Poznáte umenie šťastného života? Tu je 11 tipov, ako ho dosiahnuť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šťastie a pokoj spočívajú v jednoduchých veciach. Často však na ne nemáme čas, nedokážeme si ich uvedomiť a vychutnať. Naháňame sa, stresujeme, sme pod tlakom dedlajnov, nechávame sa ovplyvniť druhými ľuďmi.
Usilujte sa nedať sa riadiť hodnotami iných, netrápiť sa zbytočnými obavami, ale žiť nekonečne obyčajným životom, ktorý je zbavený nadbytočných vecí.
Presne to „zenový štýl“. To je umenie šťastného života, ktoré vám prinesie pokoj v duši a pohodu.
Ponúkame vám 11 tipov ako na to. Viete ich hneď teraz začať praktikovať. Sú totiž naozaj jednoduché, ale účinné.

 

Umenie šťastného života – 11 tipov

Každý deň nám vraj stačí desať minút, tvrdí japonský mních Šunmjó Masuno, ktorému vyšla aj v slovenčine bestsellerová kniha Umenie obyčajného života, plná každodenných účinných praktík.

1.Nemyslite na nič

Masuno odporúča urobiť si čas na prázdnotu, na to, aby ste nemysleli na nič. Len sa snažte vyprázdniť si myseľ a nebyť zaujatý vecami, ktoré vás obklopujú. V mysli sa vám budú vynárať rozličné myšlienky, no snažte sa ich zahnať, postupne, jednu za druhou.
Keď to urobíte, začnete si uvedomovať prítomnú chvíľu, drobné zmeny v prírode, ktoré vás držia pri živote. Keď vás nebudú rozptyľovať iné veci, môže sa odhaliť vaše čisté, úprimné ja.

 

2.Vyzujte si topánky

Vedeli ste, že neporiadok v mysli sa prejavuje na nohách? Oddávna sa hovorí, že o domácnosti veľa napovedá pohľad na vstupnú miestnosť. Najmä v japonských domoch, kde si pri vstupe vyzúvame topánky. Stav mysle tých, ktorí tam žijú, možno poznať podľa jedného detailu – podľa toho, či sú topánky úhľadne uložená vedľa seba, alebo sú rozhádzané.
Áno, stačí si po príchode domov jednoducho vyzuť topánky a uložiť ich do radu. Neodkopnúť, nepohodiť.

umenie šťastného života - vyzujte si topánky

 

3.Zbavte sa nepotrebných vecí

Najprv sa rozlúčte so starými vecami, až potom si zadovážte nové. Keď sa nám v niečom nedarí, často si myslíme, že nám niečo chýba. No ak chceme zmeniť situáciu, mali by sme sa najprv s niečím rozlúčiť, až potom sa začnime obzerať po niečom inom. To je hlavná zásada šťastného života.

 

4.Vyplačte sa

Je obdivuhodné, aký osviežujúci pocit sa nás zmocní, keď sa dobre vyplačeme. Plač vyčistí každú ťažobu uloženú v srdci. Cítite, že máte silu znovu sa o niečo usilovať.
Odborníci – najmä psychológovia a neurovedci – sa pustili do skúmania plaču a vplyvu sĺz. Potvrdili, že plač je mimoriadne dôležitý pre naše duševné zdravie, zmierňuje stres, pomáha zvládať životné situácie a posilňuje vzťahy.

 

5.Jedzte „naplno“

V zenovom buddhizme máme porekadlo: „Jedzte a pite celým srdcom.“
Znamená to, že keď pijete čaj, sústreďte sa na pitie čaju. Keď jete, sústreďte sa iba na jedenie. Keď si vychutnávate nejaké jedlo, myslite na ľudí, ktorí ho uvarili. Predstavte si pole, kde vypestovali zeleninu. Pociťujte vďačnosť za štedrosť prírody.

Nenadarmo sa hovorí, že „ste to, čo jete“. Záleží nielen na kvalite a samotnej potravine, ale aj to, ako ju jete. Jedlo má významný vplyv aj na myseľ. „Napríklad keď si osvojíte zeleninovú stravu, myseľ sa upokojí, nepodľahne podráždenosti. Prejaví sa to aj na jasnosti pokožky. Naopak, konzumovanie mäsa vyvoláva bojovného ducha. Kým na to prídete, pokožka začne strácať farbu,“ tvrdí mních Masuno vo svojej knihe.

umenie šťastného života - jedzte naplno

 

6.Chodievajte bosí

Keď ide budhistický mních von, určite si obuje thongy ˗ sandále s remienkom medzi palcom a druhým prstom. Aj tie prospievajú zdraviu. Medzi palcom na nohe a prstom vedľa neho sú sústredené rozličné tlakové body, ktoré súvisia s vnútornými orgánmi a mozgom. Keď nosíte thongy, remienky tieto body stimulujú a pri chôdzi to pôsobí ako masáž.

 

7.Dýchajte správne

Sústreďte sa na bod pod pupkom – na svoj tanden – a pomaly, dlho jemne vydychujte. Po úplnom výdychu prirodzene nasleduje nádych. Dýchajte uvoľnene. Pri opakovaní výdychu a nádychu sa začnete cítiť pokojnejšie. Telo sa bude cítiť ukotvenejšie, pripútanejšie k zemi. Inými slovami, zbavíte sa nepokoja.
Keď dýchanie vychádza z hrude, nevyhnutne máte pocit neukotvenosti. Ten plodí netrpezlivosť a dych sa vám ešte zrýchli. Ste lapený v špirále netrpezlivosti a podráždenosti. Zakaždým, keď cítite nával negatívnych emócií, ako sú hnev a úzkosť, prichádza dokonalá chvíľa na to, aby ste sa sústredili na brušné dýchanie. Čoskoro budete cítiť uvoľnenie a myseľ bude cítiť osvieženie.

umenie šťastného života - dýchajte správne

 

8.Zopnite dlane

Zopnutím dlaní udržujete vedomie vďačnosti a to je veľmi dôležité pre pocit pohody a pokoja. Nezostáva pri tom priestor na konflikt. Keď máte zopnuté dlane, nemôžete nikoho napadnúť. Ospravedlnenie so zopnutými dlaňami zmierňuje hnev a podráždenosť. V tomto spočíva význam gašša.

 

9.Vychutnávajte si šťastie

Niekto keď dosiahne šťastie, už sa ženie ďalej a naháňa ďalšie veci. Neužije si to, nevychutná, neprecíti.
Pritom šťastie so sebou prináša viac šťastia. Nešťastie priťahuje ďalšie nešťastie. O to väčší máme dôvod na dobrý štart. Týka sa to aj práce. Nečakane dostanete napríklad dobrú prácu. Ak túto príležitosť využijete čo najlepšie a vrhnete sa do práce s plným nasadením, môže to viesť k ďalšej pracovnej príležitosti. Ak si vážite šťastie, keď k vám príde, môže vám priniesť ďalšie šťastie. S nešťastím je to naopak. Ak raz vkročíte do nešťastia, môžete sa dostať do zostupnej špirály.

 vychutnávajte si šťastie

 

10.Úprimne si verte

Schopnosť je v každom z nás – nikto nemá nulový potenciál. Otázka je, ako ho uvoľníme. Pre tých, čo sa cítia bezradní, alebo stratili istotu, jestvuje jediná odpoveď: Posilnite sebadôveru. Musíte si naplno uvedomiť svoje schopnosti. Ak sa pousilujete uvoľniť viac zo svojho potenciálu, urobíte objav. Uveríte v možnosti, ktoré sú vo vás. Život neplynie vždy hladko. Naše úsilie sa niekedy nedočká odmeny. Nebojte sa posunúť vpred.

Či sa trápite pre zamestnanie alebo pre medziľudské vzťahy, ak si všetko držíte v hlave, vtedy dovolíte, aby sa vás zmocnili pocity ako: „Toto nedokážem.“ Alebo: „To nikdy nevyjde.“ Ale ak do toho skočíte rovnými nohami, možno budete prekvapený, ako ľahko sa dá niečo uskutočniť alebo nájsť riešenie.

rituály pre zdraviePrečítajte si tiež
33 rituálov pre zdravie, šťastie a pohodu

 

11.Upracte si stôl

Upratovanie cibrí myseľ. Keď veci nefungujú, dajte ich do poriadku. Keď sú veci špinavé, vyčistite ich. Keď skončíte prácu, upracte si pracovný stôl. Ľudia, ktorí to robievajú, majú jasnejšiu hlavu. Dokážu sa na sto percent sústrediť na svoju prácu.
Mnohí sú presvedčení, že ak máte na pracovnom stole neporiadok, nabúrava to vašu koncentráciu a ruší kreativitu. Ste menej produktívni a rýchlejšie sa unavíte.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.