Aký matrac je pre vás vhodný? Ktorý pre deti a ktorý pre seniorov?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste už počuli, že v posteli strávime až tretinu svojho života! Neuveriteľné, ak si uvedomíme, koľko toho musíme postíhať a zvládnuť. A práve preto by sme mali dbať o kvalitu spánku. Dobíjame si ním energiu do ďalšieho dňa a regenerujeme telo i ducha.
Keďže posteľ značne ovplyvňuje kvalitu nášho života, musíme dbať na výber postele a hlavne matraca. Aký matrac je pre vás vhodný? Všímajte si jeho mäkkosť/tvrdosť, rozmer a materiál.
Ktorý matrac je lepší pre deti, aby sa správne vyvíjali? A ktorý pre seniorov, ktorí už predsa len majú viacero zdravotných problémov?
Poradíme.

 

Aký matrac je pre vás správny?

Vlastnosti matraca by mali pozitívne ovplyvňovať váš spánok. Pokiaľ sa ráno prebúdzate nevyspatí a dolámaní, je načase popremýšľať o novom matraci, ktorý podporí váš spánok. A to kvalitou použitého materiálu, ortopedickými vlastnosťami a hlavne bude určený práve pre vás.
Pokiaľ máte fyzický alebo psychický problém, ktorý vám bráni k dobrému spánku, je načase sa zbaviť svojho starého matraca a hľadať taký, ktorý vám zabezpečí rána plné pohody. Ponúkame vám pár rád, ktoré vám pri výbere zaručene pomôžu.

ikona zdvihnutý palecTvrdosť

Pokiaľ trpíte bolesťami kĺbov alebo chrbtice, mali by ste používať mäkší matrac. Čím vyššiu hmotnosť máte, tým by mal byť tvrdší. Na výber tvrdosti matraca má vplyv aj poloha počas vášho spánku. Pokiaľ väčšinu spánku strávite na bruchu alebo chrbte, mali by ste uprednostniť tvrdší matrac.
Naopak, pri spánku na boku je ideálny mäkší matrac.
Pre správny vývoj detí, je vhodný stredný alebo mäkký matrac, a to platí aj pre staršie ročníky.

ikona zdvihnutý palecRozmer

Ak premýšľate, či si do manželskej postele kúpiť jeden veľký alebo dve menšie matrace, je lepšie si vybrať dva samostatné matrace. Jednak je vaša váha s partnerom či partnerkou rozdielna a veľký matrac býva dosť ťažký, takže obracať ho je celkom náročné. Jeho váha tiež často deformuje rošty.
Niekedy je nájsť tú správnu veľkosť matracov na posteľ priam nemožné, a preto sa v tomto prípade môžete zamerať na firmy, ktoré vyrábajú matrace na mieru. U jednolôžok je ideálna veľkosť matraca pre pohodlný spánok 90 x 200 cm.

žena v posteli

ikona zdvihnutý palecMateriál

Pri výbere matraca je prvoradé dbať na to, z akých materiálov sa vyrába. Materiál by mal byť zdravotne nezávadný a vaše telo by mal matrac udržovať v prirodzenej polohe.
Uprednostňujte matrace, ktoré sú protialergénne a zabraňujú tak rozmnožovaniu roztočov, húb či plesní.  Kvalitné antialergénne matrace sa vyrábajú prevažne z pórovitej peny, ktorá je dostatočne priedušná. Kvalitné matrace, ktoré vám zaručia dobrý spánok a sú zdravotne nezávadné sú tie, ktoré sa vyrábajú z tradičných, prírodných a inovatívnych materiálov využívajúcich najmodernejšiu technológiu.

 

Nie je zdravotný matrac ako zdravotný matrac

Nie každý matrac, ktorý je nazývaný ako zdravotný, ním skutočne je. Aby mohol byť takto označený, musí prejsť špeciálnym testovaním. Práve tento test a následný certifikát svedčí o tom, že ide o zdravotný matrac a považuje sa aj za zdravotnú pomôcku. Aby matrac prešiel testom a mohol byť označený ako ortopedický alebo zdravotný matrac, musí spĺňať tieto parametre:

  • výborné hygienické a ortopedické vlastnosti
  • výborné anatomické vlastnosti
  • antidekubitné vlastnosti (zabraňuje preležaninám)
  • vhodný na polohovateľný rošt
  • matrace pre seniorov sú dostatočne mäkké a vysoké
  • zvýšená nosnosť.
aký matrac pre dobrý spánok

Vysoký matrac VISCOGREEN lux od Materassa | Zdroj: Materasso

Správny matrac pre seniorov

S rastúcim vekom sa stáva lôžko čoraz dôležitejšie. Počas života prichádza viac zdravotných komplikácií, ktoré menia pohľad na kvalitný spánok a nároky na matrac. Niektorí seniori však nemajú príležitosť sa informovať o dostupnej kúpe zdravotných ortopedických matracov.
Pri výbere kvalitnejších matracov väčšinou dávajú na odporučenie podomových predajcov, ktorí neraz ponúkajú cenovo nevýhodné matrace a niekedy ich cena ani nezodpovedá kvalite. Pokiaľ chcete svojim rodičom či prarodičom uľaviť a prispieť k ich spokojnému spánku, je určite na mieste, keď im s výberom pomôžete.

aký matrac pre dobrý spánok

S rastúcim vekom sa kvalitný spánok pre nás stáva dôležitejší.

Seniori by mali uprednostňovať matrace, ktoré sú mäkšie, pretože ich pohybový aparát, kĺby a svalstvo je po celom dni omnoho viac unavené a citlivejšie na bolesť. K úľave ich tela pomôže aj potrebná elastickosť matraca.
Okrem mäkkosti je dôležitá aj výška matraca. Ideálne by mal byť matrac hrubší a celá posteľ by mala mať minimálne 60 cm, aby sa im ráno lepšie vstávalo.

dobrý spánokPrečítajte si tiež
Ťažko zaspávate? Málo spíte? Máme 20 tipov pre dobrý spánok.

Každý má na svoj matrac individuálne nároky. Niekto má problém s chrbticou, niekto trpí vysokou hmotnosťou, niekto trpí silnou alergiou a iný len hľadá matrac, na ktorom sa dokáže vyspať do ružova. Pokiaľ výberom matraca chcete uľaviť vašim zdravotným problémom, je vhodné najskôr navštíviť odborného lekára, ktorý vám pomôže s výberom tvrdosti matraca. Prípadne, či si máte vybrať pružné rošty alebo pevný podklad.
Ak hľadáte cenovo dostupného dodávateľa kvalitných matracov, odporúčame navštíviť stránky spoločnosti Materasso, ktorá ponúka viac ako 100 druhov slovenských zdravotných a ortopedických matracov. Tie sú vyrobené z prírodných materiálov využívajúcich najmodernejšiu technológiu.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.