7 tipov, ako si udržať vzťah. Šťastne a nadlho

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedci sa už veľakrát pokúšali zistiť, čo je základom úspešného a šťastného vzťahu. Čo ho drží pokope tak, aby boli obidvaja partneri spokojní. Všetci túžime po láske svojho partnera, ktorý nás bude milovať do konca života a s ktorým sa budeme cítiť naozaj šťastne.
Muži a ženy sa síce odlišujú z hľadiska biológie, štýlom komunikácie, máme iné potreby. Ale v konečnom dôsledku všetci vo vzťahu túžime po tom istom – po radosti, dôvernosti, rešpekte, pochopení, lepšom sexuálnom živote, väčšej zábave a zriedkavých hádkach 🙂 Všetci si chceme udržať vzťah…

Ak túžite po úspešnom vzťahu založenom na láske a dôvere, musíte pre to niečo urobiť. Musíte byť pre svoju dámu hrdinom, pre svojho chlapa sexi príťažlivou. A teraz nejde len o fyzickú stránku. Jednoducho, musíte do vzťahu investovať najmä energiu.
Muži možno zostali v poslednom období zaskočení – mali by viac chrániť a obstarávať potravu? Alebo by mali viac vychovávať a dohliadať na svoju rodinu? Mali by viac zarábať a budovať kariéru, aby uživili rodinu? Kde v tom nájsť čas, energiu a nápaditosť na dvorenie a neustále dobíjanie partnerky?

Musíte predovšetkým milovať ženu/muža svojho života. Opatrovať si partnera ako oko v hlave a uvítať všetko, čím ste odlišní. Učiť sa jeden od druhého. Partner je pre nás občas poriadnou výzvou, ktorá nás núti vystúpiť zo zóny komfortu, prekročiť hranice, skúšať to, čo sme doteraz nerobili.
Ponúkame vám 7 základných tipov, ktoré vo vašom vzťahu udržia vzájomnú lásku.

 

7 tipov, ako si udržať vzťah

ako si udržať vzťah srdce6-sekundový bozk

Vždy, keď sa lúčite, či už idete do práce, na nákup, do posilňovne, dajte si 6-sekundový bozk. Nie sekundu, či dve, ale plných 6 sekúnd. Pamätáte si, keď ste sa spoznali? Nevedeli ste sa od seba odtrhnúť. Tak prečo s tým prestávať? Len preto, že ste starší? Že sa už toľko poznáte? Že máte menej času? Výhovorky. Bozk vytvára romantiku a stupňuje vášeň.
A prečo 6 sekúnd? Po takom čase sa totiž začína v tele uvoľňovať oxytocín, upevňuje sa dôvera a znižujú sa obranné reakcie organizmu.

ako si udržať vzťah

ako si udržať vzťah srdceNeprestávajte spolu randiť

No a čo, že spolu bývate a vidíte sa stále. Nájdite si aspoň párkrát do mesiaca čas a choďte spolu von. Do kina, divadla, do nejakého podniku, na spoločnú akciu. Premýšľajte nad novými miestami, meňte to a urobte z romantiky zvyk. Zvádzajte svojho muža znova a znova, a páni, dvorte svojej polovičke. Naozaj to upevňuje vzťah, dáva mu novú iskru a pocit súdržnosti.

 

ako si udržať vzťah srdceNeprestávajte partnera spoznávať

Na začiatku vzťahu ste sa vedeli rozorávať celé hodiny. Nevedeli ste sa toho druhého nasýtiť, vypytovali ste sa a zaujímalo vás div nie aj to, aký čaj si urobil/a v práci. Stále sa môžete o svojom partnerovi dozvedieť niečo nové a zaujímavé. Najmä to, čo sa odohráva v jeho vnútri, na čo myslí, ako uvažuje nad istými vecami, ktoré sú vám spoločné a ktoré sú dôležité pre váš spoločný život. O čom tajne sníva? Čo by urobil, keby teraz vyhral v lotérii milión eur? Na čo sa najviac teší v nasledujúcich týždňoch? S čím teraz bojuje a čo ho trápi?

 

ako si udržať vzťah srdceOceňte svoju partnerku

Samozrejme aj partnera, ale ženy potrebujú viac oceniť. Všímajte si drobné signály, kedy je dobré prejaviť svoju vďačnosť a uznanie. Hoci len za to, že je súčasťou vášho života. Dajte jej kompliment, poďakujte, prejavte obdiv. Dokážte jej slovami i skutkami, že ju milujete a ceníte si, že je s vami. Urobte pre ňu niečo krásne – nemusí to byť niť výnimočné, nemusíte vybaviť lietadlo, ktoré bude lietať nad panelákom s transparentom Ľúbim ťa. Môžu to byť drobnosti.

 

ako si udržať vzťah srdceVytvorte pocit dôvery

Po tom túžia najmä ženy, ale aj muži. Všetci chceme tomu druhému dôverovať. Plniť to, čo sľúbime. Ozvať sa vždy, keď to poviete. A nebudete sa na nič hrať.
Tajomstvo dôvery spočíva v tom, že sa vzájomne zladíte. Ženy sa potrebujú s mužom citovo zblížiť a cítiť sa pri ňom bezpečne fyzicky aj citovo. Muž to vníma fyzickejšie, no v podstate je to to isté. Skúste sa naladiť na vlnovú dĺžku toho druhého, keď je v tiesni, trápi sa, má problémy, či pochybnosti. Venujte mu plnú pozornosť, otočte sa k nemu/k nej a pokúste sa čo najlepšie pochopiť, o čo ide. Pýtajte sa, vypočujte si a pokúšajte sa vcítiť.

Mimochodom, viac dôvery znamená menej hádok a viac sexu 🙂 Vo chvíli, keď má žena pocit citového zblíženia a dokážete jej svoju dôveru, výsledkom je naozaj menej hádok a viac sexu.

dokonalý vzťahPrečítajte si tiež
5 spôsobov, ako si zničiť dokonalý vzťah.

ako si udržať vzťah srdceRešpektujte sny partnera

Najmä ženy sa často vzdávajú svojich snov a túžob v prospech rodiny, detí, domácnosti. Sny sú však pre nás nesmierne dôležité. Prieskumy ukázali, že úspech a dĺžka vzťahu závisí od toho, ako partneri navzájom podporujú sny toho druhého. Ak nerešpektujete toho druhého, po čom túži a čo by chcel dosiahnuť, časom sa ocitnete v deprimovanom a dusnom vzťahu. A všetci predsa chceme, aby náš partner bol plný optimizmu, pozitívnej energie, veselý, šťastný. Ak neviete, o čom vaša polovička sníva, spýtajte sa jej/ho to.

 

ako si udržať vzťah srdceNenechajte svojho partnera „osamelého“

Laboratóriu lásky (skúsení terapeuti a manželskí poradcovia John a Julie Gottmanovci to výborne opísali v knihe Čo ženy naozaj chcú) zistili, že ženám na mužoch najčastejšie prekážajú vo vzťahu dve veci:

  • Nikdy tu pre mňa nie je, keď ho potrebujem
  • Chýba mi dôvernosť a vzájomné prepojenie

Pre ženu neexistuje nič horšie ako mať vzťah, no napriek tomu trpieť pocitom osamelosti. Určite nechcete, aby vaša partnerka mala takéto pocity. Venujte jej preto pozornosť. Venujte pozornosť vášmu vzťahu.
V živote sa stávajú mnohé zlé veci a prichádzajú problémy i trápenia. Vedci však zistili, že sa s nimi vieme vyrovnať lepšie, ak nie sme osamelí. Ak veríme v naplnenie svojich snov a túžob; ak máme po boku niekoho, na koho sa môžeme spoľahnúť.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.