Poznáte princíp 90/10? Toto pravidlo vám môže zmeniť život

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je to jednoduché pravidlo, ktorého dôsledok si však mnohí neuvedomujeme. Ani o ňom nevieme, a aj keď sme o ňom počuli, nepretavíme ho do každodenného života. Pritom vám môže zmeniť život. Urobiť vás šťastnejšími a spokojnejšími.
Princíp 90/10 vytvoril uznávaný lektor a tréner leadershipu Stephen Covey, ktorý má na konte viacero knižných bestsellerov, napríklad 7 návykov skutočne efektívnych ľudí.

„Väčšina ľudí na svoj život nadáva. Veľa ľudí sa pýta, prečo práve oni majú život taký ťažký. Nuž, váš život vôbec nie je ťažký!“ tvrdí aj etikoterapetka Inka Janotková, ktorej sa tento princíp tiež veľmi zapáčil a spomína ho aj v knihe Jednoducho život. „Nech sa deje čokoľvek v našom živote, je vždy iba na nás, ako zareagujeme, aký postoj si k danej situácii vytvoríme, akou emóciou sa dáme stiahnuť.“
Každá reakcia na situácie, ktoré sa nám v živote dejú, ovplyvňuje naše vnútorné nastavenie, pocity, emócie.

 

Princíp 90/10

Tento princíp je založený na fakte, že náš život je zložený z 10 % z toho, čo sa nám jednoducho stane. A až z 90 % z toho, ako na to budeme reagovať
Čiže nad tými 10 % kontrolu nemáme. Nemôžeme zabrániť tomu, keď sa nám pokazí auto. Iný vodič do nás môže naraziť. Alebo má lietadlo či vlak meškanie, čo nám naruší všetky naše plány. Týchto 10 % nemôžeme ovplyvniť.

No s tými 90 % je to o niečom inom. Vy určujete týchto 90 % a to následnou reakciou. Možno nemáte kontrolu nad červenou na semafore. Máte však kontrolou nad tým, ako na ňu zareagujete. Nech vám ktokoľvek hovorí, čo chce – jedine VY máte kontrolu nad svojimi reakciami.

ako funguje princíp 90/10

 

Reakcia rozhoduje, tak buďte pripravení

Ak o vás niekto povie niečo negatívne, jednoducho si to nevšímajte! Nedovoľte, aby vás tento útok ovplyvnil! Reagujte správne a nezničí vám to celý váš deň. Nevhodná reakcia môže viesť k strate priateľa, k prepusteniu zo zamestnania alebo najčastejšie k zbytočnému stresu.

Ako zvyčajne reagujete, ak vám niekto urobí niečo nepríjemné? Stratíte trpezlivosť? Kričíte? Nadávate? Zvýši sa vám krvný tlak? Snažíte sa mu pomstiť? Prečo si nechať inými ľuďmi zničiť svoj deň?
„Pamätajte na princíp 90/10 a neznepokojujte sa!“ radí etikoterapeutka Inka Janotková. „Zdá sa vám to ako hlúposť? Skúste to a uvidíte na vlastnej koži, ako tento systém funguje. A on veru funguje. Všetko, čo prežívate, súvisí nielen s tým, aký máte deň. Ak sa totiž naučíte zvládať svoje emócie, svoj postoj k ľuďom a situáciám, ktoré vám prídu do života, ovplyvní to komplexne celý váš život.“

 

Predstavte si situáciu…

Stephen Covey uvádza modelovú situáciu, na ktorej sa dá pekne pochopiť princíp 90/10.

Raňajkujete so svojou rodinou. Vaša dcéra na vás prevrhne šálku kávy. Káva sa vyleje priamo na vašu čistú košeľu. Nemáte kontrolu nad tým, čo sa práve stalo. To, čo sa stane potom, je určené tým, ako na danú situáciu zareagujete.
Budete kričať. Dcére vynadáte. Ona sa rozplače. Potom sa otočíte k manželke a začnete ju kritizovať, pretože šálku položila príliš blízko okraja stola. A hádka bude pokračovať. S hnevom odídete do svojej izby a košeľu si prezlečiete.

Keď sa vrátite, zistíte, že dcéra stále plače, a preto sa nestihla pripraviť do školy. Zmeškala autobus. Vaša žena musí hneď odísť do práce, preto sa ponáhľate dcéru do školy odviezť vy. Pretože meškáte, idete rýchlo. Zastaví vás polícia. Po 15-minútovom zdržaní a zaplatení pokuty vo výške 100 €, priveziete dcéru do školy. Dcéra sa bez rozlúčky rozbehne smerom k budove.

Po tom, čo do vašej kancelárie dorazíte o 20 minút neskôr, zistíte, že ste si zabudli kufrík. Váš deň začal hrozne… A ako pokračuje, zdá sa to byť len horšie a horšie. Už sa tešíte na to, ako sa vrátite domov. Keď sa však vrátite domov, zistíte, že ste si narušili vzťah so svojou ženou aj s dcérou…

sabotéri, ktorý vám ničia životPrečítajte si tiež
3 sabotéri, ktorí vám ničia život.

 

Prečo ste mali taký zlý deň?

Situácia, ktorá sa pokojne môže stať, v rôznych obmenách a dokonca každý týždeň… Prečo ste mali taký zlý deň? pýtate sa sami seba.

  • Bolo to pre tú kávu?
  • Bolo to kvôli vašej dcére?
  • Bolo to kvôli policajtovi?
  • Bolo to kvôli vám?

Správna odpoveď je posledná – reagovali ste na situáciu zle a nevhodne. S tou kávou ste nemohli urobiť nič, ale mohli ste kontrolovať svoje emócie. Stačilo sa párkrát nadýchnuť, upokojiť myseľ, povedať, že „nič sa nedeje, nabudúce si ale dávaj pozor“.

Áno, takto pokojne, s nadhľadom, rozumne reagovať nie je jednoduché, ak vás práve čosi naštve, vykoľají, šokuje. No keď už poznáte princíp 90/10, tak sa nabudúce zamyslite. Tých 90% naozaj máte vo svojich rukách a viete ich ovplyvniť. Nasmerovať správnym smerom, tak načo si kaziť deň?
Váš život je naozaj iba vo vašich rukách, je iba výsledkom vašich rozhodnutí, dodáva etikoterapeutka Inka Janotková.

 

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.