Blogovanie. Príbeh neuveriteľného úspechu blogera

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Blogovanie je skvelá vec. Existuje množstvo dôvodov, prečo začať blogovať. Môže to byť cesta k podnikaniu a ak už nezarobíte peniaze, môžete pri menšej šikovnosti prísť k zaujímavým vecičkám zadarmo. Blogovanie môže byť dobrým únikom z reality, nudného a ubíjajúceho zamestnania. Môžete sa zviditeľniť a získať viac príležitostí – autor tohto článku prišiel vďaka blogu k práci svojich snov. Hoci ani dovtedy nemal zlé zamestnanie, cez blog si ho všimli a ponúkli mu prácu, ktorú robí už takmer desať rokov a miluje ju.

Jednoducho, blogovanie je IN. Veď napríklad aj Seth Godin sa vďaka blogovaniu stal globálnym myšlienkovým vodcom. Napísal osemnásť kníh a naďalej publikuje na svojom blogu, najmä o marketingu myšlienok v digitálnom veku, šírení nápadov, odchode z práce, vodcovstve a zmene.
Na otázku, ako začať blogovať, odpovedal tiež blogerke Natashe Courtenay-Smithovej: „Píšte tak, ako rozprávate. Začnite. Predovšetkým začnite.“
A Natasha sa rozhodla napísať knihu Blog za milión, ktorá vychádza v slovenčine v júni 2017. Výborne v nej opísala systém blogovania, dáva tipy a triky, ako na blogoch zarobiť, a kde nerobiť chyby. Spomína tam aj úžasných úspech blogera Andy Weira.

 

Z blogera celebrita

Poznáte toto meno? Andy Weir.
Hovorí vám to niečo?
Je to bývalý počítačový programátor, ktorý blogoval o vesmíre a vede. Začal písať príbeh o pilotovanej výprave na Mars, ktorým si ustavične získaval tisíce fanúšikov. Neskôr z blogu vytvoril e-knihu, o ktorú prejavilo záujem isté vydavateľstvo. Napokon sa mu ozval Hollywood.
Áno, uhádli ste. Z Andyho blogu vznikol hollywoodsky film Marťan (za filmové práva Andymu údajne vyplatili šesťmiestnu sumu, ktorá sa začínala číslom od štyri do šesť).

Andyho vždy nadchýnal vesmír. Mars ho fascinoval už ako malého chlapca. „Nespomínam si, že by som oň niekedy neprejavoval záujem,“ usmieva sa sympatický spisovateľ.
Najskôr asi desať rokov kreslil webové komiksy a písal poviedky, fan fiction a ďalšie seriály. Mal už teda čitateľskú obec – asi tritisíc ľudí 🙂 Tá sa o jeho tvorbu pravidelne zaujímala. „Vedel som, že niektorí návštevníci si blog aspoň všimnú, no netušil som, že sa stane takým populárnym. Stránku andyweirauthor.com som kúpil až po tom, čo vyšla kniha.“

blogovanie

Veľký malý plán

Aký mal plán?
Vlastne žiadny nemal. Písanie bola jeho záľuba. Keď počet čitateľov rástol a ľudia s príbehom začali interagovať, bol to úžasný pocit. Občas mu poslali e-mail s opravou matematických či vedeckých chýb. Ani vtedy ešte netušil, že popularita tak prudko stúpne.

Vytrval, trpezlivo písal a robil to s láskou. Potom sa to všetko začalo lámať. Takto to popisuje sám Andy Weir:
„Keď bola kniha hotová, ľudia ma žiadali, aby som ju sprístupnil aj v podobe e-knihy. Potom by ju totiž nemuseli čítať v prehliadači. Urobil som to teda a súbor som umiestnil na svojej stránke.
Vzápätí mi napísali e-maily ďalší ľudia. Chceli čítať e-knihu, no neboli dostatočne technicky zdatní a nevedeli, ako si ju majú stiahnuť do čítačky. Žiadali ma o verziu pre Kindle, ktorú by získali prostredníctvom Amazonu. Opäť som im vyhovel. Cenu som stanovil na povolené minimum, teda na 99 centov.
Knihu si z Amazonu kúpilo viac ľudí, ako si ju zadarmo stiahlo z mojej stránky. Vzbudilo to záujem Juliana Paviu z impresa Crown, ktoré patrí vydavateľstvu Random House. Povedal o tom kolegovi, literárnemu agentovi Davidovi Fugatovi, z ktorého sa neskôr stal môj agent. Julian mi zasa ponúkol zmluvu na knihu Marťan. Rozpútal sa skutočný kolotoč, pretože v ten istý týždeň si filmové práva zabezpečila spoločnosť 20th Century Fox.“

 

Blogovanie zarába

Na začiatku bol teda malý blog a pár tisíc záujemcov. Pravidelných alebo občasných čitateľov.
Nikdy však neviete, kto si vás všimne a kde sa vaše blogy až dostanú. Vždy musíte byť pripravení posunúť ich ďalej. Reagovať na svojich fanúšikov, čitateľov a uľahčovať im cestu k vám.
Aj o tom výborne hovorí spomínaná kniha Blog za milión.

Samozrejme, nie každý blog a bloger sa dostane na výslnie, ako Seth Godin, či Andy Weir. Ale nikdy neviete a pokiaľ vás to baví, neváhajte. Možno skončíte ako Andy. Po megaúspešnej knihe ešte úspešnejší film. „Moja práca pritom vlastne spočívala najmä v tom, že som si dal preplatiť šek,“ usmieva sa Andy. „Poslali mi však scenár a zaujímali sa o môj názor. Film zostáva verný originálu, takže som spokojný. Dostal som stanovenú odmenu za knihu a tým sa to skončilo. Film sa však pričinil o obrovský vzostup jej predaja. Zarobil som na nej oveľa viac ako na predaji filmových práv.“

blogavanie súťaž o balíček

Súťaž o Marťanský balíček

Možno ste čítali vynikajúcu knihu Marťan. Možno ste videli rovnomenný film v hlavnej úlohe s Mattom Damonom. Marťan je príbeh o ľudskej nezlomnosti, vytrvalosti a vynaliezavosti à la MacGyver. V tomto prípade však šmrncnuté humorom a pohodičkou, ktorú napriek nehostinnému miestu na Marse pociťujete pri čítaní.
Vyhrajte knihu Marťan, tričko a prívesok v podobe planetárneho vozidla.

Ako vyhrať? Napíšte do komentárov pod článok, ktorá sfilmovaná kniha sa vám páčila, zaujala vás, ohromila alebo očarila. Možno ste najskôr videli film a potom ste si jednoducho museli prečítať aj knihu.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.