Vo svojej komfortnej zóne sa cítime príjemne, pohodlne a hlavne bezpečne. Neradi z nej vystupujeme, no mnohé životné situácie a rozhodnutia sa bez toho nezaobídu. Len ak dokážeme vystúpiť z komfortnej zóny, môžeme dosahovať viac, lepšie výsledky a mať krajší život. Nie je to len klišé, alebo nejaká naučená poučka.
Ľudia často hovoria: „Rozmýšľam, že dám výpoveď. Súhlasíš?“
Alebo: „Mám nápad na nový biznis. Mám ísť do toho?“
Vždy by mala byť odpoveď jednoznačná a jasná: Áno.
Ak si uvedomíte, že máte v rukách moc vytvoriť si úžasný, vzrušujúci a bohatý život, prirodzene začnete rozmýšľať, ako vystúpiť z komfortnej zóny. Bez toho to neraz nejde – byť v pohodlí, neriskovať a súčasne dokázať viac, prekročiť nejakú hranicu.
Ako vystúpiť z komfortnej zóny
Pozrite si niekoľko spôsobov, ako opustiť komfortnú zónu a objaviť schopnosť zhmotňovať.
1. Ujasnite si, prečo to robíte
Než vystúpite z komfortnej zóny, ujasnite si, prečo to chcete. Práve to „prečo“ vám pomôže sústrediť sa na svoj ciel, a ak sa stretnete s výzvami či prekážkami, nestratíte motiváciu bojovať.
Predstavte si napríklad, že vám kamarátka hovorí, že vo firme, kde pracuje, sa uvoľnilo miesto ako stvorené pre vás. Okamžite sa rozhodnete uchádzať sa on, no vzápätí zistíte, že súčasťou výberového konania je nahrať svoj prednes pred kamerou. To by znamenalo vystúpiť z komfortnej zóny a vydržať nepohodlie.
Aby vás to neodradilo, potrebujete poznať svoje „prečo“. Napríklad, že vďaka tejto práci by ste pracovali v oblasti, ktorú zbožňujete, a ráno by ste chodili do práce s radosťou. Keby ste robili niečo, čo vás skutočne baví, cítili by ste sa spokojnejšie, šťastnejšie a kvalita vášho života by celkovo stúpla.
„Ak budete mat stále pred ocami svoje „prečo“, naberiete silu a odvahu natočiť video napriek všetkým nepríjemným pocitom či obavám. Budete mať totiž stále na pamäti širšie súvislosti a konečný ciel,“ upozorňuje koučka sebarozvoja a odborníčka na zhmotňovanie Roxie Nafousi. Vo svojej knihe Sedem krokov k najlepšiemu životu ukazuje, ako skutočne žiť lepšie: musíte vedieť poraziť strach a obavy, vedome ovládnuť podvedomie, pestovať pocit vďačnosti… musíte vedieť zhmotniť svoje sny a túžby. Aj preto ju časopis Forbes označil za kráľovnú metódy zhmotňovania.
2. Už žiadne výhovorky
Výhovorky sú len formou sebasabotáže. Ponúknu nám „únikový východ“. Existuje veľa druhov výhovoriek, no väčšinou znejú takto:
- „Som priveľmi zaneprázdnený/á“
- „Som príliš unavený/á“
- „Je to veľmi ťažké“
- „Nie som pripravený/á“
- „Urobím to inokedy“
- „Nemám na to prostriedky“
- „Minule to nefungovalo“
- „Nebude to dokonalé“
- „Nezaslúžim si to“
Výhovorky sú však iba prejavom strachu a pochybností. Ich úlohou je brániť nám v rozkvete a v naplnení potenciálu, keď podvedome cítime, že nie sme pripravení uspieť. Odstránime ich tak, že ich rozoberieme na kúsky a každý spochybníme. Tým ich oberieme o moc.
Keď si nabudúce budete nahovárať, že nemáte čas, spýtajte sa samých seba: „Prečo si to hovorím? Čoho sa bojím? Čo by sa stalo, keby som sa zbavil výhovoriek?“
3. Keď prídu ťažkosti, nevzdávajte sa
Len čo vystúpime z komfortnej zóny, všetko bude nové, a tak sa neodvratne stretneme s prekážkami, ktoré musíme prekonať. Istotne si všetci spomenieme na okamih, keď sme sa zlomili a vzdali pri prvom probléme. Prečo to robíme?
Pretože ťažkosti v nás spúšťajú nízku sebadôveru a overujú, či si sami seba vážime. Ak nám do cesty vojdú náročné okolnosti, spochybňujeme svoje schopnosti, alebo ak náš plán zlyhá, trápi nás to, obávame sa, že jednoducho „nemáme šťastie“. Dovolíme výzvam, aby len potvrdili naše podvedomé obmedzujúce presvedčenie, že si nezaslúžime veci, po ktorých najviac bažíme. Čo potom?
Utečieme – utečieme, lebo máme vrodenú tendenciu zutekať pred vecami, pre ktoré sa cítime „zle“. Ak však chcete úspešne zhmotňovať, musíte odolať nutkaniu vzdať sa a namiesto toho nájsť inú cestu vpred.
Prečítajte si tiež
Pestujte si priateľstvá. Budete mať lepší život.
4. Päť-sekundové pravidlo
Známa rečníčka Mel Robbinsová používa vynikajúce cvičenie, ku ktorému sa môžete uchýliť vždy, keď máte možnosť opustiť svoju komfortnú zónu, no bojíte sa alebo ste nervózni. Nazýva to „5-sekundové pravidlo“ (rovnomenná kniha vyšla aj v slovenčine)..
Mel tvrdí: „Kedykoľvek pocítite inštinkt konať pri plnení nejakej úlohy či záväzku alebo, naopak, zaváhate a viete, čo by ste mali spraviť, siahnite po pravidle.“
Máte na to päť sekúnd. Začnite v duchu počítať od päť do jeden, a kým prídete k nule, konajte. Hovorí: „Ak dostanete impulz zareagovať, musíte to spraviť do 5 sekúnd, inak váš mozog ten nápad zabije.“
Čiže nedajte priestor vnútornému kritikovi vo vás, ktorý začne všetko popierať, hľadať výhovorky, dokonca vás môže presvedčiť, že je vo vašom záujem neurobiť to, na čo sa chystáte. Paralyzuje vás, vy váhate, až prvotné nadšenie z nového kroku vyprchá a ste tam, kde ste boli.
Okamžite začnite počítať 5-4-3-2-1 a konajte. Pohnite sa, zdvihnite ruku, dajte otázku, oslovte dotyčného…proste nech je to čokoľvek, urobte prvý krok z komfortnej zóny.
Ako hovorí Roxie Nafousi vo svojej knihe, zázraky sa dejú mimo komfortnej zóny. Choďte si po ne, natiahnite ruku. Nepôjde to možno ľahko, nepadnú vám priamo do lona, ale budete musieť pre to niečo urobiť. Takmer vždy si následne uvedomíte, že to nestálo až toľko námahy, také výrazné vykročenie z komfortnej zóny….že z vás neodhryzli, že sa vám nič vážne nestalo. Jednoducho, stálo to za to!
Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com