Liečivý med. Ktorý druh na aké zdravotné problémy?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Uvedomili ste si jeden zaujímavý fakt?
Mnohé liečivé prípravky sa vyrábajú z liečivých rastlín a látok živočíšneho a minerálneho pôvodu. A z nich sa naozaj často používajú prípravky z látok, ktoré sú výsledkom činnosti a spôsobu života včiel: med, voskové viečka, perga, peľ, propolis, materská kašička, trúdí plod, vosk, vijačka voštinová a včelie telíčka.
Jednoducho – liečivý med a ďalšie produkty včiel. Zhrnuli sme pre vás základné druhy medov a na aké zdravotné problémy sú vhodné. Pri akých ochorenia pomáhajú a kto by mal po nich siahnuť.

Je faktom, že v poslednom čase si včelárske produkty získali veľkú obľubu. A nielen ako lieky a preparáty, ale ako prísady do jedla. A to hlavne preto, že v modernej, mnohorako rafinovanej strave, ľudskému organizmu často chýbajú nielen vitamíny, ale aj ďalšie nenahraditeľné látky ako makro- a mikroprvky.

 

Liečivý med – ktorý kedy využiť?

Ako možno viete, med môže byť jednodruhový, ak je nektár nazbieraný prevažne z jedného druhu nektáronosných rastlín. Alebo viacdruhový, ak včely nazbierali nektár z viacerých druhov nektáronosných rastlín. To je tzv. zmiešaný kvetový med.
Celkovo existuje viac ako 60 druhov medu, ale tu sú tie najčastejšie a u nás bežne kúpiteľné medy.

kreslená včielkaAgátový med

Med z  agáta bieleho je priezračný, takmer bezfarebný, po skryštalizovaní biely, jemnozrnný, pripomínajúci sneh.
Používa sa ako prostriedok na celkové posilnenie organizmu, proti nespavosti, pri gastrointestinálnych poruchách, ochoreniach obličiek, žlčových ciest a žlčníka.
Jeden z najkvalitnejších slovenských agátových medov má Peter Pišák zo včelárstva Apis Original. Za tento agátový med získal na Agrokomplexe 2018 druhé miesto.

 

kreslená včielkaPohánkový med

Má farbu od tmavožltej s červenkastým odtieňom po tmavohnedú, má charakteristickú vôňu a špecifickú chuť. Kryštalizuje na kašovitú hmotu.
Kvalitatívnym a kvantitatívnym zložením aminokyselín a vitamínov, ako aj obsahom železa prevyšuje med z  agáta bieleho a vyznačujúce sa vysokou aktivitou enzýmov. Používa sa pri žlčníkových a obličkových kameňoch, pri anémii a ochoreniach pečene ako prostriedok na posilnenie srdcového svalu.

 

kreslená včielkaPoľný med

Je bledožltý, niekedy žltohnedý, s príjemnou chuťou a vôňou.
Má upokojujúci účinok na nervovú sústavu, odporúča sa pri bolestiach hlavy, nespavosti, búšení srdca a bolesti v solárnom pletenci.

 

kreslená včielkaSlnečnicový med

Ten má zlatú farbu, sladkú arómu a trpkú chuť. Rýchlo kryštalizuje na hrubozrnnú hmotu a pri kryštalizácii sa stáva svetložltým, občas so zelenkastým nádychom.
Vyznačuje sa veľkým obsahom vitamínu A a látok, ktoré majú baktericídne vlastnosti.

včely plást

 

kreslená včielkaLipový med

Používa sa na liečbu angíny, nádchy, laryngitídy, bronchitídy, zápalu priedušnice, bronchiálnej astmy, pri oslabení srdcového svalu, zápale tráviaceho traktu, ochoreniach obličiek, žlčových ciest a pri gynekologických ochoreniach.
Vyznačuje sa intenzívnym lokálnym účinkom pri liečbe hnisavých rán a popálenín a má silné antibakteriálne vlastnosti.

 

kreslená včielkaKvetový med

Účinkuje mimoriadne priaznivo na srdcovú činnosť. Používa sa pri gynekologických ochoreniach, a to najmä pri trichomonádovom zápale pošvy.

 

kreslená včielkaMedovicový med

Je to med, ktorý včely v horúcom, suchom lete nevyrábajú z nektáru kvitnúcich rastlín, ale zo sladkých výlučkov niektorých druhov hmyzu: vošky, méry, červca (medovicový med živočíšneho pôvodu) a medovej rosy. Čiže zo sladkých látok niektorých rastlín ako lipa, jedľa, smrek, dub, vŕba, javor, jabloň, lieska, smrekovec, topoľ, brest, borovica, ruža, hruška, slivka (medovicový med rastlinného pôvodu).
Najčastejšie býva tmavý (čierny, dechtovej farby), tmavohnedý (med z rôznych listnatých stromov) alebo tmavozelený v bunkách plástov. Med z ihličnatých stromov býva aj svetložltej farby.

Medovicový med má slabšiu, menej výraznú vôňu, ktorá závisí od miesta zberu medovice: môže voňať nepríjemne, ako spálený cukor, prípadne nemusí mať žiadnu vôňu. Jeho konzistencia je sirupovitá, vláčna a v ústach sa rozpúšťa pomaly.
V medovicovom mede sa však nachádza najviac bielkovinových dusíkatých látok. V porovnaní s kvetovým medom obsahuje 3,5-krát viac životne dôležitých minerálnych solí mangánu, železa, fosforu a kobaltu. A tiež 1,7-krát viac účinných prírodných antibiotík – fytoncídov, a to najmä med z horských oblastí, ktorý má silný antimikrobiálny účinok.

pravý medPrečítajte si tiež
7 trikov, ako rozornať, či ide naozaj o pravý med.

 

Na každé ochorenie si treba vybrať vhodný druh medu.

  • Napríklad pri ochoreniach dýchacích orgánov je užitočný horský, pamajoránový, tymianový a lipový med.
  • Pri ochoreniach tráviacich orgánov pomáha stepný, mätový, pohánkový a tymianový med.
  • Pri ochoreniach srdca účinkuje levanduľový, mätový a medovkový med.
  • Pri chorobách obličiek je zasa vhodný gaštanový a lúčny med.
  • Prečítajte si aj o pastovanom mede, aké má výhody a účinky.

Ak vás zaujíma, aký med je najlepší, ako sa využívajú ďalšie včelie produkty, existuje niekoľko skvelých kníh. Z našej skúsenosti odporúčame napríklad Liečenie včelími produktmi od odborníka Štefana Demetera.
Jedinečné recepty na prevenciu a liečenie rôznych chorôb tiež nájdete v knihe Liečivý med – prehľadne rozdelené podľa chorôb.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.