Ako vám môže pomôcť objatie? A ako vlastne také dokonalé objatie vyzerá?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Či už ste muž, žena, dieťa alebo dospelý človek, z času na čas každému z nás dobre padne objatie. Existuje množstvo stereotypov o tom, že chlapi neplačú, sú silní, objímajú sa len ženy a malé deti. Opak je však pravdou. Aj chlapovi ako hora či zaneprázdnenej manažérke padne objatie dobre.

Po náročnom dni v práci, po hádke s priateľom alebo jednoducho len tak bez dôvodu. Objímame iných, keď sme smutní a je nám ťažko, ale aj keď sme šťastní a najradšej by sme oslavovali.
Objatie je pre nás prospešné nielen, keď ho prijímame, ale aj keď ho dávame. Niekedy, keď vidíme, ako sa iní trápia a nevieme, čo povedať, je prirodzenou reakciou, že chceme toho druhého objať a pomôcť mu aspoň tak. Nevyrieši to síce všetky problémy sveta, pomôže nám však cítiť sa o niečo lepšie.

 

Ako vám pomôže objatie?

Ako nám môže také objatie pomôcť? V prvom rade objatie redukuje stres. Či už ste ten, kto objíma alebo ten, koho objímajú, objatie pôsobí pozitívne na oboch. V dnešnej uponáhľanej dobe sa nám zas zíde čokoľvek, čo nám umožní aspoň na moment sa uvoľniť.

Navyše, ako informuje štúdia Michaela Murphyho, objatia nám pomáhajú riešiť konflikty. Aj keď počas hádky je objímanie oponenta zrejme to posledné, na čo myslíte, pokiaľ ide o partnera či priateľa verte, že budete na konci dňa spokojnejší, keď sa s dotyčnou osobou udobríte objatím. Prispieva k tomu aj fakt, že objatia napomáhajú tomu, že sa do tela vyplavuje viac endorfínov a oxytocínu, čo sú hormóny zodpovedné za pocit spokojnosti a šťastia.

Keďže objatia pomáhajú do tela vyplavovať endorfíny, ďalšou výhodou objatí je, že nám pomáhajú zbaviť sa bolesti, a to nielen ten psychickej, ale aj fyzickej. Endorfín totiž pôsobí lepšie, ako akýkoľvek liek proti bolesti, ktorý by ste si kúpili v lekárni. Okrem toho, objatie je predsa zadarmo.

objatie nám prospieva

 

Chránia pred ochoreniami

Vedeli ste, že objatie lieči a chráni pred chorobami? Samozrejme, na lieky predpísané lekárom či na očkovania by sme nemali zanevrieť. Výskumy však dokazujú, že ľudia, ktorí si užívajú viac objatí, sú vo všeobecnosti zdravší. Je menej pravdepodobné, že u nich ochorenie nastúpi a keď sa tak aj stane, príznaky ochorenia sú zvyčajne miernejšie.
Navyše, objatie pomáha regulovať krvný tlak, s ktorým má ťažkosti aj čoraz viac Slovákov. Lekár venujúci sa neuropatickej medicíne, Peter Bongiorno píše, že objatia pomáhajú posilňovať imunitu a slúžia ako prevencia pri srdcovo-cievnych ochoreniach.

Objatie nám pomáha zlepšiť si sebavedomiebojovať so strachom. Už obyčajný dotyk pomáha bojovať proti úzkosti, predstavte si teda, čo dokáže objatie blízkeho človeka. Veď už ako deti sme sa obracali na svojich rodičov, či blízkych a nech nás trápilo čokoľvek, schovali sme sa v ich náručí, aby nám bolo lepšie. Okrem toho, objatie slúži aj ako komunikačný nástroj. Veľká časť komunikácia prebieha neverbálne a aj keď sme slovami schopní vyjadriť svoje pocity, niekedy je jednoducho ľahšie vyjadriť to skutkami, napríklad objatím.

tipy pre šťastné manželstvoPrečítajte si tiež
7 rád pre šťastné manželstvo alebo partnerstvo.

 

Objatiami proti osamelosti

Dôkazom, že objatia sú pre nás naozaj dôležité a dobré je fakt, že 21. január je považovaný za medzinárodný deň objatí. Navyše, iste ste už aj vy v médiách zachytili prípady, kedy ľudia vyrazili do ulíc a rozdávali objatia zdarma, len tak. Človek je jednoducho tvor spoločenský a potrebuje blízky kontakt s inými.

Psychologička Janice Kiecolt- Glaser hovorí, že dôležitosť objatia sa stupňuje vekom. Objatie totiž pomáha prekonávať bariéry, ktoré medzi ľuďmi vznikajú. Stačí jediné objatie na to, aby sme si boli s inými bližší. V súčasnosti je prekonávanie pocitu osamelosti dôležitejšie, než kedykoľvek predtým. Psychologička Karen Grewen zas dodáva, že ak partnera ráno objímete alebo ho budete chvíľu držať za ruku, pomôže vám to oveľa ľahšie zvládnuť deň nabitý pracovnými povinnosťami či plný stresu.

Ako vyzerá dokonalé objatie?

Samozrejme, o dokonalom objatí má každú inú predstavu. Najefektívnejšie je však objatie s blízkou osobou. Ak by ste objali cudziu osobu na ulici, pozitívne účinky by jednoznačne neboli také isté. Pomôcť môže letmé objatie, aj objatie trvajúce 10 minút. Ideálne však je, ak trvá aspoň 20 sekúnd.
Nech to však potrvá akokoľvek dlho, nezabudnite dnes niekoho objať aj vy 🙂

Zdroj: The Conversation, Health Line, PsychologyToday, Share Care
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.