Cesnak. Liečivé účinky, domáci tip a RECEPT na cesnakový olej

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekomu chutí, niekto sa mu vyhýba kvôli pachu, iným vraj nezvykne „sadnúť“. Faktom je, že cesnak patrí medzi najdôležitejšie aj najpreskúmanejšie liečivé rastliny na svete. Je o ňom známych viac ako tisíc publikácií, ktoré skúmajú jeho liečivé účinky. Ľudové povesti hovoria, že cesnak odháňa diabla a upírov 🙂 , ale dokázalo sa, že má aj silné liečivé vlastnosti, najmä potláča infekcie.
Aj podľa výživového odborníka dr. Igora Bukovského z AKV pomáha cesnak (spolu s cibuľou) zabíjať baktérie, majú antivírusový účinok a „môžu tak byť súčasťou opatrení ako nedostať koronavírus,” dodáva.
Často sa využíva s rôznymi druhmi echinacey, kedy získava na účinnosti a sile.
Treba myslieť na to, že cesnak pôsobí proti zrážavosti krvi (riedi ju) podobne ako aspirín alebo warfarín. Užívame ho len podľa rady lekára alebo lekárnika.
Pozrite si liečivé účinky cesnaku, vyskúšajte domáci tip proti prechladnutiu a na záver ponúkneme recept na cesnakový olej.

Základné liečivé účinky:

  • je to antibiotikum
  • pôsobí proti plesniam
  • spoľahlivo riedi krv
  • účinne potláča kašeľ a infekcie dýchacích ciest
  • znižuje krvný tlak
  • znižuje tiež hladinu cholesterolu
  • podporuje prítomnosť užitočnej flóry v črevách

 

Bojovník proti infekciám

Skôr než človek vynašiel moderné antibiotiká, na liečbu rôznych infekcií sa veľmi často používal cesnak. Počas 1. svetovej vojny našiel uplatnenie pri obväzovaní rán. Hoci dnes máme k dispozícii iné silné antibiotiká, cesnak má stále svoje miesto v boji proti infekciám.

„Je vynikajúci na všetky druhy infekcií dýchacej sústavy vrátane sínusitídy, prechladnutia, chrípky, bolestí hrdla, kašľa, ale aj pri bronchitíde. Ak každý deň zjeme jeden roztlačený strúčik cesnaku alebo jednu tabletku, posilníme organizmus v boji proti infekciám a urýchlime liečbu,“ radí odborník na prírodnú medicínu Andrew Chevallier. Dlhodobo skúmal vyše 140 liečivých rastlín, sledoval ich vlastnosti a vplyv na ľudský organizmus. Napokon z toho vzišla veľmi cenná publikácia Malá encyklopédia prírodnej medicíny, v ktorej pridáva aj domáce recepty na vyše 50 bežných chorôb.

Cesnakový recept proti prechladnutiu
Mimochodom, jednoduchý domáci liek na prechladnutie si môžete pripraviť zo zmesi pretlačeného cesnaku s čerstvo vytlačenou citrónovou šťavou, pridáme 1 – 2 lyžičky medu a štipku sušeného ďumbiera. Lepší je však kúsok posekaného čerstvého koreňa. Všetko vložíme do džbána, zalejeme horúcou vodou a pomiešame. Pijeme 3 šálky denne.

Cesnak môžeme užívať súčasne s predpísanými antibiotikami. Pomáha chrániť tráviaci trakt a potláča pravdepodobnosť vzniku vyrážok. Ak sa čerstvý cesnak alebo cesnakový olej užíva niekoľko týždňov, môže potlačiť rôzne hubové infekcie, napríklad svrbenie v uchu alebo bradavice.

cesnak pre zdravie

 

Pri problémoch s krvným obehom

Cesnak je ideálne užívať čerstvý surový cesnak alebo extrakt s obsahom alicínu (tabletky alebo kapsuly).
Má pozitívne účinky na krvný obeh. Ak sa užíva dlhodobo, pomáha preventívne proti ateroskleróze (zúženiu artérií), riedi krv a znižuje hladinu cholesterolu. Zlepšuje zdravie ciev, znižuje krvný tlak a tým aj riziko srdcovo-cievnych problémov.

 

Cesnak a dlhovekosť

Cesnak má mimoriadne široké účinky na zdravie, takže nie je prekvapením, že obyvatelia Stredomoria ho vždy považovali za liek proti starobe. Na cesnak nedali dopustiť už naši predkovia. Vedci dokonca zisťovali, prečo sa ľudia v niektorých oblastiach Talianska dožívajú dlhovekosti. Zistili, že na stoloch všetkých dominovali dve veci – olivový olej a cesnak.

 

Ďalšie prospešné účinky

Cesnak je celkovo veľmi výživná potravina, ktorá obsahuje mangán, vitamín C a vitamín B6, tiež selén a vlákninu.
Podľa jednej štúdie môže vysoká dávka cesnakového extraktu (asi 2,56 gramu denne) znížiť počet dní choroby z dôvodu prechladnutia alebo chrípky až o 61%!
Cesnak tiež obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú ochranné mechanizmy v našom tele.
Viaceré testy dokázali pozitívny vplyv cesnaku na atletický výkon. Kedysi sa cesnak bežne využíval na zníženie únavy a zvýšenie výkonu. Cesnak konzumovali už olympijskí športovci v starovekom Grécku. Niektoré štúdie (nebolo ich však zatiaľ dostatok) dokázali, že prísun cesnaku môže zvýšiť športový výkon.
Konzumácia cesnaku tiež pomáha telu zbaviť sa ťažkých kovov, ktoré zaťažujú naše orgány. Ide najmä o zvýšené hladiny olova.

9 prírodných tipov na boj proti rakovinePrečítajte si tiež
9 silných prírodných tipov na boj proti rakovine.

 

RECEPT na cesnakový olej

recept postupPri príprave cesnakového oleja rozdrvíme alebo najemno posekáme 4 veľké strúčiky cesnaku a vložíme ich do malej rajnice (nie hliníkovej).
Pridáme 3 lyžice organického olivového oleja. Zmes necháme zovrieť a za stáleho miešania povaríme 1 – 2 minúty. Obsah prelejeme do skleného pohára a necháme vychladnúť. Precedíme, nalejeme do fľaše a označíme. Použijeme do 12 mesiacov.

Takýto cesnakový olej môžete používať v kuchyni na dochucovanie jedál – do polievok a omáčok, na marinády, zálievky, k mäsu ap.
Môžete ho používať zvonka napríklad pri infekcii ucha. Potierajte ním okolie vonkajšej časti ucha. Prípadne ak máte kožné problémy, môžete ich potierať cesnakovým olejom.
No a samozrejme, môžete ho užívať vnútorne, napríklad keď máte vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol, alebo potrebujete posilniť obranyschopnosť organizmu.

recept na cesnakový olej

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.