Ako si vyrobiť točené sviečky z včelieho vosku?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Áno, môžete si ich kúpiť, ale domáca výroba sviečok z včelieho vosku je určite zábavnejšia, nie je to žiadna zložitá práca a pokojne z toho môže byť milý darček pre vašich blízkych. Navyše dobre urobené sviečky z včelieho vosku horia čisto, bez odkvapkávania vosku a nádherným plameňom. Nedá sa to porovnať so žiadnym iným voskom.

Práca s voskom
Najdôležitejším predpokladom úspešnej práce s voskom je všetko si dobre naplánovať. Pracovná plocha musí byť čistá a voľná. Vosk je horľavý pri teplote 204 °C, čo asi nedosiahnete, ale aj tak buďte pripravený na prípad, že sa chytí horieť. Nikdy nepoužívajte otvorený oheň a nikdy nenechávajte roztápajúci sa vosk bez dozoru.
Na roztápanie vosku použite nádobu s dvojitým dnom alebo vodný kúpeľ. Teplota topenia vosku je 62 – 64 °C, no priehľadným sa stáva až pri teplote nad 85 °C. Takže vy sa snažte dosiahnuť teplotu čo najbližšie k teplote topenia, asi 66 – 73 °C.

„Včelí vosk sa nikdy nemá rozpúšťať v tvrdej vode z vodovodu, pretože jej alkalickosť by zreagovala s voskom, ktorý by zmatnel. Tento efekt však nevyvolá mäkká voda, napr. destilovaná alebo dažďová,“ radia v krásnej encyklopédii Včely, ktorá vyšla v renomovanom vydavateľstve Dorling Kindersley.

 

O vosku a knôtoch

voskové sviečkyExistuje mnoho typov a výzorov sviečky, no základom je čistý vosk a správny knôt.
Špinavý vosk už na pohľad nevyzerá dobre, navyše sviečka z neho vyrobená môže prskať a dymiť.
Prihrubý knôt spôsobí, že sviečka dymí a steká z nej vosk. Pritenký knôt spôsobí, že v jazierku roztaveného vosku sa knôt utopí.

Knôt pre sviečky z včelieho vosku je hrubší, než by bolo potrebné pri parafínovej sviečke rovnakej veľkosti. Aby ste sa vyhli nesprávnemu knôtu pre vyrábanú sviečku, najlepšie je kúpiť knôt v obchode so včelárskymi potrebami. Hrúbka knôtu pre kužeľové sviečky je určená hrúbkou sviečky uprostred.

Voskovanie konca knôtu uľahčí zapálenie sviečky. Jednoduchou radou je pracovať pritom so zapálenou sviečku a konce knôtov namáčať do vosku, ktorý sa roztápa pod plameňom.

 

Vyrobte si  sviečky z včelieho vosku

Na výrobu točených sviečok potrebujete veľmi málo pomôcok.
Pri výrobe použite kúpené alebo doma vyrobené voskové medzistienky. Bez problémov ich nájdete na internete. Napríklad 10 kusov s rozmerom 350×270 mm kúpite za cca 9€, čo je skvelá cena. Niekde sa predávajú na kilá.
Medzistienky samy osebe vyzerajú úžasne, no pridaním farby a jednoduchej dekorácie získajú výnimočnosť. Medzistienky sú tak ako úle rôznej veľkosti. Odlišujú sa dokonca aj farbou, čo ešte viac zvyšuje efekt vyrobených sviečok.

Potrebujete:

  • pláty voskových medzistienok: prírodné, prípadne v rôznych farbách (v prípade potreby ich nahrejeme fénom alebo horúcou vodou vo fľaši, kým nebudú poddajné)
  • knôty podľa hrúbky hotových sviečok
  • dekoračné špendlíky (nie sú nutné)
  • pravítko
  • remeselnícky nôž

vosk

POSTUP:

kreslená včielkaNa točenú sviečku uhlopriečne prerežeme medzistienku a dáme ju na rovnú plochu. Knôt priložíme na okraj najkratšej strany a opatrne rolujeme okraj medzistienky tak, aby tesne obopla knôt.

kreslená včielkaPrimeraným a rovnomerným tlakom pokračujeme v rolovaní, kým nevytvoríme základňu sviečky.

kreslená včielkaSamotný tlak zvyčajne stačí, aby sa sviečka neroztvárala na mieste, kde sa rolovanie končí. Ako pomôcku však môžeme použiť aj dekoračný špendlík.

liečivý medPrečítajte si tiež
Liečivý med. Ktorý druh na aké problémy?

 

voskové sviečky dekorácieTipy na dekorácie

ikona zdvihnutý palecNa výrobu stĺpovej sviečky použite celú medzistienku. Ak chcete zhotoviť nízku hrubú sviečku, knôt oviňte pozdĺž kratšej strany. Ak vysokú a tenkú, knôt oviňte pozdĺž dlhšej strany.

ikona zdvihnutý palecNa veľmi hrubú sviečku pripojte druhú medzistienku a pokračujte v rolovaní.

ikona zdvihnutý palecDvojfarebnú špirálovú sviečku vyrobíte tak, že dve medzistienky rôznej farby uhlopriečne rozrežete, jednu položíte vyššie na druhú a spolu zviniete.
Spolu zrolujte dve medzistienky s rôznymi farbami. Vyrežte ozdobný motív na vrchnej vrstve a pod ňou sa odkryje druhá farba.

ikona zdvihnutý palecVoskové výrezy v rôznych farbách a tvaroch možno použiť na ozdobenie sviečky.

ikona zdvihnutý palecLesk alebo trblietky nanesené po okraji sviečky sa vynímajú hlavne na vysokých špirálových sviečkach.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.