Vzťahy, ktorým by ste sa mali vyhýbať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý si želá vzťah, v ktorom vládne harmónia, pochopenie, láska…ale nie vždy to dopadne tak idylicky. Žiaľ, sme rôzni, inak zmýšľame, máme rozdielne túžby, neraz aj priority a to všetko spôsobuje pnutie vo vzťahoch. Niekedy by to chcelo viac tolerancie a pochopenia, no nie každý je toho schopný. A možno chýba aj ochota… Existujú však vzťahy, ktorým by ste sa mali vyhýbať a zaradiť spiatočku pri prvých príznakoch.

Dôležité je nielen si všímať signály, ale vedieť ich aj správne interpretovať a reagovať. Často nám aj čosi nesedí, intuícia hovorí – hmm, nie je to v poriadku. Ale dávame „tomu čas“. Myslíme si, že sa to zlepší, čakáme a čakáme, kým už nie je neskoro. Niektorým vzťahom veríme, investujeme do nich čas, energiu a najmä celé srdce, no potom príde krach.

 

Vzťahy, ktorým by ste sa mali vyhýbať

ikona vzťahy párMama hotel

V posledných rokoch veľmi častý model vzťahu, najmä z pohľadu ženy: chlap býval/býva dlho s rodičmi, mamou a len ťažko sa odpútava. Veď mama je celkom lacný a pohodlný hotel – navarí, naperie, postará sa. Predovšetkým mladí muži sú pohodlní, doma od mamičky dostávajú všetko naservírované ako na zlatom podnose, nemusia sa extra namáhať…a to potom aj očakávajú od svojej partnerky, prípadne budúcej manželky. Dokonalý a stály servis.

Najhoršie je, keď ste s takýmto partnerom nútení bývať u jeho rodičov (z finančných či iných dôvodov) alebo v ich blízkosti. Svokra k vám neraz vpadne neohlásene – s navareným obedom, opranou bielizňou, alebo len tak, aby videla svojho „malého synáčika“.
 

ikona vzťahy párVeční rozchádzači

Existujú páry, ktoré sa neustále rozchádzajú a dávajú dokopy. Neraz je to kvôli nepochopiteľným dôvodom, potom sa hľadajú, búrlivo sa uzmierujú a opäť sú spolu…aby sa po čase znova odlúčili. S veľkým krikom sa rozídu, no po čase zistia, že nedokážu bez seba žiť a znova sa spoja. Už definitívne, lebo sa predsa poznáme…

Neverte tomu. Vzťahy ľudí, ktorí nedokážu byť spolu ani bez seba, sú vôbec najkomplikovanejšie. V skutočnosti obaja vedia, že sa vlastne k sebe nehodia, ale nechcú si to priznať. Z rôznych dôvodov – čo ak si už nikoho nenájdem… veď vo väčšine vecí mi vlastne vyhovuje… tak dobre nám to spočiatku klapalo…
Ich láska je však len chvíľková, skôr prevláda nevraživosť. Keď sa uzmieria, všetko vidia ružovo, no to sú len krátke okamihy. Väčšinu času sú pohnevaní, nešťastní, necítia sa vo vzťahu komfortne. Naďalej tak len strácajú čas v nezmyselnom bludnom kruhu.

Takýto vzťah treba ukončiť čo najskôr. Razantne a definitívne, inak vás ten kolotoč zomelie a po čase nebudete vedieť uvažovať rozumne. Nedokážete sa na vec pozrieť objektívne a z nadhľadu.

vzťahy, ktorým s atreba vyhýbať

 

ikona vzťahy párĎalšia trofej do zbierky

Vyhnite sa tzv. trofejným vzťahom, v ktorých chce mať jeden partner navrch. Často sú to egoistickí alebo vnútorne neistí partneri, ktorí používajú vzťah ako dokazovanie si niečoho. Môže ísť o predvádzanie spoločenského postavenia, finančných možností, vlastnej atraktivity ap.
Veď to asi poznáte: „Pozri, akú kočku som zbalil! Krásky na mňa proste letia…“ Testosterónom nabitý chlap si chce len čosi dokázať, lebo sa cíti neisto, chce sa pochváliť, má vnútorné komplexy.
Najhoršie je, že narušené egonízke sebavedomie môže viesť k bezbrehému baleniu žien. Dotyčný si prestane uvedomovať následky, cíti uspokojenie a dokonca si môže myslieť, že to robí pre ne. Pretože je niečo extra…

Nevyrovnané ženy zasa rady balia chlapov, ktorí jazdia na drahých autách, majú peňazí na rozdávanie a ony sa nimi rady odprezentujú pred kamoškami, známymi, či rodinou.
Takže pozor – ak máte pocit, že ste len trofejou, zamyslite sa nad celou situáciou, prípadne poproste o nezaujatý názor dobrého priateľa, ktorý vám nebude váhať poradiť. Ak ste naozaj len trofej, takýto vzťah nemá perspektívu a len zbytočne strácate čas.

 

ikona vzťahy párVojna Roseovcov

Videli ste ten film s Michaelom Douglasom, Kathleen Turnerovou a Dannym deVitom? Z veľkej zamilovanosti veľká láska a potom takmer dokonalé manželstvo. Počiatočná zamilovanosť sa však postupne vytráca, pribúdajú každodenné starosti, honba za kariérou, až to všetko dospeje do štádia…. no veď si ten film pozrite. Krásna ukážka, ako môžu dopadnúť niektoré vzťahy.

Všetky vzťahy spočiatku fungujú skvele, zamilovanosť je silná, prehliadame nejeden prešľap. No všetci sa meníme, aj v prístupe k partnerovi. A preto je vo vzťahu taká dôležitá tolerancia, pochopenie a dobrá vôľa vychádzať v ústrety. Prispôsobiť sa. Urobiť pre vzťah maximum…
Ak máte pocit, že váš partner taký nie je, zamyslite sa nad tým. Samozrejme, že ružové okuliare zo začiatku nebudeme mať na očiach stále – neskôr prídu aj hádky, scény, krik. To je takmer prirodzené… no nemôžete sa cítiť utláčaný, obmedzovaný a neustále ponižovaný.
Ak má navrch vždy len váš partner, ak sa cítite ako kanárik v klietke, ak sa cítite zatláčaná do kúta – reagujte, kým si na to nezvyknete, alebo nezačnete niečím ospravedlňovať. Žiť v takomto vzťahu desiatky rokov nie je nič príjemné…

 

ikona vzťahy párVzťah z vypočítavosti

Všetci uvažujeme občas v zmysle „niečo za niečo“…ale nemalo by to tak fungovať vo vzťahoch. Ani pre hmotné, ani pre nehmotné zisky.
Študentka si začne s učiteľom, aby získala skúšku z ťažkého predmetu. Zamestnanec si začne so šéfkou, aby sa dostal vyššie na úkor svojho šikovnejšieho kolegu.
Takýchto príkladov je mnoho a vždy ide o vypočítavosť. Získanie výhod na úkor toho druhého…ktorého však milujeme z čistého srdca, no nie?
Takéto vzťahy z vypočítavosti sa niekedy ťažko odhaľujú. Keď nám ktosi dvorí, balí nás, nadbieha, lichotí nám to a nezvykneme uvažovať racionálne. Nevidíme, čo je skutočne za tým a pravdupovediac, niektorí to zahrajú excelentne. Takéto vzťahy sú však postavené na klamstve, „vydieraní“, ziskuchtivosti a nikdy v nich nebude vládnuť dôvera a odovzdanosť.

 

ikona vzťahy párIdol môjho života

Občas sa stane, že len jeden z partnerov podľahne absolútnej a nekritickej láske…zatiaľ čo ten druhý berie vzťah normálne. No po čase mu bezbrehá oddanosť toho druhého začne prekážať. Bezpodmienečná láska býva bezhlavá, šialená, časom odradzujúca, otravujúc a napokon cestou do pekla.
Aj vy ste už stratili hlavu pre svoju novú lásku? Onedlho ste sa asi dostali do normálu a ľúbili ste naďalej…a tak to má byť. No ak jeden partner obdivuje a zbožňuje toho druhého týždeň, mesiac, rok…nie je to v poriadku. Čo bolo na začiatku príjemné a lichotilo, po čase začína obťažovať. Napokon to vedie k citovým súbojom, nepochopeniu a bezradným slzám.

Neurobte si z partnera jedinú prioritu života. A nedopustite, aby ste sa ňou stali pre druhého vy. Áno, pohladká to ego, poteší a pozdvihne sebavedomie, ale len nakrátko. Je normálne, keď jeden partner miluje druhého viac, obetuje mu viac, ale treba zachovávať určité medze. Obetavá láska nikdy nevydržala dlho a skôr vzťahy ruinovala, ako ich posúvala vyššie.

ako si udržať vzťahPrečítajte si tiež
7 tipov, ako si udržať vzťah. Šťastne a nadlho.

 

ikona vzťahy párOvládanie partnera

Veľmi častý vzťah, keď jeden partner drží všetko pevne v rukách a riadi život obidvom. Verbálne, citovo, fyzicky.
Isteže, v každom vzťahu je určitá miera manipulácie. Nechýbajú malé klamstvá, ktoré vedú k presadeniu sa, ale úplná kontrola jedného partnera nad fungovaním celého vzťahu nemôže prežiť. Všimnite si, či vás váš partner stále neupozorňuje na chyby, nekritizuje, nezakazuje a neprikazuje. Či vás neobmedzuje a neusmerňuje, že vždy urobíte tak, ako povie on.
Pritom nemusí ísť o explicitný zákaz, príkaz, ale nenápadná manipulácia, ktorá sa však končí vždy vašou „prehrou“.

Z takéhoto vzťahu okamžite vycúvajte a nenechajte sa „spracovať“ na obraz svojho partnera. Býva to ťažké, pretože mnohokrát si to ani neuvedomujeme a máme pocit, že sa rozhodujeme sami. V takýchto prípadoch je preto lepšia odborná pomoc v poradniach.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.