Ktoré izbové rastliny vyčistia a zvlhčia doma vzduch?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte v dome, či byte dostatočne čistý vzduch? Určite viete, že sa v domácnostiach nachádza množstvo alergénov. Prach, plesne, roztoče, mikroorganizmy, či peľ. Kúpená čistička vzduchu je možno fajn nápad, ale čo keby ste stavili na prirodzenejšiu formu? Niektoré izbové rastliny dokážu ozdraviť klímu v miestnosti. Zadržiavajú prach, zvlhčujú ovzdušie, dokonca vedia pohlcovať škodliviny z nábytku, farieb a lakov, či nie príliš vhodných materiálov. A ďalšie zasa znižujú vplyv elektrosmogu na naše zdravie.

 

Izbové rastliny pre zdravie

Vedci dokázali, že určite izbové rastliny pohlcujú nebezpečné látky ako je benzén, toluén alebo xylén. Tiež znižujú obsah oxidu uhličitého v izbe, redukujú rôzne mikróby a plesne. To všetko prirodzeným spôsobom, len treba vedieť, ktorá rastlina ako pôsobí. Máme pre vás pár tipov.

ikona kvetZvlhčenie ovzdušia

Predovšetkým v zime máme v bytoch (menej v domoch) suchý vzduch. Menej vetráme, niekedy za celý deň ani neotvoríme okno, prípadne na pár minút. Suchý vzduch vysušuje aj našu sliznicu, môžu sa pridať rôzne dýchacie ochorenia a iné problémy.

V takom prípade siahnite po rastlinách s veľkými zelenými listami, ktoré výborne zvlhčujú okolitý vzduch. Obľúbená je papraď Asplenium (asplenium nidus, čiže slezinník hviezdovitý má ružicu sviežich lesklých listov, zvláda aj menej svetla). Keď ju zalejete, vráti do ovzdušia až 97% vlhkosti. Úžasné.
Ďalší účinný zelený zvlhčovač je palma, ktorá dokáže vstrebať aj niekoľko litrov vody a potom ju cez listy dáva do okolia. Takéto zvlhčovanie je navyše zdravšie a prirodzenejšie ako to z prístroja kúpeného v obchode. Môžete skúsiť napríklad palmu howea forsteriana, ktorá vnesie do obývačky závan elegancie.

Prípadne siahnite po fitónii, ktorá má rada tmavšie miesto v byte, neznáša chlad ani prievan, ale odmení sa vám vrchovato. Miluje väčšiu vlhkosť, preto ju dajte do misky s kamienkami, v ktorej je veľa vody. Tiež ju výdatne zalievajte aj 2-3 týždenne (v zime menej často), čím následne vypúšťa do okolia prebytočnú vlhkosť. Je to úchvatná rastlina z peruánskeho dažďového lesa, ktorá má nevšedné žilkované listy, takže osvieži nielen vzduch, ale aj miestnosť, v ktorej ju máte.

izbová rastlina fitonia

 

ikona kvetProti elektrosmogu

Problém najmä posledných rokov, kedy nám do domácností pribudlo množstvo elektronických zariadení. Viacero televízorov, mobilov, tablety, počítače a notebooky atď. V uzavretom priestore je tak priveľa elektrosmogu, ktorý poškodzuje naše zdravie.

Za najväčšieho bojovníka s elektrosmogom sa považujú sukulenty, predovšetkým kaktus. Ako viete, sú to veľmi nenáročné rastliny, ktoré nepotrebujú veľa zálievky, ale zato chcú viac slnka. Napríklad taká opuncia má úžasnú škálu tvarov a veľkostí. Tento kaktus pochádza z vyprahnutých oblastí Severnej, Strednej a Južnej Ameriky, preto neprekvapuje, že miluje jasné svetlo!

Elektrosmog pohlcuje aj svokrin jazyk, brečtan a tiež paprade. Obľúbený svokrin jazyk je navyše takmer nezničiteľný, obľubuje teploty 10 až 26 stupňov, rastline nevadí prievan ani suchý vzduch. Brečtan je vhodný aj do nevykurovaných veránd, na prievanové chodby.

 

ikona kvetPohlcovače škodlivín

Škodlivé látky sa uvoľňujú z rôznych materiálov, koženej sedačky, z kobercov, závesov, ale aj laku či farby na nábytku.
Proti formaldehydu sa napríklad osvedčila chryzantéma alebo gerbera. Sú to nielen krásne, svieže kvety, ktoré vedia skrášliť obývačku alebo spálňu, ale tiež pohltia benzén a trichlóretylénové výpary.
Pri výbere chryzantém berte tie, ktoré majú otvorené kvety aj otvárajúce sa puky. Substrát by mal byť stále vlhký, pozor na vošky, listové mínerky a červce na listoch.
Ak máte doma fajčiara, o jeden dôvod navyše pre gerberu – pohlcuje totiž výpary, ktoré vznikajú pri fajčení.

aloe veraFormaldehyd ničí aj aloe vera či zelenec chocholatý. Práve zelenec je ideálna rastlina pre začiatočníkov, pestuje sa jednoducho a vynikne v závesných kvetináčoch. Každú jar rastlinu presaďte do troch väčších kvetináčov. Dospelé rastliny presádzajte vtedy, keď biele, dužinaté korene začnú vytláčať rastlinu z kvetináča, v dôsledku čoho sa zle polieva.
Dospelé zelence vytvárajú dcérske rastliny, ktoré môžete odstrihnúť a zasadiť samostatne. Keď už majú drobné korienky, zasaďte ich priamo do nového substrátu.

Fikus malolistý si zasa poradí s výparmi z lakov a čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú čpavok.
Koncentráciu mikročastíc alergénov dokážu o 50 až 70% znížiť rastliny ako brečtan, dracéna alebo filodendron srdcovitý, alebo červenajúci. Tieto popínavé rastliny majú lesklé listy, tolerujú tienisté miesta a darí sa im, ak majú dostatok priestoru.

 


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.