Propolis a jeho liečivé účinky. 20 osvedčených receptov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je škoda, ako málo využívame aj iné včelie produkty – okrem medu väčšina z nás nič iné nevyužila. Pritom je doslova zázračný peľ, materská kašička, včelí jed i včelí vosk, a najmä propolis. Ten je najsilnejším protizápalovým prostriedkom na obnovu a činnosť buniek. Zdravá koža poskytuje prirodzenú ochranu proti vniknutiu pôvodcov ochorení do tela. Propolis zastavuje zápalový proces a pomáha pri množstve ochorení a zdravotných problémov.

Propolis má baktericídne účinky, čiže ničí a usmrcuje baktérie, a tiež brzdí rast baktérií,“ vysvetľuje odborník Štefan Demeter, autor knihy Liečenie včelími produktmi. „Propolis má tiež lokálne anestetické účinky, tlmí citlivosť a bolesť, ďalej zastavuje rast plesní a ničí niektoré plesne, a napokon podporuje hojenie rán.“
Nižšie sa dočítate, ako si pripraviť propolisovú tinktúru a niekoľko vybraných osvedčených receptov, kde všade vám môže pomôcť.

 

Antibiotikum 21.storočia

Niektorí vedci hovoria, že propolis je antibiotikum 21. storočia. Pri izbovej teplote je propolis vláčna, lepkavá hmota žltohnedej až tmavohnedej farby, v chlade je krehký až drobivý. Obsahuje množstvo prospešných látok.
Využíva sa zvonku aj vnútorne pri liečení kožných chorôb – ekzémov, akné, zápalov –, pomáha pri vypadávaní vlasov, zlepšuje kvalitu pleti, pomáha v boji proti plesniach, pri odreninách a popáleninách, pri liečení žalúdočných vredov, zápaloch a bolestiach žalúdka, zlepšuje trávenie a činnosť čriev, pôsobí pri liečbe vysokého krvného tlaku, alergií či zubného kazu, využíva sa proti paradentóze, pomáha pri liečbe hemoroidov a posilňovaní imunitného systému.

Propolis výrazne pomáha aj pri chrípke, prechladnutí, zápaloch hrdla, bronchitíde, zápale pľúc, bolestiach uší (najmä zápal stredného ucha), pri bolestiach hlavy a migréne, bolestiach zubov, pri odstraňovaní bradavíc, pri vyrážkach, herpese, ďalej mykóze, omrzlinách, liečení otvorených rán, kĺbového reumatizmu, pri dne, infekcii močových ciest, ochorení obličiek, plynatosti čriev, črevnej infekcii, zápale hrubého čreva, žalúdočnom katare, žalúdočných vredoch, žalúdočnej viróze, žlčníkových kameňoch, poruchách krvného obehu a pri skleróze.

Profesor Stan Scheller, vedúci tímu štyroch lekárov na Inštitúte mikrobiológie lekárskej akadémie v Poľsku, zistil, že propolis je schopný stimulovať imunitný systém tak, že zvyšuje tvorbu protilátok v tele, čím sa zvyšuje jeho fyzická odolnosť proti chorobám.

 

Propolisová tinktúra

Toto je najľahšia forma, ako využiť liečivé účinky propolisu. Alkoholová propolisová tinktúra alebo propolisová masť.
Na prípravu propolisovej tinktúry je najlepšie použiť jablčný destilát vyššej koncentrácie (85%), ktorý organizmus lepšie vstrebáva, lebo obsahuje pektín a celý rad ďalších tráviacich enzýmov pri vnútornom použití. Aj vôňa takého propolisu je podmanivejšia.

Propolisovú tinktúru odporúča Štefan Demeter pripraviť takto:
30 až 50 g rozdrveného propolisu dáme do tmavej fľaše a zalejeme 85-percentným jablčným destilátom (5 dl). Ak ho nemáme, použijeme lekárenský lieh, ktorý môže byť 92- až 95-percentný. Zmes uložíme na tmavé miesto pri izbovej teplote a každý deň 2- až 3-krát pretrepeme.
Po 9 dňoch alkoholový roztok precedíme cez jemné umelohmotné sito. Tinktúru necháme v tmavej fľaši ďalších 7 dní pri teplote 8 až 10 °C a ešte raz stiahneme bez kalu, ktorý sa usadí na dne, cez kávový papierový filter.
Takto pripravenú tinktúru zriedime pridaním 5 dl 40-percentného jablčného destilátu (alebo lekárenského liehu), čím dostaneme 10 dl propolisovej tinktúry s polovičnou koncentráciou liehu pri použití 80-percentného alkoholu. Pri použití vyššej koncentrácie je výsledný koncentrát o niečo vyšší.

Propolisovú tinktúru kúpite aj od niektorých včelárov. My sme kúpili fľaštičku s 50 ml za 3,80€ (80% konzumný lieh).

propolis tinktúra

Kloktanie, potieranie a pitie

Takáto propolisová tinktúra sa využíva na liečenie drobných otvorených rán, na kloktanie a na potieranie proti reumatickým bolestiam. Extrakt riedime destilovanou potravinárskou vodou (vznikne emulzia mliečnej farby).
Zjednodušene – pridajte 20 až 40 kvapiek propolisovej tinktúry do 50 až 100 ml vody. Na vnútorné použitie pridajte rovnaké množstvo propolisovej tinktúry do bylinkového čaju (na kloktanie aj pitie) alebo do mlieka. Zamiešajte a pite.

Kvapky propolisovej tinktúry môžete pridať do medu a dobre premiešať. Propolisovú tinktúru môžete na vnútorné použitie pridať aj do ovocnej či zeleninovej šťavy.
V ľudovom liečiteľstve sa propolisová liečba využíva zvonku na rôzne poranenia, popáleniny, odreniny, pri kožných chorobách a pod., ako i vnútorne, a to 3-krát denne 25 až 40 kvapiek 30 minút až hodinu pred jedlom.
Deťom podávame 5 až 15 kvapiek 3- až 4-krát denne. Najlepšie na lyžičke s medom. Deti môžu užívať povolené antibiotiká súčasne s propolisom.

 

Dávkovanie propolisu

– 1/2 lyžička propolisovej tinktúry 2- až 4-krát denne 30 minút pred jedlom
– 10 až 40 kvapiek propolisovej tinktúry 2- až 4-krát denne
– maximálne 1 čajová lyžička 2- až 3-krát denne 30 minút pred jedlom.

Podané liečivo zapijeme vodou, bylinkovým čajom, ovocnou alebo zeleninovou šťavou.

medový plást

Propolis a jeho liečivé účinky

Propolis má neuveriteľné množstvo liečivých účinkov. Tu je výber tých osvedčených aj klinických uplatnených postupov z praxe. Ide o recepty často potvrdené lekárskou vedou a praxou.

1. Pri zvýšenom krvnom tlaku: 30 kvapiek propolisu nakvapkáme do 1 dl vlažnej vody. Užíva sa 1-krát denne večer pred spaním až do vyliečenia. Lepší výsledok sa dosiahne, ak sa súčasne užíva 1 lyžičku materskej kašičky.

2. Pri angíne, bolestiach hrdla, nachladnutí.: 1 kávovú lyžičku propolisu dáme do 1 dl vlažnej vody a často kloktáme. Po prvom glgu a kloktaní môžeme emulziu prehltnúť.

3. Pri zápale horných dýchacích ciest a prieduškách: 3-krát denne 20 až 40 kvapiek propolisu na kocke cukru alebo s lyžičkou medu, s tekutinou alebo samostatne. Na zvýšenie účinnosti možno tinktúru inhalovať s horúcou vodou.

4. Pri zápale nosohltana a ochorení mandlí: užíva sa propolisová tinktúra, ktorou kloktáme hrdlo. Na zvýšenie účinnosti môžeme pridať trochu medu.

5. Pri astme a ochorení priedušiek: 2-krát denne 10 až 15 kvapiek propolisu nakvapkať na kocku cukru, najmenej 8 až 10 dní, ale len pri zvýšenej teplote, keď teplota klesne, treba ihneď prestať. Prestávka 14 dní, potom sa liečba opakuje.

6. Na zvýšenie priechodnosti ciev, pri poruche výživy horných a dolných končatín a po infarkte myokardu: odporúča sa ráno nalačno užívať materskú kašičku spolu s propolisovou tinktúrou alebo emulziou, alebo 3x denne 30 minút pred jedlom.

pravý med a falošnýPrečítajte si tiež
7 trikov, ako rozoznať pravý med od falošného.

7. Pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch: 20 až 35 kvapiek propolisu do mlieka alebo medu. Užíva sa 3-krát denne 30 minút až hodinu pred jedlom.

8. Pri chrípke: zvyčajne 2-krát denne, ráno a večer, 3 hodiny pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle užiť 10 až 15 kvapiek na kocke cukru. Počas liečby sa nesmú užívať iné tabletky alebo injekcie.
Pri chrípkových epidémiách preventívne vykloktať propolisovú emulziu, po prvom kloktaní na zvýšenie účinnosti emulziu môžeme prehĺtať.

9. Pri pri aftách v ústnej dutine: vytierame tampónom namočeným v propolisovej tinktúre alebo kloktáme propolisovou emulziou.

10. Pri paradentóze: propolisová tinktúra sa nanáša 2-krát denne pomocou tampónu na postihnuté miesta a zároveň sa robí masáž ďasna; v sezóne je vhodne žuť odviečkovance.

11. Pri Bercových a iných vredoch: na ranu nakvapkať 2 až 3 kvapky propolisovej tinktúry len na noc, nechať zaschnúť, potom zabaliť, ošetrovať počas 5 dní. V krajnom prípade možno opakovať po 14 dňoch.

12. Pri plesňovom ochorení medzi prstami, na nechtoch a na iných miestach: postihnuté miesta potrieme propolisovou tinktúrou.

13. Ženám pri klimakterických ťažkostiach a návaloch: odporúča sa 2-krát 20 kvapiek propolisovej tinktúry denne.

deti a medPrečítajte si aj
Med a deti. Škodí im, či pomáha?

14. Pri bolesti zubov: propolisovú tinktúru nakvapkáme na kúsok vaty a priložíme na boľavý zub.

15. Pri bolestiach žalúdka: vypijeme 1 dl teplej vody, do ktorej sme pridali 1 kávovú lyžičku propolisovej tinktúry. Bolesť prestane po krátkom intervale. Táto voda slúži aj proti parazitom, ak ju pijeme 2-krát denne na lačný žalúdok.

16. Pri akné: používa sa propolisová masť alebo tinktúra. Už po 1 až 3 týždňoch sa prejavia dobré výsledky.

17. Na popraskané chodidlá a dlane: účinkuje priaznivo obklad s propolisovou tinktúrou alebo aj surový propolis zohriaty a prilepený na 24 hodín na postihnuté miesto. Potom treba obklad vymeniť, celkovo aspoň 3-krát.

18. Pri zápche: zriedime 50 kvapiek tinktúry v 1 dl vlažnej vody, užívame 2-krát denne nalačno.

19. Pri astmatickom kašli: podávame 20 kvapiek tinktúry s jednou čajovou lyžičkou vody 3-krát denne. Užívanie už po 4 týždňoch zmierni alebo zastaví nočný astmatický kašeľ spojený s poruchami spánku.

20. Pri zápale stredného ucha: používa sa propolisová tinktúra, resp. vodný extrakt. Malý tampón vaty namočíme v propolisovej tinktúre a vložíme do boľavého ucha a prekryjeme suchým vatovým tampónom. Necháme pôsobiť asi 20 minút, dospelí až 1 hodinu, potom do ucha vložíme len suchý tampón. Bolesť ustúpi už o pár minút.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.