Pocit dokonalej pohody, šťastia, uvoľnenia, relaxu a skvelej nálady. Tak by sa dalo zhrnúť slovo hygge, ktoré vymysleli Dáni. Najšťastnejší národ na svete. A ochotne si hygge preberajú ďalšie krajiny. Dorazilo aj na Slovensko a keď si ho osvojíte, dokáže vám zmeniť život.
Nepodliehajte každodennému stresu, neprispôsobujte sa ostatným, ktorí sa len sťažujú, koľko majú práce a aké stresy. Nepodliehajte negativistom. Naučte sa umeniu hygge, čiže ako byť naozaj šťastný. Ako si vychutnať drobné chvíľky pohody.
Stráviť hodinu kopaním v záhrade a v príjemnom rozhovore s priateľom.
Alebo dať si teplý kúpeľ na konci pracovného dňa pri otvorenom okne, z ktorého do kúpeľne prenikajú zvuky večera v uliciach.
To sú okamihy naplnené hygge.
Všednosť domácej rutiny a radosť z maličkostí, ako sú čerstvo upečený chlieb, večerná prechádzka, pravá vlna, bozk či jazda na bicykli, vyvolávajú hygge.
„V dnešnom uponáhľanom a komplikovanom svete nie je jednoduché vychutnávať momenty zvyčajnej každodennosti,“ uznáva autorka Knihy o hygge Louisa Thomsen Brits. „Deti, rodina, susedské vzťahy, príroda, prechádzky, vzájomné stretnutia či spoločné stolovanie. Život nie je ambiciózna súťaž, práve naopak. Život je o hľadaní krásy v bežných veciach a kultivácii rutiny na výnimočný zážitok.“
7x umenie hygge, ako byť naozaj šťastný
1.Príjemné rituály
Nenápadné činnosti, ktoré opakujeme deň za dňom, sa prihovárajú nášmu srdcu. Len sme ich akosi zabudli počúvať. Zapálenie sviečky hneď po prebudení nás naštartuje do nového dňa. Vychutnajme si ho.
Desať minút v posteli s deťmi posilňuje rodinné puto.
Hygge je s nami v tichu kuchyne, keď naplníme kanvicu vodou, postavíme ju na sporák, zoberieme kávu, vyberáme si obľúbený hrnček a čakáme, kým voda zovrie. Nerobte popritom iné veci, ale sústreďte sa a vychutnajte si tento okamih prípravy.
Kúpanie je často jediná činnosť, pri ktorej sme sami a úplne nahí. Ležanie v teplej vode a tichu je oslavou prastarého osobného rituálu…
Hygge nájdete v mnohých rituáloch – často ich robíme automaticky, neuvedomujeme si ich a neraz nás vedia uvoľniť, zbaviť stresu, naplniť dušu pokojom.
2.Hygge kútik
Vytvorte si svoje miestečko, do ktorého sa uchýlite, keď sa chcete uvoľniť. Zrelaxovať, striasť zo seba stres a prísť na iné myšlienky. Môže to byť obľúbené kreslo v rohu miestnosti s malým stolčekom, na ktorý si položíte teplý nápoj, pustíte jemnú hudbu, vezmete do ruky obľúbenú knihu a vychutnávate si prítomný okamih.
Takýto hygge kútik, čiže hyggekrog by sme mali mať všetci, pretože má skutočne zázračné schopnosti.
Dáni dokonca idú ešte ďalej. Aby sa chránili pred inými ľuďmi, pred chladom samoty či pred studenou neobývanou izbou, vytvárajú si hygge kútiky, v ktorých si drevom alebo textíliou ohraničia priestor, prípadne si vytvoria pohodlné miestečko pri okne. Vyvýšený priestor vytvára dojem súkromia a bezpečia.
3.Knihy a hobby
Ak máte len polhodinu voľného času, nič vám nebráni, aby ste zapálili sviečku, uvarili si šálku dobrého čaju a prečítali si kapitolu z obľúbenej knihy. Hoci len pár strán. Brána k hygge sa ukrýva v pochopení, že si kedykoľvek môžete vybrať a vychutnať hygge okamih.
Vyťažte z neho maximum a vezmite na pár minút obľúbenú knihu, venujte sa koníčku, poutierajte kvetom listy, usporiadajte si zásuvku, vypočujte si príjemnú hudbu, zašportujte si, zahrajte si na klavíri, popracujte v záhradke ap.
Hygge sa totiž objaví vtedy, keď sa mysľou úplne ponoríme do toho, čo práve robíme. Zvyčajne sa spája s činnosťami, ktoré v nás vyvolávajú hlbokú radosť a spokojnosť, ako sú koníčky.
Prečítajte si aj
Čo jesť a piť, aby ste mali zázračné ráno.
4.Dobré jedlo
Spoločné stolovanie s rodinou, priateľmi alebo kolegami by ste si mali dopriavať oveľa častejšie. Spoločné stolovanie patrí k výnimočným a zriedkavým príležitostiam, keď sa môžeme v pokoji porozprávať, vymeniť si nápady a dôvernosti. Ako povedal kedysi Oscar Wilde, „po dobrej večeri dokážem odpustiť každému, dokonca aj príbuzným.“
Dobré jedlo je hygge. Každý z nás pozná ten pocit, keď je jedlo pripravené s láskou.
Doprajte si v zime jedlo, ktoré zahreje a v lete zasa také, ktoré osvieži.
5.Radosť zo vzťahov
Dánsky výraz man vil hinanden, čiže potrebujeme sa, vyjadruje kombináciu blízkosti a láskavosti, radosť z toho, že sme v prítomnosti príjemného človeka. Spokojnosť, ktorú cítime, keď sa prechádzame po známej ulici a zastavíme sa na kus reči so známym, je hygge, čiže pocit intimity, esenciálnej dôvery a dobrého úmyslu.
Vypnite telku a počítač, choďte k susedke, von, za priateľmi a rozprávajte sa. Zahrajte si spoločenskú hru, choďte spolu na prechádzku, zhovárajte sa o knihách.
Livskunst, čiže radosť zo života, je výrazom pre činnosti, ktoré robíme, aby sme si okolo seba vytvorili príjemné prostredie a pohodu. Hygge je umenie žiť. Nájdeme ho v spôsobe, akým udržiavame vzťahy s inými ľuďmi, staráme sa o nich aj o seba.
6.Hygge je pozornosť k druhým
Vzájomná starostlivosť a recept na šťastie spočíva aj v drobných gestách, ako napríklad prehodiť niekomu deku cez plecia, keď mu je zima, alebo uvariť mu misku teplej slepačej polievky.
Dáni sa umeniu hygge učia odmalička. Hoci ide o zručnosť, ktorá sa nedá presne preniesť a naučiť, lebo vzniká osobným zvnútornením, život Dánov je ňou presiaknutý.
Hygge je o pozornosti voči druhým. O pomoci, rade a spočíva v tom, že sme nablízku, keď to potrebujú. Je to oslava ľahkosti a pohody a ovplyvňuje každého človeka v prítomnom okamihu.
Buďte pozorní voči svojim blízkym a urobte pre nich každý deň hoci aj maličkosť, ktorá zaberie pár sekúnd. Veď ako povedala Matka Tereza, „nemôžeme všetci robiť len veľké veci. No môžeme robiť malé veci s veľkou láskou.“
7.Nohy a duša v teple
Najbežnejšie symboly hygge, ako sú napríklad kozub, čerstvo upečené buchty alebo horúca čokoláda, sa spájajú práve s teplom. Kozub predstavuje zdroj energie a miesto pokoja. Reprezentuje pohodu, teplo, srdce, ochranu a jedlo.
Oblečte si hrubý sveter, prikryte sa hrubou dekou, prikúrte, ak je vonku chladno a vychutnávajte si pohodu.
Ak sa chcete dozvedieť oveľa viac o umení byť šťastní, siahnite po Knihe o hygge.