Madeira. Plávajúca záhrada Atlantiku. Ostrov nových začiatkov i lahodného vína

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Madeira má tisíc tvárí. Predpoludním sa môžete v hmle a chlade túlať magickým vavrínovým lesom Fanal, popoludní sa okúpať v oceáne a vyhriať sa na Praia Formosa. Večer sa zúčastníte na festivale kvetov a v noci sa zabavíte na feste a budete popíjať ponchu, čo je tradičný nápoj z bieleho rumu, marakuji a trstinového cukru.

mapa madeira„Madeira je subtropický ostrov plný kvetov, predovšetkým hortenzií, afrických ľalií a strelícií, s úžasnou prírodou, divokými útesmi, ktoré sú obklopené Atlantickým oceánom. Madeira nepozná slovo stres, jej prívetiví obyvatelia vás vždy obdaria úsmevom, nejakým tým exotickým ovocím a vložia pokoj do vašej duše,“ rozplýva sa slovenská spisovateľka Beatrix Zaťková, ktorá už vyše roka žije aj s rodinou na tomto nádhernom ostrove.
A odtiaľ píše svoje príbehy – ten najnovší sa odohráva práve na Madeire.

Sladkosť madeirského vína

ostrov MadeiraNekonečné lány hortenzií, opuncie pokrývajúce divoké útesy, veľryby tiahnuce úžinou a vinohrady dotýkajúce sa obzoru. Aj to je príbeh Sladkosť madeirského vína.

Hlavná hrdinka Anna je krehká tridsiatnička, pracovitá a nadmieru zodpovedná. S láskou sa stará o syna Filipka, ku ktorému nebol osud veľmi priateľský – trpí hemofíliou. Ich život plynie v zabehnutých koľajach, no začína byť až príliš monotónny a všedný. Obom čosi chýba, obaja túžia po zmene.

A tak v momente, keď sesternica Majka ponúkne Anne prácu v romantickom hoteli Portao do Mar, priletia na kúzelnú Madeiru, ktorá sa stane ich osudom.
Anna a Filip tu spoznávajú nielen krásy ostrova, ale aj Johna Glandyho, majiteľa hotela a rodinného vinárstva Glandys, a jeho otca, pána Alberta. A tu sa zrodí láska a silné priateľstvo, ktoré nezlomí ani závan číhajúcej smrti.

Sladkosť madeirského vína je príbeh plný mora, vína, dobrého jedla, lásky, priateľstva, ale aj intríg a rodinných tajomstiev. Odohráva sa uprostred čarovného ostrova večnej jari v záplave kvetov a letného slnka.

„K napísaniu knihy ma inšpiroval samotný kúzelný ostrov a za námet ďakujem madeirskej vinárskej rodine Blandyovcov a ich nádhernému hotelu a subtropickej záhrade Palheiro Garden Madeira,“ prezrádza Beatrix Zaťková.

Sladkosť madeirského vína Beatrix Zaťková

Čarovná Madeira

Dej knihy situovala prevažne do tohto prostredia pripomínajúceho skutočný raj. S hrdinami knihy však navštívime aj hlavné mesto Funchal, náhornú plošinu Paul da Serra, najzápadnejší bod na ostrove Ponta do Pargo  a jeho maják, úžasnú pláž Praia Formosa a vinice na divokom severe ostrova v Sao Vicente, kde žije aj ona sama s rodinou.

Madeira je portugalské súostrovie, ktoré leží v Atlantickom oceáne, asi 400 km severne od Tenerife a Kanárskych ostrovov. Ostrov je dlhý približne 57 km a široký 22 km, má veľmi členitý povrch s najvyšším vrchom 1862 m.n.m. (Pico Ruivo).
Jedným z lákadiel je rozmanitá a veľmi bujná vegetácia s množstvom exotických kvetov, čo pekne vystihla v knihe aj Beatrix Zaťková. Až dve tretiny územia ostrova sú chránenou oblasťou. Aj preto Madeiru označujú ako plávajúcu záhradu Atlantiku.

ostrov Madeira

Práve Atlantik láka ďalších turistov – môžete pozorovať veľryby a delfíny, vyskúšať športový rybolov alebo plachtenie. Úžasné je potápanie, vodné lyžovanie a odporúčame aj surfovanie.
Čo sa ešte oplatí vidieť na Madeire?

  • hlavné mesto Funchal a historické pamiatky, napríklad gotická katedrála zo 16.storočia
  • vyskúšajte miestne tradičné pochúťky, ryby, exotické ovocie
  • ochutnajte tradičný medovník z Madeiry
  • zájdite si do zábavného parku v Santana s množstvom atrakcií
  • pozrite si úzke kamenné zavlažovacie kanále Levadas, ktoré križujú celý ostrov
  • vychutnajte si kvetinové záhrady, napríklad v okolí Quintas
  • navštívte tradičný šľachtický vidiecky dom Quinta, ktorého história je často spojená s obchodom  vínom
  • pozrite si dedinku São Vicente; vulkanická jaskyňa má 3D prehliadku o tom, ako sa Madeira formovala

ostrov Madeira

Ostrov nových začiatkov

Beatrix ZaťkováMadeira je ostrov nových začiatkov veľkého množstva ľudí z celého sveta. Preto siahla Beatrix Zaťková po tejto téme. Madeira je z jej pohľadu sen. Sen ukrytý v príbehu?
„Tu na Madeire sa jednoducho nedá písať o vážnych témach. Pohoda, priateľská atmosféra a nádhera prírody im neprajú ? Madeiru si treba užívať všetkými zmyslami a dovoliť jej aby vám ukradla kus srdca a naplnila ho pokojom a mierom,“ dodáva sympatická autorka.

Veľmi pekná je aj ilustrovaná obálka knihy. „Áno, vydarila sa naozaj nádherne. Veľmi sa z nej teším a pevne verím, že po nej siahnete, a necháte sa unášať farbami a vôňami Madeiry presne tak isto ako to robím každodenne ja. Dúfam, že sa mi podarí predstaviť vám tento čarokrásny ostrov a možno vás aj nalákať na jeho návštevu. Veď kde inde by ste uvideli lány hortenzií, ochutnali to najlepšie víno a zabudli na všetky problémy?“ pýta sa Beatrix.
Ak by ste sa aj nevybrali na tento ostrov, môžete ho zažiť prostredníctvom tejto knihy, ktorá vás prenesie na neopakovateľný kúsok nášho sveta uprostred Atlantického oceánu a splní všetko, čo sľubuje…

 

Foto: Beatrix Zaťková, LepšíDeň.sk, Wikipedia, Freepik.com

ostrov Madeira


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.