenie. Mydlom bez použitia vody vytvorte na každom skle jemnú vrstvu. Po chvíľke pôsobenia ju handričkou z mikrovlákna vytrite dočista.

Ak sa rozhodnete siahnuť po saponáte, na každé sklíčko stačí kvapka tohto čistiaceho prostriedku. Spočiatku ale nepoužívajte vodu. Saponát len rozotrite po suchých sklách a nechajte ho pôsobiť zhruba minútu. Až potom okuliare opláchnite teplou vodou. Takto vyčistené ich položte na bezpečné miesto, kde prirodzene uschnú. Po tomto procese by sa vám okuliare nemali zahmlievať.

ktoré rúško je účinnéPrečítajte si tiež
Ktoré rúško je účinné a ochráni ma?

 

6. Hydrofóbna úprava skiel

Keď si budete nabudúce kupovať okuliare, myslite na hydrofóbnu úpravu skiel. Táto vrstva odpudzuje vodu, takže okuliare sa rýchlejšie odhmlia a nenalepujú sa na ne nečistoty. Takáto povrchová úprava sa dá kúpiť aj online s použitím virtuálneho zrkadla.
Mimochodom, okuliare majú niekoľko užitočných povrchových úprav. Okrem spomínanej hydrofóbnej vrstvy je to aj extra tvrdenie, UV filter, antireflex a super clean vrstva.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.