Údržba zasklenej terasy: Ako sa postarať o sklo a rámy, aby vydržali čo najdlhšie a zostali čisté

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Investovali ste do zasklenia terasy? Len umývať sklenené plochy nestačí. Podceniť by ste nemali ani pravidelnú starostlivosť o rámy a tesnenia. Rám zabezpečuje stabilitu. Vďaka tesneniu je terasa chránená pred dažďom, vetrom či prachom. Sklo je dizajnový aj funkčný prvok, ovplyvňuje tepelnú reguláciu a bezpečnosť.
Správna údržba predĺži životnosť zasklenia terasy. Poradíme vám, ako by mala by vyzerať.

Starostlivosť o zasklenie terasy

Vyčistiť sklenené dvere a okná zvládnete aj pomocou vlhkej a suchej handričky. Pre vyššiu účinnosť odporúčame využiť kvalitné čistiace prostriedky. V drogérii nájdete rôzne typy čistiacich prostriedkov, ktoré odstránia nečistoty aj baktérie a sú zároveň bez amoniaku a biologicky odbúrateľné – chránite tak životné prostredie aj svoje ruky.

Ako správne umývať sklenené dvere a okná

Najskôr odstráňte zo skla hrubé nečistoty pomocou vlhkej handričky. Následne naneste čistiaci prostriedok, opláchnite a suchou handričkou vyleštite sklenené plochy. Sklo bude žiariť ako nové.

Ochrana sklených plôch

Aby ste predišli poškriabaniu skla, dávajte pozor na presúvanie ostrých predmetov v okolí zasklenej terasy. Pri čistení využívajte prípravky určené na sklo a handričky s jemným vláknom. Spoľahlivou ochranou sklenených plôch pred mechanickým poškodením je aplikácia ochranných náterov alebo fólií.

Starostlivosť o rámy zasklenej terasy

Rám sklenených dverí a okien umývajte aspoň raz za 6 mesiacov. Frekvencia umývania závisí od vonkajších podmienok alebo ročného obdobia. Čistiace prostriedky vyberte podľa materiálu, z ktorého je rám vyrobený. Najčastejšie ide o plast alebo hliník.

Plastové a hliníkové rámy sú nenáročné na údržbu. Nevyžadujú pravidelnú obnovu náteru. Ak máte drevený rám, pred a po sezóne ho ošetrite prípravkami na drevo. Drevené rámy vyžadujú aj pravidelné olejovanie a obnovu náteru. Kovové rámy chráňte pred koróziu špeciálnym antikoróznym náterom.

Postup pri umývaní rámu

Skôr ako začnete umývať, mechanicky odstráňte z rámu hrubé nečistoty. Používajte kefy s mäkkými štetinami, predídete poškriabaniu. Nahrubo očistený rám môžete umyť vodou s vhodným čistiacim prostriedkom. Rám opláchnite vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky nečistôt aj čistiaceho prípravku. Na záver ho do sucha poutierajte čistou handričkou.

údržba zasklenej terasy

Starostlivosť o tesnenie na zasklení terasy

Tesnenie je jednou z najdôležitejších súčastí zasklenia terasy. Pravidelne kontrolujte, či sa na ňom nenachádzajú praskliny alebo iné viditeľné poškodenia. Poškodené tesnenie okolo sklenených dverí a okien vymeňte.

Znečistenie na tesnení odstráňte jemnou handričkou. Výborným pomocníkom je staršia zubná kefka s mäkkými štetinami. Tesnenie čistite vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Prostriedky s chemickými rozpúšťačmi alebo silné čistidlá môžu poškodiť štruktúru tesnenia.

Prevencia pred tvorbou kondenzácie na zasklenej terase je pravidelné vetranie, funkčné tesnenie bez poškodenia aj izolácia podlahy či stien. K zníženiu kondenzu výrazne prispieva aj použitie správneho typu skla – informujte sa o možnostiach v sklenárstve Sklofix.

Profesionálna kontrola tesnenia

Dôkladná starostlivosť o tesnenie prispieva k dlhšej životnosti zasklenej terasy a udržiava jej funkčnosť a bezpečnosť voči poveternostným vplyvom. Raz za pár rokov je dobré nechať tesnenie a celkový stav zasklenej terasy skontrolovať profesionálnym servisom alebo odborníkom na terasy, ktorí môžu identifikovať a riešiť problémy včas.

Rada na záver
Ideálny čas na pravidelnú údržbu zasklenia terasy je pred a po sezóne. Využite prvé jarné dní a pripravte terasu na leto. Babie leto je ako stvorené na údržbu a prípravu terasy na zimné obdobie. Odmenou vám bude dobrý pocit, príjemné prostredie aj predĺžená životnosť terasy.

TS, foto: sklofix.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.