Vyskúšali ste už cesnakovú trávu? Je to bylinka, ktorá má úžasné liečivé účinky presne ako cesnak. Pestuje sa ako pažítka, chutí ako cesnak, ale nezanecháva zápach v ústach. Nižšie sa dočítate, ako ju pestovať, aké má liečivé účinky a kde ju pri varení využiť.
No prezradíme tiež, že cesnaková tráva pôsobí aj ako odpudzovač hryzcov a krtkov záhrade. V koreňoch sa totiž nachádzajú esenciálne oleje, ktoré živočíchom nevoňajú.
Naopak, kvety priťahujú včely a iný hmyz, sú voňavé a kvitnú celé leto až do jesene.
Cesnaková tráva
Tiež ju môžete poznať ako africký cesnak, tulbagia fialová, či Tulbaghia voilacea. Pochádza z Juhoafrickej republiky a južných častí Zimbabwe.
Má podobné účinky na zdravie ako cesnak:
- znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi
- vyháňa z tela črevné parazity
- pôsobí ako prevencia proti rakovine a arterioskleróze
- účinku pri liečbe kašľa, chrípky a nachladenia
- pomáha aj pri bolestiach hlavy
Cesnaková tráva by sa nemala užívať pri hnačkách a žalúdočných vredoch.
Ako pestovať cesnakovú trávu
Vysievať ju môžete kedykoľvek počas roka, pričom rastlina klíči jeden až dva mesiace. Vhodným obdobím je marec, apríl, máj, prípadne na jeseň september až november.
Keď už raz vyrastie (do výšky asi 40-50 cm), správa sa ako pažítka – nebudete mať s ňou starosti, nie je náročná, ale prináša toľko zdravia.
Bylinka vytvára plochú cibuľku, z ktorej vyrazia trsy plochých stebielok. Keď ich pošúchate medzi prstami, ucítite jemnú cesnakovú vôňu. Po dvoch rokoch pestovania sa objavujú fialové kvety, ktoré sú tiež jedlé a hodia sa do šalátov, na maslový chlebík ap.
Bylinku udržiavajte na slnečnom mieste a v priepustnom humóznom substráte. Ten udržiavajte neustále jemne vlhký. Hnojiť netreba, občas môžete prihrnúť trošku vlastného kompostu, ale bylinka si to nevyžaduje. V zime ju teda preneste dovnútra na mierne chladné, ale svetlé miesto.
Keďže má subtropický pôvod, neodporúčame ju vysievať do voľnej pôdy. Teoreticky je mrazuvzdorná, s dostatkom mulču by mohla prežiť, no radšej ju vysejte do nádoby, položte na parapet a v lete môžete vyniesť von.
Prečítajte si tiež
Cesnak. Liečivé účinky, domáci tip a Recept na cesnakový olej.
Na čo využiť cesnakovú trávu?
Odstrihávajte steblá trávy podobne ako pažítku počas celého roka. Nasekajte ich a dajte na chlieb, do nátierok, dresingov, bylinkového masla, šalátov alebo nimi posypte cestoviny, varené zemiaky, či dozdobte polievky a omáčky. Ideálna je k dusenej zelenine a mäsu. Ako sme písali vyššie, chutí ako cesnak, ale nezanecháva zápach v ústach, čo ocenia mnohí milovníci cesnaku…a ich partneri, ktorí zasa nemusia cesnak 🙂
Môžete si pripraviť odvar: 3 lyžičky sušených listov, stebiel (alebo lyžicu čerstvých) a zalejeme štvrť litrom studenej vody. Nechajte prejsť varom, potom odstavte na 10 minút, aby sa tráva lúhovala. Takýto odvar pite 2x denne.
Foto: Wikimedia/EmmanuelVln, Paisajelibre.com