Najnovšie trendy v interiérovom dizajne? Skúste napríklad cottage…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte sa prerábať byt? Rekonštruovať dom, robiť nejaké úpravy alebo renovovať povedzme obývačku? Dizajn a vzhľad sú čisto subjektívne parametre, no ak sa chcete nechať inšpirovať tým, čo je IN v tomto roku, máme pre vás pár tipov. Svetoví dizajnéri totiž pripravili pár odporúčaní, ktoré by ste mohli vyskúšať. V minulých rokoch to bol skôr minimalizmus, hravé riešenia, pestré a kreatívne…tento rok bude trošku iný. Napríklad v štýle cottage…ak neviete, čo to znamená, pozrite si najnovšie trendy v interiérovom dizajne.

 

Viac pohody do bytu či domu

Jedna vec sa zásadne zmenila: zatiaľ čo po minulé roky sme väčšinu svojho voľného času trávili mimo domovov – vonku s priateľmi, na dovolenkách a výletoch, či v reštauráciách -, pandémia to všetko zmenila.
Už v roku 2020 sme boli doma viac ako kedykoľvek predtým. Mnohí pracujeme na home office, zdržiavame sa najmä v byte a dome. A tak, ako sme sa prispôsobili novému spôsobu života, tak si prispôsobujeme aj prostredie našich domovov.

Medzi názormi interiérových dizajnérov na trendy v roku 2021 dominovalo jedno slovo – komfort. Naše domovy by sa mali v tomto roku zmeniť na naše útočiská a svätyne, aby sme lepšie znášali prácu z domu a ten nikdy nekončiaci „zákaz vychádzania“.

Ako taký komfort vlastne vyzerá?
Veľa plyšu, gaštanového dreva, teplých farieb a nábytku, ktorý je vo vašich rodinách už niekoľko generácií. Vdýchnite mu nový život a zútulnite si takým kúskom svoj príbytok.
Pokiaľ ide o doplnky, komfort taktiež nájdete vo sviečkach, chatárskych doplnkoch či pohodlných vankúšoch. Dizajnéri predpokladajú, že tento rok pôjde minimalizmus bokom, a ľudia sa zamerajú na výraznejšie kúsky.

trendy v interiérovom dizajne

 

3 najväčšie trendy v interiérovom dizajne

Ak teda chystáte vynoviť svoju domácnosť, niečo v nej zmeniť, skúste sa inšpirovať tromi najdôležitejšími trendmi v interiérovom dizajne.

ikona zdvihnutý palec1. Cottage štýl

Pomenovanie cottage je prevzaté z angličtiny a v preklade znamená chalupa. Tento trend stelesňuje pokoj, oddych a vidiecku atmosféru. Vyznačuje sa útulným a príjemným vzhľadom, ktorý urobí váš domov ešte rodinnejším. A to je presne to, čo teraz potrebujeme.

Základom cottage štýlu je nábytok, ktorý už má niečo za sebou a ktorý vám pomôže vytvoriť ilúziu chalupy. Prírodné farby na stenách môžete doplniť zaujímavými dekoráciami, ako sú medené nádoby, prútené a slamené doplnky, petrolejová lampa či trebárs mlynček na kávu. A ak pridáte kozub, v tejto oáze pokoja zabudnete na stres a všetky problémy.

Pokiaľ ide napríklad o obloženie, nebojte sa využiť tehly, či kameň namiesto sadrokartónu. Vintage štýl ide do popredia, nelipnite len na sterilne bielych rovných stenách. Ak máte dom, vyskúšajte okenice namiesto žalúzií, či roliet.
Skvelé sú otvorené police a na nich vecičky v „chatárskom“ štýle. Farebné, vzorované, kvetinové. Kúpte si hojdacie kreslo.

hygge pohoda a relaxPrečítajte si tiež
Hygge. 7x umenie, ako byť naozaj šťastný.

 

ikona zdvihnutý palec2. Teplé farby

Už sme naznačili, že sterilná biela nie je ideálne riešenie. Spríjemnite si svoj príbytok oranžovou alebo žltou, prípadne ich variantmi ako sú okrová a tehlová. Určite dodajú vášmu domovu útulný vzhľad najmä kvôli tomu, že evokujú farby ohňa. Práve takýto výraznejší a hravý element je to, čo potrebujeme nielen cez chladné zimné mesiace, ale aj počas obdobia pandémie.

Môžete trebárs teplými farbami nafarbiť niektorú zo stien, alebo ich zahrnúť do dizajnu pomocou doplnkov a farebného nábytku, napríklad pohodlného kresla v škoricovej farbe.

trendy v interiérovom dizajne

 

ikona zdvihnutý palec3. Doplnky

Keďže sme počas roku 2020 trávili veľa času doma, začali sme sa zameriavať aj na tie najmenšie detaily našich interiérov. Od nie veľmi oku lahodiacich šálok, z ktorých pijeme kávu, cez nepohodlné vankúše na gauči, až po chýbajúce vonné sviečky na konferenčnom stolíku.

V tomto roku sa bude klásť veľký dôraz práve na doplnky a ich dôležitú úlohu – vytvoriť pohodovú atmosféru.
Ak už chcete bielu stenu, lebo to sa vám páči, dotvorte interiér farebnými, výraznými doplnkami. Kúpte si mäkké vankúše vo výraznej oranžovej či modrej farbe s jemným vzorom, ktoré krásne vyniknú na jednofarebnej bledej pohovke. Pridajte plyšové deky, vonné tyčinky alebo nový obraz do obývačky, v starobylom ráme.
Čokoľvek, čo vám spríjemní čas strávený doma.

Momentálne sme v situácii, kedy sú naše domovy pracovným, rodinným aj oddychovým miestom. Tak prečo sa v nich necítiť príjemne a pohodlne?

trendy v interiérovom dizajne

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Silvia Danajová

Som 23-ročná študentka žurnalistiky v Anglicku, ale pochádzam z Liptova. Písanie patrí medzi moje najväčšie záľuby, ale vo voľnom čase tiež rada maľujem a fotím. Stále sa snažím na sebe pracovať a som presvedčená, že s úsmevom ide všetko ľahšie.

Komentáre sú uzavreté.