Vďačíme im za prežitie. Prečo treba pomáhať včelám?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hoci je včela drobný a občas nenápadný hmyz, v kolobehu prírody má nezastupiteľnú úlohu. Patrí medzi najvýznamnejšie a najhodnotnejšie živočíšne druhy, ktorých práca priamo úmerne ovplyvňuje život ľudstva. Včely sa svojou prácou podieľajú na potrave pre človeka a opeľujú až 250 000 kvitnúcich rastlinných druhov.
Otázkou však niekedy je, ako chrániť tohto drobného a nesmierne užitočného tvora? Prečítajte si pár zaujímavostí a pridáme aj nápady, ako pomáhať včelám, aby sme si ich nevyhubili.

Rastliny sa síce môžu opeľovať aj vetrom či iným hmyzom, včely sú však oveľa efektívnejšie. Bez nich by v Európe behom krátkej doby vyhynulo pravdepodobne až 20 tisíc rastlinných druhov. Došlo by k poklesu biodiverzity a k narušeniu ekosystému aj potravového reťazca.
Veľa druhov ovocia a zeleniny je závislých na opeľovaní včelami a výnosy jabĺk, čučoriedok, čerešní či uhoriek by mohli klesnúť až o 90%. Rovnako závislý od práce včiel je aj život divokých vtákov a zvierat, ktoré sa živia semenami a plodmi rastlín.

Navyše, blahodárne účinky pre zdravie a život človeka majú tiež včelie produkty. Med, vosk, materská kašička či propolis sa uplatňujú v liečiteľstve, farmácií aj v kozmetike. Najmä význam medu bol známy už v ďalekej histórii.
Legendy hovoria, že Rimania jedli med pred každým bojom, a Vikingovia si ho vozili na cesty, aby sa mohli priebežne posilňovať.

 

včielkaAko pomáhať včelám?

Usilovná práca včiel je jednoducho pre život a fungovanie ľudí ťažko nahraditeľná. A hoci téma včiel a ich existencie bola horúca najmä v lete, pamätajte, že pomôcť sa dá vždy.
Aj počas zimných mesiacov môžete podniknúť prvé kroky, napríklad:

  • pripraviť si doma hotel pre hmyz
  • podporovať lokálnych včelárov
  • dopriať si slovenský sajder, z ktorého výťažok pôjde na pomoc práve včelám 🙂

včielkaAko ešte chrániť včely?

Možno by ste netušili, ale dá sa to všelijakými spôsobmi. Ponúkame vám niekoľko nápadov, ktoré viete robiť hneď tu a teraz.

ako pomáhať včelám

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.