Ako ušetriť na energiách pri oknách? Niekoľko užitočných tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Okná zohrávajú významnú úlohu v energetickej účinnosti vášho domova. Správne udržiavané okná môžu pomôcť znížiť účty za energie. A to je v dnešnej dobe rastúcich cien, aj dosť vysokej inflácie mimoriadne dôležité pre každú domácnosť.
Ako sa dá pomocou okien ušetriť na energiách? Tu je niekoľko tipov a stratégií.

Okná sú dôležitou súčasťou každej domácnosti. Od ich stavu závisí aj zdravie ovzdušia v interiéri. Okrem svojich praktických funkcií mnohokrát plnia aj estetickú funkciu a môžu byť dizajnovým doplnkom domu či bytu.
Od kvality a stavu okien tiež závisí aj energetická úspornosť domácnosti – plne funkčné okná totiž neprepúšťajú vzduch, čím sa znižujú náklady na vykurovanie či ochladzovanie. Ako sa dá ušetriť na energiách pri oknách? Týchto niekoľko tipov vám pomôže zabezpečiť energetickú efektívnosť vašich okien a celej domácnosti.

ikona domEnergeticky úsporné okná

Ak chcete ušetriť na energiách pomocou okien, dobrou voľbou môže byť investícia do energeticky úsporných okien. To môžete zvážiť napríklad pri novostavbe alebo pri prerábke, kedy máte príležitosť vymeniť staré okná za nové.

Vyberte si okná, ktorá majú dvojité alebo trojité zasklenie. Vďaka viacerým vrstvám skla s izolačným plynom medzi nimi je celkový tepelný výkon okien omnoho účinnejší. Pri výbere okien sa u predajcu alebo výrobcu informujte o ich energetickej účinnosti a tiež o tom, či okná spĺňajú špecifické normy energetickej účinnosti.

okná ako ušetriť na energiách

ikona domSprávne utesnenie a izolácia okien

Aj tie energeticky najúčinnejšie okná nebudú fungovať optimálne, ak nie sú správne utesnené a izolované. V priebehu času sa môžu okenné rámy a tesnenia uvoľniť či poškodiť, čo môže viesť k úniku vzduchu. To zapríčiňuje únik teplého alebo studeného vzduchu (v závislosti od toho, či využívate vykurovanie alebo klimatizáciu) a prienik vonkajšieho vzduchu do interiéru. To má za následok neefektívne využívanie energií na kúrenie či ochladzovanie.

Čo môžete urobiť, je skontrolovať tesnenie okien, či sa okolo rámu okien nenachádzajú medzery alebo praskliny. Ak áno, mali by sa utesniť. Ak si nie ste istí, ako na správne utesnenie okien, môžete využiť profesionálne služby, ako je servis okien. Určite sa vo vašom okolí nachádza firma, ktorá poskytuje profesionálny servis okien. Môžete ich kontaktovať s požiadavkou na utesnenie okien, vďaka čomu budete mať istotu, že vaše okná budú správne a efektívne izolovať.

Servis okien zvyčajne zahŕňa aj ďalšie služby, ako je kontrola, oprava či renovácia okien. Tak si môžete nechať skontrolovať všetky vaše okná a ubezpečiť sa, že fungujú optimálne a bez akýchkoľvek únikov či iných poškodení.

ikona domPravidelná údržba okien

okná ako ušetriť na energiáchPravidelná údržba okien je nevyhnutná pre ich optimálnu energetickú účinnosť. Udržiavať rámy, tesnenia a kovanie okien v dobrom stave je kľúčové. Okná by sa mali pravidelne čistiť, aby sa odstránili nečistoty a špina, ktorá keď sa nahromadí, môže spôsobiť zníženie výkonu okien. Pravidelné čistenie a údržba okien tiež výrazne prispieva k predĺženiu ich životnosti a tým pádom aj zníženiu nákladov na prípadne opravy či výmenu. A to platí v prípade všetkých druhov a materiálov okien.

Je síce pravda, že oprava plastových okien je o čosi menej náročná než oprava drevených okien, no je to vždy investícia, ktorej sa dá správnou údržbou predísť. Oprava plastových okien zvyčajne zahŕňa kontrolu a opravu tesnenia a kovania, kým pri drevených oknách sa často vyžaduje aj povrchová úprava rámov okien.

Avšak aj rámy plastových okien sa môžu časom poškodiť, najmä vplyvom nahromadených nečistôt a poveternostných vplyvov. Preto určite netreba podceňovať pravidelnú starostlivosť o vaše okná. A ak by ste chceli mať istotu, že o vaše okná je postarané tak, ako sa má, môžete stále zvážiť profesionálny servis okien, ktorý sa vám o všetko postará. Prípadne si prečítajte náš článok Plastové okná potrebujú pred zimou údržbu. Ako na to?

ikona domOrientácia okien tiež rozhoduje

Vedeli ste, že aj orientácia okien môže ovplyvniť energetickú účinnosť vašej domácnosti? Ak plánujete výstavbu alebo ste v procese plánovania umiestnenia okien, môžete zvážiť nasledujúce tipy.

  • Maximalizujte počet okien orientovaných na juh. Takýmto spôsobom môžete využiť okná na pasívne slnečné vykurovanie počas zimných mesiacov. Slnečné svetlo prenikajúce do interiéru vám prirodzene vyhreje váš domov.
  • Minimalizujte počet okien orientovaných na sever. Okná situované na sever sú vystavené slnečnému žiareniu o čosi menej a môžu byť zdrojom tepelných strát.
  • Pri oknách orientovaných na východ alebo západ používajte počas horúcich dní tieniace zariadenia, ako sú markízy, aby ste blokovali priame slnečné žiarenie počas najhorúcejších častí dňa.
    Ak máte záhradu a máte možnosť vysadiť v nej stromy, zvážte ich vysadenie na miestach, kde budú poskytovať prirodzené blokovanie slnečného žiarenia pre vaše okná smerujúce východne a západne.

rosia sa nám oknáPrečítajte si tiež
Rosia sa nám okná v byte. Ako tomu zabrániť?

ikona domAko ešte ušetriť na energiách?

Ušetriť energiu môže pomôcť aj správne vetranie. Zaistí reguláciu vnútornej teploty a zníži potrebu vykurovania či ochladzovania. Ako však správne vetrať?

Dobrou stratégiou môže byť krížové vetranie. Otvorte okná na opačných stranách bytu či domu, aby ste vytvorili priechod vzduchu. Tak vytvoríte chladiaci vánok v teplom počasí.
Počas zimných mesiacov vám krížové vetranie pomôže rýchlo a efektívne vymeniť vzduch v domácnosti, vďaka čomu minimalizujete tepelné straty.
V lete tiež môžete praktizovať nočné vetranie – otvorte okná len na noc, aby sa vzduch v domácnosti ochladil a počas dňa ich zatvorte, aby ste zabránili vnikaniu teplého vzduchu zvonku.

To je niekoľko tipov, ako môžete s pomocou okien ušetriť na energiách. Ak plánujete novostavbu, zvážte princípy orientácie okien a tiež aj výber energeticky úsporných okien. Pri existujúcich oknách je kľúčovým aspektom správne tesnenie a izolácia, aby nedochádzalo k tepelným stratám či úniku vzduchu. Nie menej dôležitá je aj pravidelná údržba a starostlivosť o vaše okná, aby sa zachovala ich optimálna funkčnosť čo najdlhšie.

TS, foto: Prowiss.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.