Jej príbeh vám možno zmení život. Rozhodla sa vzdať všetkých svojich istôt, aby sa vybrala svojou cestou a splnila si sen o nezávislom živote a práci na diaľku. Silvia Púchovská sa stala digitálnou nomádkou. Asi najznámejšou v našich končinách.
Keďže je dosť rozcestovaná, robili sme rozhovor na diaľku.
My v sychravej a chladnej Bratislave, kde sa teploty pohybovali okolo nuly.
Ona na slnečnom Lanzarote, jednom z Kanárskych ostrovov, kde práve teploty atakovali dvadsiatku. Aspoň to nás škodoradostne tešilo, že tam nie je “až tak teplo, aby sme závideli” 🙂
V každom prípade to bol veľmi príjemný rozhovor o digitálnom nomádstve a online práci na diaľku. A tie slová z titulku článku neberte až tak vážne: áno, Silvia surfuje, užíva si Bali, kde žije väčšinu roka, ale by mohla vypnúť, musí predtým zamakať.
Veď čítajte. Prezradíme, čo znamená keď digitálni nomádi praktizujú „slow travel“. Ako si urobiť digitálny detox. A veľká sympaťáčka Silvia poradí aj to, ako sa dá zarobiť online a ako si vytvoriť dobrý blog, ktorý zaujme a postupne prinesie aj peniaze.
Je pre vás vhodné digitálne nomádstvo?
»Silvia, si najznámejšia slovenská digitálna nomádka, žiješ si prevažne na Bali, vezmeš surf, zašportuješ si, vyhrievaš sa na slnku a popri tom si dokážeš zarobiť dostatok peňazí online…. znie ako sen mnohých ľudí 🙂 Pre koho je vlastne vhodné digitálne nomádstvo?
„Digitálne nomádstvo je vhodné pre ľudí, ktorí si vedia zarobiť peniaze prácou na diaľku a majú dobrodružnejšiu povahu. To znamená, že buď radi cestujú alebo by chceli na nejaký čas pracovať z inej, ako tradičnej lokality, čiže miesta výkonu práce.
Je tiež vhodné pre ľudí, ktorí chcú stráviť zimu v teple, alebo naopak. Prípadne sa chcú naučiť niečo, čo nie je na Slovensku bežné (napríklad surf alebo iný jazyk). Mnohí jednoducho hľadajú zmenu v živote a bežnej rutine dňa.“
»A teraz – pre koho zasa nie? Komu by si ho neodporúčala?
„Digitálne nomádstvo neodporúčam tým, ktorých stresuje zmena v pracovnej rutine, sú menej flexibilní alebo menej otvorení k iným kultúram.“
Prečo však laptop nezobrať na niekoľko týždňov či mesiacov niekam na opačnú stranu sveta? Napríklad keď je na Slovensku zlé počasie a zažijete tak niečo iné. Obohatíte svoj život, načerpáte novú energiu a spoznáte podobne naladených ľudí z celého sveta, pretože nomádska komunita je stále zaujímavejšia.
Silvia Púchovská: Svet je moja kancelária
»Svoj príbeh digitálneho nomádstva si skvele opísala v knihe Svet je moja kancelária. 1.časť sa však volá Naivná ilúzia – ktoré sú najčastejšie chyby a mylné predstavy ľudí, ktorí chcú žiť takýmto spôsobom života?
„Často si ľudia myslia, že digitálne nomádstvo je večná dovolenka. Že digitálni nomádi pracujú len niekoľko hodín do dňa a to z pláže. Určite sú aj takí, väčšina, ktorú ale poznám ja, pracuje viac hodín a z miest, kde nepraží slnko, nefúka piesok a nie je dovolenková atmosféra.
Práca online je ako každá iná, najprv si treba vedieť zarobiť, bez toho to nejde. Väčšina digitálnych nomádov sa presúva pomaly, praktizuje “slow travel”, a necestujú rýchlo ako tradiční backpackeri, lebo je to neproduktívne a v spojení s prácou stresujúce.“
»Tvoje začiatky boli aj akčné, dobrodružné, trošku riskantné. Daj zopár tipov ľuďom, ktorí sa rozhodnú vyraziť do sveta a zarábať si ako digitálny nomád.
„Je dobré si uvedomovať motiváciu, prečo chcem byť digitálny nomád.
Je to preto, že chcem najmä cestovať a objavovať svet a práca pre mňa nie je prioritou? V tom prípade odporúčam si našetriť, alebo vykonávať sezónne práce, a potom cestovať z úspor. Nebudete sa tak musieť stresovať z toho, že si treba sadnúť za laptop a pracovať. Tiež je dôležité si správne vybrať krajinu, odkiaľ chcete nomádiť. Ak ste toho ešte veľa nepocestovali, je lepšie začať v Európe, kde je menej kultúrnych šokov, ktoré svojím spôsobom vyrušujú aj pri práci.“
»Ak chce človek takto žiť, musí svoje hranice tolerancie posunúť asi na vyššiu úroveň. Mať veľkú lásku ku svetu, k ľuďom rôznych kultúr, vedieť sa maximálne prispôsobiť…
„Určite áno. Digitálne nomádstvo nie je pre ľudí, ktorí sa boja vyjsť zo svojej zóny komfortu – z tej pracovnej alebo kultúrnej. Počas ciest sa stávajú rôzne nepredvídateľné veci a stretu s inými národmi a ich zvykmi sa nevyhnete.“
Ako si zarobiť online
»Jedna z kapitol sa volá Ako zarobiť online? Takže ako? Ako sa to darí tebe?
„V dnešnej dobe sa dá zarobiť online mnohými spôsobmi. Na začiatok treba byť kreatívny, sústreďovať sa na to, čo viem robiť, čo ma baví, ale aj na to, kde je príležitosť na trhu. A to, čo ešte neviem robiť sa dá naučiť, takže nájsť cesty k tomu, ako sa vzdelať v danej oblasti. Vo všeobecnosti vnímam, že sú tri hlavné spôsoby, ako zarobiť online: ako freelancer (na voľnej nohe), ako online podnikateľ alebo ako zamestnanec na diaľku, ktorý pracuje online. Viac v knihe 🙂 “
„Keď som ako digitálna nomádka začínala, veľmi mi chýbali informácie o spôsobe života,“ spomína si Silvia. „Existovali rôzne praktické a pre Google optimalizované návody, ako sa stať digitálnym nomádom, mňa však zaujímali skutočné príbehy. Čo ľudia naozaj cítili? Ako prežívali život v iných kultúrach? Ako dokázali pracovať z krásnych miest a byť disciplinovaní?“
A tak napísala túto knihu – Svet je moja kancelária. Veľmi úprimne opisuje výhody, ale aj výzvy digitálneho nomádstva. Okrem vlastného príbehu radí v niekoľkých špeciálnych návodoch, ako naštartovať vlastný úspešný digitálno-nomádsky biznis.
»Ozaj, spomínaš freelancerstvo – to je dnes veľmi IN, láka mnohých. Aké sú nástrahy tohto spôsobu podnikania, zarábania na živobytie?
„Nástrahy freelancerstva, teda práce na voľnej nohe, sú nestabilita v príjme, pokiaľ daný freelancer ešte nemá vybudované portfóliu a sieť kontaktov. Veľa ľudí odradí, že keď sú freelanceri, sú zodpovední za všetko. Za hľadanie klientov, vykonávanie práce, za administráciu podnikania, platenie odvodov, daní. Niekedy je toho veľmi veľa, z rôznych oblastí, a preto je dobré sa pohybovať v komunite podobne zmýšľajúcich ľudí a poradiť si.“
»Určite sa zhodneme, že digitálne nomádstvo si vyžaduje disciplínu, trpezlivosť, mať nejakú víziu a ako pekne píšeš v jednej kapitole: 5% nápadu a 95% tvrdej práce. Je to naozaj tak?
„Digitálne nomádstvo je krásny životný štýl, ktorý však vyžaduje veľa disciplíny. Ja osobne trávim väčšinu času na miestach, ktoré sú krásne a sú pri pláži. Ak by som sa “utrhla z reťaze”, tak prestanem pracovať a správam sa viac ako turista na dovolenke. Ak to však spravím, prídem o zákazky a klientov, a tým pádom aj o peniaze a dobré meno mojej firmy. A následne aj o šancu žiť pri oceáne, lebo si nebudem vedieť zarobiť online. Takže musím byť disciplinovaná, lebo ma moja práca aj baví a nechcem, aby sa jej efekt pokazil len kvôli tomu, že som nomádka.“
Nezabúdajte na digitálny detox
»Ďalšia zaujímavá kapitola v tvojej knihe je o dizajne a optimalizácii blogu. Čo to znamená?
„Blogovanie je v dnešnej dobe už zabehnutý nástroj marketingovej komunikácie. Pomáha budovať značku a predať viac. Ak blog spravíte tak, aby bol kreatívny, ľahko stráviteľný a hodnotný pre čitateľa, budete budovať komunitu lojálnych zákazníkov.
Dizajn blogu by mal byť atraktívny a stráviteľný pre danú cieľovú skupinu. Optimalizácia kvôli online vyhľadávačom znamená, že sa využívajú kľúčové slová a výrazy, okolo ktorých sa buduje obsah. Tvorca blogu predsa chce, aby ho našli iní, ktorí sa o danú tému zaujímajú. A tak tieto slová využíva pri tvorbe obsahu. Odporúčam používať kľúčové slová a tvoriť obsah blogu autenticky a prirodzene, aby bol založený na hodnotách a silných stránkach firmy či blogera.“
»Byť stále online a digitálne prepojená so svetom je určite aj zaťažujúce. Je dôležitý v tomto smere digitálny detox?
„Ditálny detox je dôležitý pre všetkých, ktorí prichádzajú do styku s digitálnymi médiami či nástrojmi. Nielen pre tých, ktorí pracujú online. Snažím sa víkendy nepracovať a byť online len výnimočne. Tiež mi pomáha surf, lebo keď som vo vode, nečíha na mňa žiaden smartfón 🙂 Používam online nástroje, ktoré mi šetria čas pri práci a niektoré úlohy automatizujú.“
Práca, až potom dobrodružstvo
»Ako vyzerá tvoj bežný život digitálnej nomádky?
„Bežný život digitálnej nomádky je ťažké charakterizovať 🙂 Väčšinu roka trávim na Bali, kde žijem na jednom mieste. Pracujem z coworking space od pondelka do piatku, ale môj pracovný čas je flexibilný a točí sa podľa predpovede vĺn a počasia, a to kvôli surfu. Počas víkendov, alebo v čase dovolenkových dní, ktoré si určujem sama, robím výlety po Bali, Indonézii alebo okolitých štátoch. Keď som v Európe, tak žijem v Bratislave. Tiež pracujem z coworking space alebo z domu. Venujem sa viac joge, lebo surfovať sa u nás nedá. Robím si výlety k oceánu, napríklad ako teraz, keď na tieto otázky odpovedám z Lanzarote.“
»V knihe je aj množstvo fotografií. Precestovala si toho naozaj veľa. Mexiko, USA, Dánsko, Bali… skús spomenúť zo dva výnimočné zážitky, pri ktorých si si povedala: život digitálnej nomádky naozaj stojí za to!
„Pre mňa je digitálne nomádstvo možnosť budovať moje malé podnikanie, počas toho ako surfujem a navštevujem krásne miesta po svete. Čiže zážitkom je, keď získam dobrého klienta a možno som práve v tom momente niekde na nádhernom mieste a surfujem perfektné vlny. Dlhodobým zážitkom určite je, že mám možnosť dlhšie sa zdržať na jednom mieste, spoznať tak danú kultúru, nájsť si priateľov a neponáhľať sa, lebo mám len dva týždne dovolenky a musím sa vrátiť do nejakej kancelárie.“