10 najhorších rozhodnutí, ktoré môžete urobiť…a ako sa im vyhnúť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zvykne sa hovoriť, že život je taký, aký si ho urobíte. Psychológovia, ale aj vedci dokázali, že naozaj rozhoduje, ako myslíte, na čo myslíte, aký máte prístup k iným ľuďom či svetu ako takému. Zjednodušene môžeme povedať, že vaše rozhodnutia vám utvárajú život, takže je jasné, že sa chceme rozhodovať čo najlepšie.
No neraz robíme kroky, ktoré nám škodia. Ideme proti sebe. Prípadne sa rozhodujeme už podvedome, zo zvyku a pritom nás to neposúva dopredu, skôr naopak. Pozrite si 10 najhorších rozhodnutí, ktoré môžete urobiť.

 

10 najhorších rozhodnutí

Možno ste to už zažili, prípadne niekde počuli, či čítali: aj tie najmenšie rozhodnutie, ktoré sa vám napohľad zdajú triviálne, môžu trvalo zmeniť život. Vám, či vašim blízkym. Sú to drobnosti, ktoré však majú veľký dosah. A ak je to negatívny dosah, treba sa ich čo najskôr zbaviť. Tu je pár tipov.

ruka ikona červená1. Nevážiť si a nemilovať

Myslíme teraz na veci, ktoré ste dosiahli, ale aj ľudí naokolo. Milujte to, čo máte, čo robíte a kde sa nachádzate. Vážte si veci, ktoré ste si vydobyli a ktoré máte vďaka vašej šikovnosti, práci a talentu. Nezľahčujte ich. Neberte ich ako samozrejmosť, či náhodu.
A predovšetkým, milujte a vážte si svojich blízkych, priateľov, rodinu. Každý jeden okamih, lebo ani neviete ako, môžete o nich prísť a potom už bude neskoro…

 

ruka ikona červená2. Čakať a čakať

Zvykli sme si čakať na vhodnejší okamih, lepšiu príležitosť, „krajšieho“ človeka, príjemnejšiu prácu… Dobré veci sa nestávajú tým, ktorí čakajú. Práve tým neraz prekĺznu pomedzi prsty.
Správne a príjemné veci sa dejú tým, ktoré im idú v ústrety, snažia sa o ne, majú svoje sny a túžby. Vyraďte zo svojho slovníka vety typu „Urobím to, až keď…“ alebo „Mohol by som, keby…“

10 najhorších rozhodnutí - netrpezlivosť

 

ruka ikona červená3. Nelipnúť na minulosti a smútku

Mnohí sa radi obzeráme do minulosti a ešte „radšej“, ak je tam niečo smutné. Akoby sme sa v tom chceli utápať, stále si to pripomínať. Akoby sme chceli mať pocit, že nám nebolo dopriate, že nám niekto ukrivdil…aby sme sa mohli vyhovárať a hľadať chyby na iných.
„Nedovoľte, aby z vás dočasné rany urobili niekoho, kým nie ste. Aj silný človek plače, ale je to chvíľkový úprimný plač. Potom sa postaví a opäť sa začne usilovať o to, v čo verí,“ radia Marc a Angel Chernoffovci v knihe 1000 + maličkostí, které dělají šťastní.

 

ruka ikona červená4. Neutekať pred problémami

Toto je jedno z najhorších rozhodnutí, ktoré robíme opakovane a nedokážeme sa poučiť. David Brinkley povedal zaujímavú myšlienku: „Silný je ten, kto z tehál, ktoré po ňom hádžu, postaví dom.“
Využite aj problémy na to, aby ste sa zlepšovali a posúvali dopredu. Práve ich riešenie nás posilňuje, otvára nám nové možnosti  a zoceľuje nás. Niekedy nám problém, pred ktorým stojíme, prinesie časom oveľa viac výhod, ako by sme čakali.

 

ruka ikona červená5. Nebyť nevďačný

Vraví sa – nevďak svetom vládne. A žiaľ, je to pravda. Nevďačné srdce nachádza problémy aj na tých najpokojnejších a najkrajších miestach. Vďačné srdce nachádza pokoj aj v najbúrlivejších chvíľach.
Začnite sa na svet pozerať vďačnejšími očami. Viaceré vedecké štúdie dokonca dokázali, že vďačnosť výrazne ovplyvňuje naše zdravie. Znásobuje hormóny šťastia, odštartuje protizápalové a imunitné systémy, potláča stresové hormóny a znižuje krvný tlak.

vďačnosť 10 najhorších rozhodnutí

 

ruka ikona červená6. Nenechať víťaziť hnev

Akoby sme sa radi hnevali. Necháme, aby nás hnev ovládol a dlho v nás pretrvával. Pritom nás zožiera zvnútra a často ho v sebe dusíme, takže škodíme len sebe. Druhá strana, pôvodca hnevu, ani neviem, že sa hneváme…takže tým ubližujeme jedine sebe.
Najlepším liekom je veľká dávka lásky, smiechu, odpustenia a zmierenia. Napríklad odpustenie je aj podľa etikoterapeutky Inky Janotkovej receptom na lepší život. „Odpustenie totiž znamená koniec nášho trápenia, ktoré vzniká z toho, že potláčame hnev, hlavne voči sebe, ale aj voči ostatným. Odpustenie znamená vzdať sa tejto emócie a nechať ju ísť,“ píše v knižke Jednoducho život.

 

ruka ikona červená7. Nemať prehnané očakávania

Jeden z najväčších neduhov súčasnosti. Niekde vnútri akoby sme cítili, že máme nárok na veľa a ešte viac, a tak očakávame príliš veľa. Či už od iných, ale aj od seba. Každý má svoje problémy, svoju cestu a je zbytočné porovnávať sa s ostatnými.
Prehnané očakávania často zabíjajú partnerské vzťahy, ale aj priateľstvá. A čím je nám dotyčný človek bližší, tým viac nás nenaplnenie vopred (nami) vymaľovaného scenára dokáže nahnevať. Prijmite a rešpektujte ľudí okolo vás, a nie predstavu o tom, akí by mali byť a čo by mali pre vás urobiť.

 

ruka ikona červená8. Nerešpektovať seba a iných

Nech už sa vo vašom živote deje čokoľvek, buďte k ľuďom okolo vás úctiví a dobrí. Rešpektujte ich, tolerujte a neupierajte im právo na vlastný život a vlastné rozhodnutia. Nevnucujte im svoj spôsob života a nekazte im ten ich, ak vám nevyhovuje, alebo máte k nemu výhrady.
Rovnako rešpektujte sami seba – buďte k sebe vľúdni a majte sa radi. V myšlienkach, v cítení, v činoch. Najbolestnejšie je stratiť sám seba a zabudnúť, kým vlastne ste.

mýty, ktoré ničia vzťahyPrečítajte si tiež
Mýty, ktoré ničia vzťahy.

 

ruka ikona červená9. Nebyť trpezlivý v láske

Rýchla doba, rýchle výsledky, rýchly život. Sme tlačení do výkonov a strácame trpezlivosť. So sebou, ale najmä s inými. A predovšetkým v láske. Neponáhľajte sa, ale hľadajte pomaly, svedomito a so srdcom. Vyberte si takého partnera, ktorý vás prijme so všetkým, aj s chybami a vedomím, že nie ste dokonalí. Partnera, ktorý vám odovzdá svoje srdce…a vy to svoje jemu.
A ak už máte fungujúci vzťah, vždy myslite na to, že netrpezlivosť nás ničí. Oberá nás o pokoj, duševnú rovnováhu a škodí nám.

 

ruka ikona červená10. Nemať všetko pod kontrolou

Ďalšie rozhodnutie, ktoré robíme neraz podvedome, už sme zvyknutí a pritom nám nesmierne škodí. Nesnažte sa všetko kontrolovať, sledovať a ovplyvňovať. Zahltí vás to informáciami, emóciami a preťaží vás to, takže nebudete schopní vychutnávať si bežný každodenný život.
Niekedy je lepšie nič nepredpokladať, neočakávať veľké veci a nepredstavovať si…ale len prijímať a užívať si to, čo vám je dopriate.
Proste dýchajte, robte všetko, čo je vo vašich silách, poctivo a zodpovedne. Výsledky prídu a všetko bude opäť dobré 🙂

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.