Spali ste v noci dobre? Ak sa zamyslíte nad touto otázkou, každý deň môže byť iná odpoveď – v závislosti od predošlého dňa. Či ste mali viac stresu, napätia, fyzickej aktivity ap. Ale jedna vec má na váš spánok vplyv vždy. Dobrá a kvalitná posteľ. Ak spávate zle alebo polovičato z dôvodu nesprávnej postele, ovplyvňuje to aj celkovú kvalitu života. Útechou je, že tento problém sa dá pomerne jednoducho vyriešiť – pomocou nového matraca, podpory a komfortu práve pre váš typ tela. Kúpa postele nie je lacná záležitosť a nerobíme ju každý rok. Aj preto je dobré myslieť na niekoľko vecí, na ktoré zvyčajne zabúdame.
Kúpa postele
Najčastejšie vyberáme posteľ podľa veľkosti, s čelom alebo bez čela, spôsob prevedenia, pružinový systém ap. Je však niekoľko vecí, na ktoré zabúdame a mali by sme ich brať tiež do úvahy. Veľa o výbere postelí (a ďalšieho nábytku) nájdete v užitočnej Príručke bytového dizajnu od nápaditej švédskej dizajnérky Fridy Ramstedtovej, ktorá radí, ako si zariadiť domácnosť tak, aby bola krásna aj praktická. Tu sú jej tipy na kúpu postele:
1. Výška nad podlahou
Aby ste sa pod posteľ dostali s hadicou vysávača a mohli jednoducho poupratovať, potrebujete mať pod posteľou 17 – 23 centimetrov voľného priestoru. Čím menej priestoru pod posteľou máte, tým viac budete musieť ohýbať vysávač a tým viac priestoru budete potrebovať okolo postele. (V závislosti od modelu vysávača, ktorý vlastníte.)
2. Tvrdosť
Dobrá posteľ odľahčuje tlak a dodáva telu ergonomickú oporu. Akú pevnú posteľ potrebujete, závisí od vašej hmotnosti, formy tela a polohy počas spánku (v akej polohe počas spánku najčastejšie ležíte).
Pre tých, ktorí vážia viac ako 115 kíl, sa odporúča výber tvrdého alebo extra tvrdého matraca (a pokojne aj posteľ s rámom), pretože kontinentálne postele a mäkšie modely sa môžu zdať ľahko nestabilné.
3. Zamyslite sa nad polohou
Poloha počas spánku je tiež rozhodujúcim faktorom pri výbere tvrdosti podkladu. V závislosti od toho, či ste spáč na chrbte, na strane alebo na bruchu, budete mať z jednej úrovne tvrdosti rôzne pocity.
- Spíte na bruchu? Vyberte si tvrdší matrac, ktorý dodá oporu a neprehýba sa.
- Spíte na chrbte? Vyberte si strednú alternatívu tvrdého matraca.
- Spíte naboku? Tiež stredná alternatíva tvrdého matraca.
4. Test otočenia sa
Počuli ste už o teste otočenia sa? Ak sa neviete v posteli otočiť bez toho, aby ste sa prevaľovali, pravdepodobne to znamená, že je vaša posteľ príliš mäkká. Ak sa zobúdzate s pocitom stŕpnutej ruky či ramena (a nie je to dôsledok žiadnej medicínskej príčiny), je vaša posteľ pre vás pravdepodobne príliš tvrdá.
5. Správny pružinový systém
Čo v skutočnosti odlišuje lacnejšiu posteľ od tej drahšej? Vnútro postele sa skrýva pod látkou matraca a to je ťažko viditeľné voľným okom. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím viac, vyšší a lepší systém pružín posteľ má, tým ide o exkluzívnejší model. Kvalita systému pružín závisí od materiálu, z akého je vyrobená, koľko zakrútení každá špirála má a ako reaguje na tlak od hmotnostnej a formálnej záťaže. Najbežnejšie rozlišujeme tieto modely:
Pružiny Bonell – najjednoduchšia forma pruženia, pri lacnejších modeloch. Sú ukotvené o seba, oceľ o oceľ, takže môžu vŕzgať.
Taštičková pružina – pružina zapuzdrená v taštičke, taštičky sú tenké, ventilujú vzduch, hľadajte zošívané taštičky (pri lacnejších modeloch sú lepené alebo zvarené).
6. A čo systém zón?
Okrem dvoch hlavných skupín pruženia poznáme viacero rozdelení do zón, ako napríklad progresívne taštičkové pruženie, šachovnicové pruženie a aktívne zóny. Hlavná myšlienka je, aby bola posteľ flexibilnejšia a prispôsobila sa rôznym častiam tela podľa potreby opory z pohľadu hmotnosti a formy tela. Oblasť okolo ramien a bedier (niekedy prsia) sa najčastejšie odchyľuje od potrieb ostatných častí tela.
Najčastejšie odporúčané sú 3-zónová, 5-zónová a 7-zónová. Túto mieru komfortu a ergonomickú funkciu ponúkajú pružinové matrace, postele s rámom, kontinentálne postele a nastaviteľné postele.
7. Počet zakrútení špirál
Je dobré pýtať sa aj na to.
- 4,5 – 5 zakrútení je štandardný počet v mnohých posteliach vo veľkých reťazcoch.
- 6 zakrútení je bežnejších v odbornom obchode s posteľami a pri drahších modeloch.
- 8 zakrútení je zriedkavých, nachádzajú sa však vo vyššej cenovej kategórii.
8. Čalúnenie
Posteľ s pružinami je najčastejšie čalúnená viacerými druhmi materiálov, nad vrstvami a vo vrstvách medzi pružinami. Alternatívne nemá matrac pružiny z ocele, ale namiesto toho z plastu, dreva alebo z kompaktnejšieho systému rôznych druhov prírodných materiálov.
9. Vedro potu na osobu na noc?
Mysleli ste na to, že telo nedýcha iba cez ústa? Každý človek má približne 6 miliónov pórov, ktoré respirujú a odstraňujú z neho nebezpečné látky dňom a nocou. Môžeme povedať, že za noc vypotíme 1,5 litra.
„Aby ste sa počas osemhodinového spánku udržali v suchu a pohodlí, je dôležité, aby okolo vášho tela cirkuloval vzduch. Poťah zo syntetického materiálu sa môže zdať voči pokožke lepkavý a spotený, hlavne počas teplého letného dňa (v porovnaní s bavlnou alebo ľanom, ktoré majú prirodzenú schopnosť odventilovať vlhkosť). Materiál vo vašej posteli a posteľných poťahoch by sa mal správať rovnako,“ radí autorka v knihe Príručka bytového dizajnu.
Treba na to myslieť pri výbere materiálu matraca, poťahov na posteľ a pyžama. Môžete si tiež zakúpiť poťah matraca vhodný na pranie, ktorý vložíte medzi matrac a plachtu, pre lepšie udržiavanie hygieny.
10. A čo matrace?
Samozrejme, jedna z najdôležitejších vecí je správne zvolený matrac. Najjednoduchší je bezrámový matrac (z latexu alebo z peny). Posteľný matrac má od 3 do 5 cm a ukladá sa na hlavný matrac. Odporúča sa vymeniť každých 5 rokov.
Prečítajte si tiež
Aký matrac je pre vás vhodný? Ktorý pre deti a ktorý pre seniorov?
Foto: Tatran, Freepik.com