Ako prežiť dnešný deň šťastne? 3 jedy, ktoré vás oberajú o pokoj

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci chceme mať skvelé dni, kedy sa nám budú dariť veci, budeme mať dobrú náladu, zabavíme sa, stretneme príjemných ľudí…ale neraz si ten deň pokazíme sami. Nedokážeme sa tešiť z prítomnosti a už malá komplikácia nás vie rozhodiť.
V buddhizme sa hovorí:
„Všetky dni sú dobré dni.“
To znamená, že či sa stane niečo dobré alebo zlé, každý deň je vzácny, lebo už nikdy nebude. Či je deň dobrý, to nie je určené tým, čo sa stane alebo s kým sa stretnete. Určuje to vaša myseľ.

Každú udalosť možno interpretovať rôznymi spôsobmi; záleží na tom, ako na ňu reagujete. A presne to rozhoduje o každom vašom dni.
Nemusíte mať vplyv na to, čo sa deje, alebo moc veci zmeniť. No môžete ovplyvniť to, ako budete reagovať.

 

Ako prežiť dnešný deň šťastne

Základom je uvedomiť si vďačnosť za každý deň. Možno to znie ako klišé, ale bez toho to nejde. A naozaj ide o každý jeden deň, aj ten celkom obyčajný.
Treba sa správne nastaviť a vychutnať si to.
Prežiť dnešok, ďalší jednotvárny, obyčajný deň. Dýchať, robiť si svoju prácu, dobre spať. Nech to vyzerá akokoľvek bežne a všedne, v skutočnosti je to práve preto úžasné. Obyčajné šťastie plynie jeden deň za druhým.
Máme ho na dosah, ale prehliadame ho. Nestačí nám a chceme viac.

 

Chceme stále viac…

ako prežiť šťastný deňĽudská túžba je nekonečná. Keď získame jednu vec, túžime po desiatich ďalších. A keď získame desať vecí, chceme ich sto. Hoci vieme, že to nepotrebujeme, nedokážeme hamovať svoju túžbu.
Keď nás zaplavia tieto pocity, nevieme nájsť spôsob, ako uspokojiť samých seba. Nadíde čas, keď budeme chcieť niečo, čo naozaj potrebujeme. Nie je na tom nič zlé. No keď získame najmenšie potrebné množstvo, musíme si povedať: „Toto mi stačí.“
Musíme sa to naučiť. A musíme ovládať svoju túžbu po ďalších veciach.
Už samotné uvedomenie si, že máme dosť, netreba nám viac a nemáme byť prečo nespokojní – je liečivé.

„Či je deň dobrý, to nie je určené tým, čo sa stane alebo s kým sa stretnete. Určuje to vaša myseľ. Každú udalosť možno interpretovať rôznymi spôsobmi; záleží na tom, ako na ňu reagujete. Nemusíte mať vplyv na to, čo sa deje, alebo moc veci zmeniť. No môžete ovplyvniť to, ako budete reagovať. Postarajme sa, aby dnešok a každý vzácny deň bol dobrým dňom,” radí Šunmjó Masuno v knihe Umenie obyčajného života.

 

Tri jedy, ktoré vás oberajú o pokoj

V buddhizme sa zvykne hovoriť o „troch jedoch“, ktoré sú prameňom ľudského utrpenia a bránia nám dosiahnuť osvietenie. Lepší, krajší a šťastnejší život.
Tie tri jedy sú chamtivosť, hnev a nevedomosť.
Keď sa nás zmocní chamtivosť, chceme stále viac, aj keď už získame to, po čom túžime.
V hneve nás nazlostia aj najmenšie drobnosti, a keď hnev prepukne, vŕšime sa na druhých.
Nevedomosť je stav hlúposti: nedbáme na zdravý rozum alebo poznanie a chýba nám vzdelanie – v skutočnosti nám chýba chápanie našej pravej podstaty.

Budhisti veria, že ak dovolíme, aby nás ovládali tieto tri jedy, nenájdeme pokoj. Ale ak tieto tri jedy vieme odvrhnúť, môžeme žiť šťastne a slobodne. Kedykoľvek zbadáte, že sa začína prejavovať niektorý z týchto troch jedov, usilujte sa upokojiť si myseľ regulovaním dýchania. Môžete tým zabrániť, aby vás opantalo trápenie.

umenie šťastného životaPrečítajte si tiež
Poznáte umenie šťastného života? Tu je 11 tipov.

Tešte sa, že žijete
V zenových chrámoch je drevená doska nazývaná han, udiera sa na ňu kladivom, čo je signál, že nadišiel čas na nejakú každodennú činnosť. Môžu na nej byť atramentom napísané slová šódži džidai. Videli ste to niekedy?
Tie slová znamenajú: „Život je plný šťastia a nešťastia, ale každý jeden deň sa tešte, že žijete. Život vám pretečie medzi prstami.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.