Praktické tipy, ktoré vám zmenia život k lepšiemu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Podľa odborníkov z oblasti psychológie má každý z nás v sebe „základnú“ úroveň šťastia. Niekto je v živote optimista a vie sa radovať z maličkostí, niekto je zasa pesimistickejší. Toto naše „továrenské nastavenie“ len tak jednoducho a akoby mávnutím čarovného prútika nezmeníme, ale naša súčasná úroveň šťastia sa zvýšiť dá.

Máme na to niekoľko praktických rád a tipov, ktoré môžete do svojho života skúsiť aplikovať tiež. Nie je to nič drahé a ani náročné.  Tieto tipy založené aj na vedeckých poznatkoch vám pomôžu, aby ste sa v novom roku cítili šťastnejšie. Tak sa poďte o tom spolu s nami presvedčiť.

 

Nenechajte sa uniesť konzumáciou

Mnohí z nás sa utápajú v nádeji, že jedného dňa si budú môcť dovoliť všetko, čo chcú – veci, výlety, zábavu – a potom budú šťastní! Bohužiaľ to tak vždy nefunguje.

Na vysvetlenie toho vedci dokonca prišli so špeciálnym pojmom – hedonistické prispôsobenie. Jednoducho povedané, na dobré veci si rýchlo zvykneme. Krásne šperky na tele vám môžu zdobiť telo po celý život, pretože sú z odolných a vzácnych kovov. Iné hmotné statky, ktoré získate pre svoje potešenie, vám však zvýšia náladu iba krátkodobo – a potom sa vrátite na svoju základnú úroveň šťastia.

Aby ste si zasa po určitom čase urobili radosť, hľadáte niečo nové. Takto si človek ale získa závislosť na všetkom, čo mu konzum ponúka. Samozrejme, nie je na tom nič zlé, ak sa za dobre vykonanú prácu aj odmeníte a rozveselili drobným nákupom. Nespoliehajte sa však na to, že množstvo takéhoto potešenia vám prinesie šťastie.
Skúste sa zrieknuť myšlienky, že hmotné statky vám prinesú šťastie a bude sa vám žiť lepšie.

 

Stanovte si dosiahnuteľné ciele

Úroveň šťastia sa podľa vedcov spája aj so snahou o niečo a dosiahnutím úspechu v tom. Ciele by preto mali byť na jednej strane motivujúce, na druhej strane realistické. V opačnom prípade môžete namiesto radosti dospieť k úplnému sklamaniu.
Mimochodom, ciele je možné stanovovať nielen v pracovných a iných spoločenských činnostiach.

Mnoho ľudí to skúša v športe, ktorý okrem vytvarovanej postavy zlepšuje aj náladu. Pri športe sa predsa uvoľňujú endorfíny „hormóny radosti“, vďaka ktorým pocítite nával šťastia najrýchlejšie. Preto to s ním skúste, kvalitné fitness legíny predsa kúpite aj na internete.

rituály pre zdraviePrečítajte si tiež
33 rituálov pre zdravie, šťastie a väčšiu pohodu.

 

Robte dobré skutky

Často si myslíme, že robiť niečo pre druhých znamená obetovať svoje vlastné šťastie. V skutočnosti to však nie je až tak celkom pravda. Ukazuje sa, že altruizmus (nezištnosť) prináša šťastie aj tomu, kto ho praktizuje.
Ak sa preto chcete v živote cítiť príjemnejšie, vyskúšajte si raz v týždni urobiť „deň láskavosti“. Vedci z Berkeley odporúčajú naplánovať si na tento deň päť dobrých skutkov naraz – váš altruizmus sa tak stane dôležitejším predovšetkým pre vás samých.

Dobré skutky by pritom mali byť ale odlišné a je lepšie pomáhať viacerým ľuďom, nielen jednej osobe. V opačnom prípade sa môže stať aj altruizmus príliš monotónnym, dokonca nudným a prestane vám potom prinášať radosť.
Začnite si tiež viac vážiť svoje okolie a jeho prítomnosť. Každý jeden moment v našom živote má predsa zmysel. Tak sa o tom v tomto roku presvedčte a pokúste sa ho nájsť.

— PR článok —
Foto: Mohd KhairilX/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.