Máte upchaté potrubie – čo môžete urobiť? Máte tieto možnosti…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Upchaté potrubie sa raz za čas vyskytuje v každej domácnosti. Tento nepríjemný, aj keď bežný, problém má našťastie mnoho riešení. A niekoľko z nich môžete vyskúšať doma aj sami. Ak však nezaberú, neváhajte si zavolať odbornú pomoc.

Upchaté potrubie môže vyriešiť chemický prípravok, mechanické prerazenie prekážky alebo kombinácia sódy a octu. Niekedy však môže viesť k prasknutiu potrubia, zaplaveniu časti domácnosti alebo zničeniu steny. Preto zvážte aj možnosť profesionálneho monitorovania potrubia a odborného krtkovania. Ale poďme pekne po poriadku. Aké sú vaše možnosti?

Skúste potrubie vyčistiť domácimi alebo chemickými prostriedkami

Prvým krokom v čistení potrubia sú domáce prípravky alebo chemikálie bežne dostupné v obchodoch.

1. Čistenie potrubia bežnými domácimi prostriedkami 

Pokiaľ nie je potrubie až príliš zanesené odpadom, častokrát môže pomôcť napríklad aj WC zvon, drôtený vešiak či sóda bikarbóna a ocot.

  • Gumený zvon – priložte ho na otvor odtoku a zatlačte smerom dole. Vytvoríte tak podtlak, ktorý posunie nečistoty v potrubí a postupne ich uvoľní. Následne zalejte odtok silný prúdom vody, ideálne horúcej, ktorá môže zároveň rozpustiť prípadnú mastnotu.
  • Drôtený vešiak, dlhá tenká kefka alebo kus drôtu – ak máte podozrenie, že upchatie je v časti potrubia, do ktorej dosiahne dlhší kus pevného drôtu, dlhá kefka alebo drôtený vešiak, stačí tieto pomôcky zasunúť do potrubia a pohybovať nimi hore-dole, prípadne ich v potrubí otáčať. Nečistoty by sa mali rozbiť na menšie kúsky, prípadne by mohlo byť možné ich vytiahnuť von.
  • Sóda bikarbóna a ocot – do potrubia nasypte pol hrnčeka sódy bikarbóny a zalejte ju pol hrnčekom octu. Nechajte pôsobiť 30 minút a následne zalejte vriacou vodou. Chemická reakcia, ktorá v potrubí vznikne, by mala uvoľniť prekážku v potrubí a voda by ju mala spláchnuť hlbšie do odpadu.

2. Čistenie potrubia chemickými čistiacimi prostriedkami 

Existuje mnoho chemických čistiacich prostriedkov v rôznych podobách, ktoré sú určené práve na upchaté odpady (napr. prípravky obsahujúce hydroxid sodný, atď.). Nezabudnite pri ich používaní na ochranné rukavice a postup presne podľa návodu, aby ste neohrozili svoje zdravie.

upchaté potrubie a krtkovanie

Vyskúšajte profesionálne čistenie odpadov – krtkovanie 

Ak je vaše potrubie v havarijnom stave, premokla u vás stena alebo sa na dvore objavili mláky bez dažďa, je najvyšší čas zavolať profesionálov. Odborníci na krtkovanie dokážu vyčistiť potrubie špeciálnou pružinou, na konci ktorej sú vodné trysky, takzvaný krtko. Špirálu zasunú do potrubia a otáčajú ňou. Trysky uvoľnia prekážku a posunú ju ďalej do odpadu.

  • Kedy je potrebné využiť krtkovanie potrubia?
    Keď nič z vyššie uvedených domácich riešení nepomáha, môžete sa spoľahnúť na služby krtkovania od profesionálov, ktorý za vás vyriešia akýkoľvek problém s potrubím.
  • Dajte si spraviť monitoring potrubia.
    V rámci krtkovania sa robí aj monitoring potrubia, ktorý vďaka špeciálnej kamere vie presne zistiť, kde je potrubie upchaté. Táto kamera sa zasunie cez odtok do potrubia a pomaly nasníma celý jeho priemer a akúkoľvek hĺbku.

domáci majsterPrečítajte si tiež
Domáci majster. 5 tipov pre kúpeľňu a toaletu. Krok za krokom.

TS, foto: krtkovanie-instalateri.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.