7 zaujímavých miest a unikátov. Bratislavský kraj

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slovensko ponúka množstvo zaujímavých miest, nezvyčajných lokalít a rarít, ktoré sa oplatí navštíviť a vidieť. Je ich naozaj veľa, o to ťažšie vybrať len zopár. Napriek tomu sme vybrali v každom kraji 7 našich obľúbených miest, kde by ste sa určite mali ísť pozrieť. Buď sú to jedinečné stavby, miesta späté s históriou, či dôležité lokality.

„Slovensko je ako krajina vzácna práve preto, lebo každému pozorovateľovi ponúka malé zázraky. Dostali sme do daru nádhernú divú prírodu, pralesy aj úchvatné hole, kadiaľ sa ľudia môžu túlať,“ píšu Alexander Vojček a Drahoslav Machala v knihe Slovensko – zaujímavosti, unikáty, rarity.

Napríklad Bratislavský hrad, ktorý sa rozkladá na akropole nad Dunajom. Sú na nej stopy civilizácií Keltov, Rimanov i Slovanov.
Tiež Grassalkovichov palác, sídlo prezidenta SR. Najslávnejší tam bol ples na počesť vojvodu Alberta a jeho manželky Kristíny, dcéry cisárovnej Márie Terézie, keď kapelu dirigoval rakúsky skladateľ Joseph Haydn. Na jednom z plesov vyznal lásku šľachtičnej Adele Ostrolúckej vodca Slovákov Ľudovít Štúr.
Obľúbený je Modrý kostolík architekta Edmunda Lerchnera v secesnom štýle (1909 – 1911). Je zasvätený svätej Alžbete, dcére uhorského kráľa Ondreja II., ktorá sa narodila na Bratislavskom hrade (1207) a vydala sa do Durínska za Ľudovíta IV. Pomáhala chudobným, za čo ju pápež Gregor IX. svätorečil (1235).
Rímsky vojenský tábor Gerulata v bratislavskej mestskej časti Rusovce. Nádherný barokový kaštieľ v Malackách, kde nájdete aj Synagógu – nad jej vchodom sú umiestnené dve Mojžišove tabule s desatorom božích prikázaní a vo vnútri je výklenok na uloženie Tóry.
Veľmi zaujímavý je Plavecký hrad v Plaveckom podhradí na Záhorí.

 

7 zaujímavých miest a unikátov. Bratislavský kraj

Hrad Devín

Devínsky hrad na brale na sútoku európskej veľrieky Dunaj a rieky Morava má v dejinách Slovenska mysteriózne postavenie. Táto strážna pevnosť tu stojí od čias Keltov, bola aj súčasťou Limes Romanus, lebo Dunaj ovládli Rimania. Keď tu sídlilo knieža Rastislav, starí Slováci bojovali s Frankami (864). Na Devínskom hrade Ľudovít Štúr a jeho priatelia zložili prísahu (1836), že sú pripravení obetovať životy za slobodu a štátnu nezávislosť Slovákov. Každý rok 5. júla sa tu oslavuje štátny Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda. 

7 zaujímavých miest - hrad Devín

7 zaujímavých miest – hrad Devín.

 

Primaciálny palác v Bratislave

Primaciálny palác je architektonickou perlou Bratislavy. Po prestavbe (1778 – 1781) bol jeho prvým majiteľom kardinál Jozef Baťáni (Batthyanyi), preto je na vrchole priečelia veľký kardinálsky klobúk.
V Zrkadlovej sieni podpísal 26. decembra 1805 Bratislavský mier Napoleonov diplomat Talleyrand a za porazené Rakúsko gróf Lichtenstein. Klenotom paláca sú anglické tapisérie, na ktorých je zobrazený antický výjav lásky Leandra a Heróny. Na nádvorí stojí socha sv. Juraja, ktorý pred drakom zachránil princeznú Dúbravku.  Po nej sa nazýva aj mestská časť Bratislavy. Podľa starej legendy sa na nový rok rytier Juraj na koni otočí a pokloní sa Bratislavčanom.

7 zaujímavých miest - Primaciálny palác

7 zaujímavých miest – Primaciálny palác.

 

Rokokový kaštieľ v Ivanke pri Dunaji

Rokokový kaštieľ v Ivanke pri Dunaji postavila šľachtická rodina Grassalkovichovcov. Na divadelnom predstavení v zámockom parku sa zúčastnilo knieža Albert s manželkou Kristínou (1773). V politickom exile tu žil srbský panovník Mihajlo Obrenovič, ktorého z Modry tajne navštevoval slovenský politický vodca Ľudovít Štúr (1853). Obrenovič totiž venoval Slovákom peniaze na zbrane, ktoré použili v povstaní 1848 – 1849. Dnes je kaštieľ v správe rehole jezuitov.

7 zaujímavých miest - rokokový kaštiel v Ivanke pri Dunaji.

7 zaujímavých miest – rokokový kaštiel v Ivanke pri Dunaji.

 

Secesný most, Kráľová pri Senci

Kráľová pri Senci bola majetkom uhorských kráľov. Secesný most (1904) cez Čiernu vodu je technická pamiatka a považuje sa za najkrajší z mostov zapísaných v štátnom zozname pamiatkových objektov.
V minulosti spájal ozdobnú francúzsku záhradu s tzv. anglickým parkom, ktoré boli majetkom Pálffyovcov. Most, ktorý v sebe zahŕňa prvky secesného slohu zo začiatku 20. storočia má betónový skelet a po bokoch je vyplnený červenou tehlou. Je dlhý 42 metrov a klenutá vozovka má šírku 4,8 m. Viackrát bol využitý ako kulisa historických filmov.

7 zaujímavých miest - secesný most v Kráľovej pri Senci.

7 zaujímavých miest – secesný most v Kráľovej pri Senci.

 

Červený kameň

Pôvodne bol Červený Kameň ako kráľovský hrad (13. stor.) súčasťou pohraničného opevnenia západných hraníc Uhorska. Stal sa majetkom jednej z najvplyvnejších šľachtických rodín Turzovcov a od roku 1535 ho vlastnila rodina magnátov a finančníkov Fuggerovcov z Nemecka. Anton Fugger urobil z hradu pevnosť s obrovskými skladovacími priestormi. Koncom 16. storočia získal hrad šľachtický rod Pálfiovcov, ktorí pevnosť premenili na renesančno-barokové sídlo s nádherným štýlovým nábytkom.

7 zaujímavých miest - Červený kameň.

7 zaujímavých miest – Červený kameň.

 

Vrch Sandberg

Vrch Sandberg  vysoký 290 metrov je pozostatkom morského útesu, ktorý tu zostal po mori spred 14 – 16 miliónov rokov. V tejto významnej lokalite sa zachovali usadeniny treťohorného mora. Archeológovia tu našli stavce z obrovských veľrýb. Chránené nálezisko Sandberg je najväčšia slovenská púšť a súčasť Štátnej prírodnej rezervácie Devínska kobyla s nádherným výhľadom na hrad Devín. Súčasťou Sandbergu je Chránená prírodná pamiatka Devínska lesostep. Na Sandberg si môžete urobiť aj skvelú túru.

7 zaujímavých miest - vrch Sandberg.

7 zaujímavých miest – vrch Sandberg.

 

Piaristický kláštor, Svätý Jur

Svätý Jur získal privilégiá kráľovského mesta od kráľa Mateja II. (1615). Na námestí je piaristický kláštor, kde študovali kráľ Madagaskaru Móric Beňovský, literát Juraj Fándly aj skladateľ opery Svätopluk Eugen Suchoň.
Slnečné hodiny boli na budove piaristického kláštora pôvodne nainštalované mníchmi. V roku 1985 ich zreštauroval akademický maliar Karol Drexler. Sú z glazovanej keramiky. Zachovávajú symboly vinohradníckeho kraja (slnko – životodárna sila, hrozno – plod tvrdej práce vinohradníkov).

7 zaujímavých miest - piaristický kláštor vo Svätom Jure.

7 zaujímavých miest – piaristický kláštor vo Svätom Jure.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.