Plastové okná potrebujú pred zimou údržbu. Ako na to?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Umývanie okien asi u vás nepatrí práve k obľúbeným činnostiam, však? 🙂
No pred Vianocami figuruje na zozname prác v mnohých domácnostiach. Okrem dokonale lesklých skiel by ste však mali venovať pozornosť aj údržbe okien. Vhodným servisom totiž predídete rýchlemu opotrebovaniu okien aj zbytočným nákladom na vykurovanie, spôsobených zlým tesnením. Podľa odborníkov na okenné profily zo spoločnosti VEKA sa treba zamerať na 5 parametrov, ktoré vám teraz vysvetlíme a na ktoré treba myslieť, ak si chcete plastové okná uchovať v čo najlepšom stave dlhé roky.

 

1. Čistota

Povrchová údržba plastových okien je pomerne nenáročná. Vďaka odolnému plastu, z ktorých sú okná vyrobené, nie je okrem bežného umývania nevyhnutná ďalšia špeciálna starostlivosť. Aj počas umývania by ste si však mali dávať pozor na niekoľko zásad, vďaka ktorým predídete nenávratnému poškodeniu povrchu.
Nikdy by ste nemali používať čistidlá s prímesou hrubých častíc, vysoko chemické prípravky, riedidlá, kyseliny či organické rozpúšťadlá. A pozor tiež na hrubé umývacie hubky a drôtenky, ” radí Milan Klepsa zo spoločnosti VEKA. 

plastové okná - 5 krokov údržby

 

2. Nastavenie

Zlá izolácia, únik tepla, mierne drhnutie okna, šmuhy a odreniny na ráme sú všetko varovné signály pre nastavenie okien.
Jeseň je ideálny čas na správne nastavenie optimálneho prítlaku krídla k rámu, vzhľadom k nízkym teplotným rozdielom medzi interiérom a exteriérom. Je to jednoduché a po určitej dobe užívania aj nutné, ” hovorí Milan Klepsa.
Optimálny prítlak si pomocou imbusového kľúča môžete nastaviť aj sami. Nastavovanie vždy vykonávajte pri otvorenom krídle a imbusovým kľúčom vždy otáčajte len o pár stupňov. Posúvajte okenné krídlo nepatrne nahor (alebo neskôr dole) a sledujte, či sa pozícia okna zlepšuje alebo zhoršuje. Po každom otočení vždy zatvorte a otvorte okno a skontrolujte výsledný efekt.

 

3. Tesnenie

Starostlivosť o tesnenie sú pre zachovanie funkčnosti okna veľmi dôležité.
Pre udržanie dobrých vlastností treba tesnenie ošetriť silikónovým olejom či glycerínom. Zaručí sa tak jeho pružnosť a zníži jeho opotrebovanie, ” vysvetľuje Milan Klepsa.
V prípade, že je už tesnenie vytrhnuté či inak poškodené, neváhajte a vymeňte ho. Predtým sa však uistite, či má nové tesnenie správnu tuhosť, tvar a veľkosť, pretože nevhodné tesnenie by mohlo okno poškodiť.
V rámci jesennej údržby taktiež skontrolujte priechodnosť odvodňovacích kanálikov, odtokových drážok a odstráňte všetky nečistoty, aby nebránili vode v pretekaní.

 

údržba kovania plastové okná4. Kovanie

V drvivej väčšine prípadov výrobca presne uvádza, akým miestam kovania venovať pozornosť.
Aby sa systém tiahel a pohyblivých častí kovania mohol hladko a voľne pohybovať, je nutné všetky uzávery starostlivo premazať mazacím tukom alebo olejom,” radí Milan Klepsa.

 

5. Kľučky

V celkovej jesennej údržbe o plastové okná by sa nemalo zabudnúť ani na kľučky. Je dôležité skontrolovať a prípadne utiahnuť všetky kľučky a úchyty.
Stačí nadvihnúť kryt pod kľučkou, otočiť ho do vodorovnej polohy a utiahnuť všetky skrutky,” dodáva Milan Klepsa zo spoločnosti VEKA.

izbové rastliny čistia a zvlhčujú vzduchPrečítajte si tiež
Ktoré izbové rastliny vyčistia a zvlhčia doma vzduch?

— PR článok —
Foto:  spoločnosť VEKA


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.