7 rád pre šťastné manželstvo alebo partnerstvo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci túžime po dokonalom vzťahu… ideálne vzťahy však takmer neexistujú. Možno je vo vašom okolí takých zopár, ale realita býva trošku iná. V každom vzťahu to občas zaškrípe, potkneme sa, hneváme, ale aspoň sa chceme k ideálu priblížiť. Mať harmonické partnerstvo alebo šťastné manželstvo, v ktorom by sme sa cítili bezpečne, milovaní a šťastní.
Ako sa o vzťah a lásku starať? Čo pomáha a čomu sa vyhnúť, aby vám to stále klapalo?
Máme pre vás 7 overených rád, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie.

Čomu sa vo vzťahu vyhýbať?
Každý vzťah je iný, jedinečný a škrípu tam iné veci. Podľa zistení psychológov a terapeutov sú však veci, na ktoré by ste si mali vo vzťahu dávať pozor. Napríklad nekritizujte partnera príliš často a tvrdo – hlavne nie pred deťmi. Komunikujte s partnerom o mnohých veciach, nielen o tých nevyhnutných ako chod domácnosti, financie, dovolenka. Dávajte čo najviac najavo svoje city, prejavte lásku, objímajte a ukazujte, že vám na partnerovi naozaj záleží. Neklamte, nemlčte a nezavádzajte tichú domácnosť. Akékoľvek riešenie problému je lepšie, ako jeho premlčanie a zametenie pod koberec. Tiež hovorte o svojich starostiach a frustráciách. Nekopte ich v sebe, lebo sa vám to v jednom momente vypomstí.

 

7 rád pre šťastné manželstvo

Či už ste manželia, alebo zatiaľ iba partneri, druh a družka…to je jedno. Existujú tipy pre šťastný a vyrovnaný partnerský vzťah, ktoré odporúčajú manželskí terapeuti, psychológovia, či lekári.

ikona pár1.Spoločné zážitky

Už ste to veľakrát počuli – nuda a stereotyp zabíjajú vzťahy. Bežný život totiž prináša množstvo povinností a starostí, takže partneri akoby nemali na seba čas. Ak do toho navyše prídu deti, máte o „zábavu“ postarané. Deň za dňom plynie, ani sa nenazdáte. Nestíhate dôležité veci, nieto ešte myslieť na spoločné chvíle s partnerom… Napokon dospejete do bodu, kedy nielenže nemáte na to energiu, ale už ani snahu, či chuť.
Posnažte sa aspoň trošku. Nemusíte vymýšľať každý týždeň nejakú super akciu, ale stačí aspoň občas spoločná večera vo dvojici, kino alebo divadlo, výlet, spoločný šport. Každá zdieľaná aktivita s partnerom posilňuje váš vzťah, hoci si to v danej chvíli možno nemyslíte a necítite to tak. Psychológovia sú však presvedčení o opaku a spoločné zážitky radia na najvyššie priečky stability a šťastia vo vzťahoch.

 

ikona pár2.Podpora partnera

Musíte byť vždy na strane partnera, byť empatickí a podporovať ho. Vzájomná pomoc vo chvíľach, keď nevládzete, prechádzate ťažkým obdobím je nevyhnutná a nenahraditeľná. V správnej chvíli musíte byť partnerovi oporou, posilou a snažte sa ho pochopiť.
Niekedy sa nám problémy toho druhého zdajú malicherné, hlúpe, triviálne. Každý sme však iný, prežívame situácie inak a empatia je niekedy tým najdôležitejším. Obyčajné povzbudenie, vypočutie a šálka horúceho čaju vedia robiť divy.

tipy pre šťastný vzťah

 

ikona pár3.Prekvapujte svoju polovičku

Táto rada tak trochu súvisí s tou prvou – pripravte pre partnera občas malé prekvapenie. Nečakané pozvanie na obed počas práce, malá pozornosť, obyčajné objatie po večeri… podobné neraz prekvapivé aktivity vyháňajú zo vzťahu nudu a osviežujú naše spolužitie.
V tomto smere je veľmi dôležitá rovnováha, aby sa len jeden nesnažil, neusiloval a neobdarovával. Tak môžete ľahko padnúť do úlohy snaživého hlupáčika, na ktorom sa ten druhý len vezie. Pokojne to partnerovi nenápadne naznačte alebo povedzte – muži sú niekedy nevšímaví, trošku natvrdnutí, hoci vás milujú a urobili by pre vás všetko. Len im akosi nezapína, že aj drobné prekvapenie vás dokáže urobiť šťastnou na niekoľko dní 🙂

 

ikona pár4.Venujte partnerovi čas

Táto rada je ťažká najmä v manželstvách s deťmi. Nedostatok času na partnera je každodennou realitou, skôr už žijete vedľa seba ako so sebou… ale takýto život vedie k postupnému odcudzeniu sa. Dni sú akési všednejšie, bez záujmu a porozumenia. Bez lásky.
Skúste prekonať únavu, zbaviť sa stresu a napätia, odložiť starosti za hlavu a venovať svojmu partnerovi čas. Počúvajte ho, objímte, venujte sa mu naplno.
Muži neraz svoje partnerky akože počúvajú, hoci v skutočnosti čítajú noviny, či pozerajú telku.
Ženy zasa „stíhajú“ popri diskusii s manželom požehliť, vyluxovať, navariť…no takýto čas sa neráta.
Venujte si stopercentnú pozornosť, aspoň na polhodinky, zavrite sa do izby, nech sa deti v inej hrajú a podiskutujte si. Len vy dvaja. Ak sa o to ani nepokúsite, nenarušíte rutinu a behanie okolo rodiny, môže to mať vážne dôsledky pre váš vzťah.

 

ikona pár5.Spolupracujte

Veľmi dôležitá rada. Áno, partneri môžu mať rozdelené aktivity – manželka asi nebude vŕtať do steny diery a muž (teda väčšina) nebude pravidelne žehliť. To je v poriadku.
Ale hľadajte aktivity, ktoré viete robiť spoločne a spolupracovať na nich. Uvarte spoločne večeru alebo popracujte na záhrade. Takéto spoločné činnosti vás nútia prispôsobovať sa, spolupracovať, vychádzať si v ústrety v záujme spoločného cieľa.
Možno spočiatku budete narážať na problémy, rizikom sú hádky alebo drobné konflikty vychádzajúce z nepochopenia a rozličných predstáv. Skúste sa na ne pripraviť, hovoriť o nich, prekonávať ich spolu. Už snaha robiť niektoré veci spoločne sa počíta a utužuje to vzťah. Viac sa tiež dozvedáte o svojom partnerovi, o jeho silných stránkach a prednostiach.

vzťahyPrečítajte si tiež
Vzťahy, ktorým by ste sa mali vyhýbať.

 

ikona pár6.Čas iba pre seba

Venujte čas nielen partnerovi, spoločnému vzťahu, ale aj sami sebe. Vídajte sa s kamarátkami, choďte s priateľmi na pivo, bežte si zašportovať s kolegami. V manželskom, či partnerskom vzťahu sa delíme o mnohé veci, ale nemusí to byť všetko. Uchovajte si svoje malé územie, ktoré je len vaše. Jeden dva hobby, nejakú drobnosť, ktorá vám prináša radosť a viete, že partner také niečo nemusí.
podľa terapeutov je dobré niekedy si od partnera oddýchnuť a dať aj jemu slobodu tráviť voľný čas podľa seba.

 

ikona pár7.Kontakty s inými ľuďmi a pármi

Neuzatvárajte sa len do vášho vzťahu. Možno si teraz vystačíte, možno už máte deti a niet času udržiavať ešte priateľstvá s inými ľuďmi, či pármi a rodinami.
Teraz vám to stačí, ale časom pravdepodobne prestane. Naozaj otvorený a úprimný vzťah s inou rodinou či párom môže byť v určitých okamihoch potrebný a užitočný. Môže vám byť silnou oporou v zložitých životných situáciách. Môže vám byť inšpiráciou, čo zlepšiť vo vzťahu, prípadne čomu sa vyhnúť a na čo si dať pozor. Navyše trávenie kvalitného času so spriazneným párom pomáha aj vášmu vzťahu.

 


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.