10 zaujímavostí, rekordov a kuriozít Trnavy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hoci z hľadiska rozlohy či počtu obyvateľov Trnava zďaleka nedosahuje rozmery Bratislavy, hlavného a najväčšieho mesta Slovenska, jej takmer až neuveriteľný historický príbeh je doslova výzvou pre rôznych bádateľov pokúsiť sa hľadať a trošku aj pochopiť genius loci tohto Malého Ríma.
Takže Trnava má nielen bohatú históriu, ale aj úspešnú súčasnosť a oplýva pamiatkami či zaujímavosťami, ktoré sú jedinečné nielen z pohľadu Slovenska, ale i v rámci Európy a nájdu sa i mnohé svetové unikáty.
My sme si pre vás pripravili 10 pikošiek a kuriozít Trnavy, tohto nádherného mesta. Či už žijete v “meste veží” alebo sa tam chystáte cestovať, určite to bude zaujímavé čítanie 🙂

 

10 kuriozít Trnavy

kniha Rekordy TrnavyIsto sa zhodneme, že Trnava je vďaka architektonickým skvostom a najmä cirkevným pamiatkam perlou medzi slovenskými mestami. Už oddávna sa pýši svojou monumentálnou siluetou tvorenou vežami mnohých kostolov, kvôli ktorým ju nazývajú aj „mesto veží”.
Toto mesto sa rozhodne oplatí navštíviť – odporúčame našu reportáž Trnava. Prechádzka po malom Ríme.
teraz však sľúbené kuriozity – oveľa viac ich nájdete v jedinečnej publikácii Rekordy Trnavy. Je v nej viac ako 320 rekordov, zaujímavostí a kuriozít, nielen o samotnom meste, jeho histórii, ale aj rastlinách a živočíchoch, o osobnostiach ap.

1. Najčudesnejšia trnavská postavička

Franta Oudes postavička TrnavyTakmer každé mesto má svoju čudesnú či symbolickú postavičku. Tak ako Bratislava má Schöner Náciho, tak Trnava má Frantu Oudesa. Preslávil sa v medzivojnovom období v súvislosti s bicyklami. História cyklistiky sa písala v Trnave už od konca 19. storočia, keď tu už existoval cyklistický spolok. Nečudo, že v Trnave boli aj viacerí predajcovia a výrobcovia bicyklov. V 20. a 30. rokoch 20. storočia bol z nich najznámejší Franta Oudes – predajca bicyklov a šijacích strojov. Vydával vlastný časopis pod názvom ÍHA a bol doslova priekopníkom marketingu a reklamy v Trnave.

Jeho slogan „Kupujte kolesá od Frantu Oudesa“ poznali v Trnave všetci ľudia. Pre úrady a predstaviteľov mesta bol však obávaným súperom, pretože takpovediac bojoval za spravodlivosť a právo až do absurdných detailov. V Trnave ho poznali nielen ako obchodníka s bicyklami, ale aj ako bojovníka za práva (svoje, svojich blízkych, zamestnancov i neznámych).

Protestoval, písal, kládol nepríjemné otázky. Nikto si s ním nevedel dať rady. Po smrti svojej ženy však zostal začiatkom 30. rokov sám, strácal silu a pôdu pod nohami, v súdnom spore hrozilo, že príde o to najcennejšie – svoj obchod. Počas pojednávania vytiahol zbraň a vystrelil na vrchného sudcu. Zatvorili ho do blázinca, odkiaľ sa mu podarilo ujsť, no nie nadlho. Franta Oudes bol človekom až príliš obťažujúcim vrchnosť, aby sa ešte niekedy dostal na slobodu.

 

2. Sedem divov jednej dediny…

Obyvatelia Dolnej Krupej sa radi pochvália siedmimi divmi svojej obce. Päť z nich možno vidieť dodnes (kaštieľ, park, kostol, mauzóleum a umelý kopec), posledné dva už však nenájdeme.
Pôvodne ku kaštieľu patrila aj budova divadielka (šiesty div), ktorú preslávilo účinkovanie Ludwiga van Beethovena. Usporadúvali sa tu koncerty a predstavenia a schádzala sa tu šľachta z okolia. Budovu divadielka zbúrali v roku 1937.

Siedmym divom bola veľkolepá ružová záhrada (rozárium) grófky M. H. Chotekovej, ktorá sa stala jednou z najuznávanejších odborníčok na pestovanie ruží v Európe. Jej záhrada s viac ako 6 000 ružami patrila v 20. rokoch 20. storočia k najkrajším v celej krajine. „Ružová grófka“ vypestovala aj nové odrody, z ktorých napríklad tzv. Nordlandrose sa rozšírila aj v severne ležiacich krajinách. Na grófkinu počesť v roku 1996 pomenovali Medzinárodný rosaclub grófky M. H. Chotekovej.

Pamätník Ludwiga van Beethovena - 10 kuriozít Trnavy

 

3. Svetový rekord v hodinovej jazde na drezine

Trnavský cyklista Karol Lipovský prepísal v septembri 2012 športovú históriu. V jazde na drevenom bicykli – drezine prešiel za hodinu 18 167 metrov, čím prekonal doterajší najlepší výkon na svete o viac ako štyri a pol kilometra.
Išlo o jazdu na replike dreveného bicykla z roku 1817, ktorého hmotnosť je cca 40 kg. Tento je poháňaný ľudskou silou – odrazmi nôh a historický bicykel nemá pedále a prevody. Tento bicykel mal aj drevené kolesá a oceľové ráfiky.
Karol Lipovský na trnavskej Slávii prekonal svetový výkon Čecha Ivana Křivánka zo Slavkova u Brna, ktorý za hodinu prešiel 13 600 metrov.

 

4. Najlepšia medovina na svete

apimed medovinaMedovina sa vo všeobecnosti považuje za najstarší nápoj na svete. Každoročne prebiehajú na svete najrôznejšie svetové súťaže, v ktorých sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach aj medovina zo spoločnosti Apimed z Dolnej Krupej.
Aj v roku 2020 sa zúčastnila na svetovej súťaži o najlepšiu medovinu s názvom Mazer CUP. Toto medzinárodné podujatie sa tradične konalo v americkom štáte Colorado a zúčastnilo sa jej 800 vzoriek medovín z rôznych krajín sveta. Zvíťazila v nej medovina z Dolnej Krupej z medovinárstva Apimed.

 

5. Najdlhšia kniha o Slovensku

V júni 2019 na Základnej škole na ulici Jána Bottu v Trnave odprezentovali deti vytvorenú najdlhšiu knihu o Slovensku – leporelo. Knihu ilustrovali obrázkami a vlastnými textami. Dovedna 273 žiakov, ktorí sa podujali vytvoriť leporelo, si vybralo jednu tému – krásu prírody na Slovensku. Napísali o tom vlastný text a potom jednotlivé listy pospájali. Počas prezentácie deti držali knihu (jednotlivé listy) v rukách. Jej dĺžka vo vystretom stave bola 90,60 metra.

 

6. Najznámejšia vínna cesta na Slovensku

Malokarpatská vínna cestaTrnava a jej okolie je priam predurčená na poľnohospodárstvo a najmä vinohradníctvo. Na dávnu vinohradnícku tradíciu nadväzuje i tzv. Malokarpatská vínna cesta, ktorá je súčasťou širšieho turistického malokarpatského regiónu. Tradícia vinohradníctva a vinárstva, dávna história bohato zastúpená starobylými pamiatkami, zachovaný folklór a rázovitosť vinohradníckych domov, kulinárske špeciality, zaujímavá fauna a flóra spojená s možnosťou oddýchnuť si v nej, to všetko je príťažlivým artiklom pre širokú vrstvu záujemcov o atraktívne pobavenie i poučenie.

Malokarpatská vínna cesta vedie cez bývalé kráľovské mestá Bratislavu, Svätý Jur, Pezinok, Modru, priľahlé podmalokarpatské obce a končí v Trnave. V každej obci či bývalom kráľovskom meste víta turistov niečo iné, pozoruhodné. Okrem kultúrno‑historických pamiatok návštevníkov zaujme napríklad tradícia ľudovej kultúry v jednotlivých obciach regiónu či posedenie v mnohých viechach a vinárňach pri pečenej husacine, pohári vína a ľudovej hudbe.

Malokarpatská vínna cesta - 10 kuriozít Trnavy

 

7. Jediná poštová známka na svete s vyobrazením rezofonickej gitary

Slovenská pošta vydala v roku 2001 prvú a zatiaľ jedinú poštovú známku na svete s vyobrazením rezofonickej gitary (tzv. dobro). Jej slávnostné uvedenie sa uskutočnilo v Trnavskom divadle. Táto známka je „zberateľskou lahôdkou“ aj v zahraničí. Sochár a medailér William Schiffer spodobil rezofonickú gitaru (tzv. dobro) aj v podobe umeleckej plakety.

 

8. Najväčší zberateľ obalov z hygienicky porciovaných čajov

Anton Szalo - 10 kuriozít TrnavyAnton Szalo (1952 +) – rodák zo Žiliny, ktorý žije v Trnave. Je rekordným zberateľom obalov z hygienicky porciovaných čajov. Vo svojej zbierke ich má viac ako 22 000 kusov. Svoju zbierku rozširuje i na základe výmeny a korešpondencie so zberateľmi z celého sveta.

 

9. Najväčší lampiónový sprievod na Slovensku

V novembri 2019 sa uskutočnil na Trojičnom námestí v Trnave pokus o ustanovujúci slovenský rekord – najviac účastníkov lampiónového sprievodu. Organizátorom akcie bola Mestská televízia Trnava. Námestie sa začalo postupne zapĺňať a ľudia rozsvecovali lampióny. Sprievod prešiel niekoľkými ulicami v centre mesta a počtom 680 účastníkov lampiónového sprievodu vytvoril slovenský rekord.

 

10. Jediná ulica na Slovensku, ktorá nesie názov Jerichová

10 kuriozít Trnavy - ulica JerichováNa Slovensku existujú len dve ulice majúce v názve Jeruzalem a dokonca len jedna, ktorej názov je odvodený od Jericha. Oba tieto k biblii sa viažuce názvy možno nájsť na mape Trnavy, priamo v jej historickom centre. Ulice patria k najstarším komunikáciám v rámci trnavských stredovekých hradieb a ich výnimočné názvy sú s mestom spojené osem storočí. S mestom Jeruzalem v Izraeli sú spojené zásadné deje, ktoré sú piliermi kresťanského náboženstva.

Tam robil zázraky a bol ukrižovaný Ježiš Kristus a tam sa nachádza aj jeho hrob. Jericho, ležiace na západnom brehu Jordánu severovýchodne od Jeruzalema, bolo dejiskom biblického príbehu, podľa ktorého ho Izraeliti dobyli na Božie prikázanie hlasom trúb a silným krikom, pod ktorým spadli jeho hradby.

Foto: Dajama/Rekordy Trnavy, Apimed.sk
Trnavský Hlas/Darina Kvetanová,
MVC.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.