Trnava. Prechádzka po Malom Ríme | Tipy a užitočné info

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kompaktné centrum, príjemné uličky a zákutia, krásny výhľad z Mestskej veže. Poďte s nami na prechádzku po Trnave, najstaršom slobodnom kráľovskom meste. Keďže je postavené uprostred úrodnej sprašovej tabule, naozaj rovnej ako stôl, zo spomínanej veže vidíte skutočne ďaleko. Na trase vám ukážeme pozoruhodne zachované mestské hradby, peknú pešiu zónu, vojdeme na nádvorie radnice a odporučíme zaujímavosti v okolí. Trnava za to stojí!

Do Trnavy sa dostanete pohodlne po diaľnici, či už od Bratislavy, Nitry alebo Žiliny/Trenčína. Choďte do úplného centra na železničnú stanicu, kde zaparkujete na tamojšom parkovisku zadarmo. My sme tam boli v sobotu a miesto sme našli bez problémov. Dokonca aj pri vyústení neďalekej lávky takmer na okraji parku je bezplatné parkovisko, ktoré bolo z väčšej časti prázdne.
Ale pokojne choďte aj na platené parkovisko, vyjde vás to na pár eur za deň. Napríklad Zóna A, čo je úplné centrum, vás vyjde na 0,50€ za hodinu. Výborná cena.

 

Cez parčík do centra

Trnava socha Milana Rastislava ŠtefánikaPrechádzku po Trnave teda začneme od železničnej stanice, prejdeme cez lávku ponad frekventovanú cestu a dostaneme sa do parku na okraji mestského centra.
Uprostred parčíka na Námestí SNP stojí pamätník s najstaršou sochou Milana Rastislava Štefánika, ktorá pochádza z roku 1924.
Pár metrov od pamätníka sa nachádza funkcionalistická stavba evanjelického kostola s centrálnou zvonicou vybavenou zvonkohrou.

Dostaneme sa na Hlavnú ulicu (pešiu zónu) a hneď na jej začiatku po pravej strane Hlavnej ulice uvidíte Kostol sv. Heleny. Zatiaľ čo evanjelický kostol patrí medzi najmladšie, malý kostolík zasvätený sv. Helene je jeden z najstarších v Trnave. V minulosti bol súčasťou stredovekého špitála a chudobinca, ktorý sa skrýva pod klasicistickou fasádou susediacej budovy, prezývanej Špitálik.

 

Okrasa Trnavy

Po ľavej strane budete mať Radnicu – vstúpte na jej nádvorie. Radnica vznikla stavebným spojením troch historických budov. Okrem hlavného uličného krídla k nemu patrí zadný trakt stredovekej radnice so zachovanými gotickými detailmi a klasicistická kaplnka.
Barokové súsošie Najsvätejšej Trojice je okrasou Trojičného námestia od roku 1695. V roku 1949 ho však komunisti dali odstrániť, ale v roku 1993 mesto zažilo jeho návrat na pôvodné miesto.

Ďalšiu škodu, ktorú na Trojičnom námestí napáchal komunistický režim asanáciou gotického paláca, kde v roku 1382 zomrel uhorský kráľ Ľudovít Veľký, sa už nepodarilo napraviť. Na jeho mieste stojí budova pošty. Na západnej strane námestia je druhá najstaršia divadelná budova na Slovensku, v ktorej dnes pôsobí Divadlo Jána Palárika.

trnava súsošie divodla PalárikaSúsošie Najsvätejšej Trojice a Divadlo Jána Palárika na Trojičnom námestí.

 

Trnava z vtáčej perspektívy

Trnava výhľad z Mestskej vežeAko sme spomínali, Trnava leží uprostred sprašovej tabule rovnej ako stôl. Preto si nenechajte ujsť výhľad z Mestskej veže. Je dominantou Trojičného námestia a naskytne sa vám kruhový výhľad na všetky významné dominanty mesta. Pri počítaní všetkých trnavských veží sa zastavíme na úctyhodnom čísle 27.

Výška veže je 57 metrov, výška ochodze, kam sa dostanete je 29 metrov. Otvorené je od pondelka do nedele, 10:00 do 18:00. Vstupné vás vyjde na 3€ (dospelý), 2€ (študent, senior a ZŤP) a 1 euro deti. Rodinný lístok 2+2 stojí 6 eur.
Pri výstupe po 143 schodoch si môžete prečítať stručné staršie dejiny a počiatky vzniku Trnavy, uvidíte slnečné hodiny a unikátny mechanický hodinový stroj z dielne Franza Langera vyrobený v roku 1729.
Na vrchole veže je pozlátená socha Immaculaty, Nepoškvrnenej Panny Márie, ktorá sa žiadnemu návštevníkovi Trnavy neotáča chrbtom.

 

Zachovalé mestské opevnenie

Malé odbočenie do Štefánikovej ulice nám umožní vidieť barokový Kostol Najsvätejšej Trojice s prístavbou Kaplnky sv. Jozefa. Po Divadelnej ulici, v ktorej sa nachádza predajňa Spolku sv. Vojtecha, najväčšieho katolíckeho vydavateľstva na Slovensku, založeného v Trnave v roku 1870, sa dostaneme ku Kostolu sv. Jakuba zo 17. storočia s najväčším počtom oltárov spomedzi všetkých trnavských chrámov.

Na viacerých úsekoch trasy trnavskej prechádzky môžeme obdivovať aj pozoruhodnú zachovalosť trnavského mestského opevnenia. Dodnes stoja až dve tretiny z približne trojkilometrových tehlových hradieb ohraničujúcich mesto s rozlohou 58 hektárov. Na obdĺžniku so stranami 700 a 800 metrov sa  v stredoveku rozkladalo jedno z najväčších stredoeurópskych miest.

Mestské hradby na Michalskej ulici.

 

Pamätník kodifikátora slovenčiny

Cez Bernolákovu bránu sa dostaneme pred západný úsek mestských hradieb. Voľné priestranstvo pred opevnením dostalo podobu mestského parku pomenovaného po Antonovi Bernolákovi.
Pamätník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny sa nachádza v blízkosti brány. Jeho autorom je s Trnavou úzko spätý sochár Ján Koniarek. S jeho tvorbou sa môžeme bližšie oboznámiť v galérii s jeho menom sídliacej v Kopplovej vile, ktorú postavili pred prvou svetovou vojnou pri severozápadnom nároží mestských hradieb. Vchod do galérie je z uličky Zelený kríčok.

Do historického centra Trnavy sa vrátime, keď odbočíme na Štefánikovu ulicu. Do nej ústi aj malebná ulica Horné bašty s krátkym úsekom tehlových hradieb, na ktorý nadväzuje rad prízemných domčekov nalepených na vnútornú stranu mestského opevnenia. Vnútornú stranu východných mestských hradieb možno obdivovať na Michalskej ulici, po ktorej sa dostaneme až do blízkosti trnavského dómu.

Trnava pamätník Bernoláka

 

Dominantný chrám

Dóm sv. Mikuláša s dvojicou veží je výraznou dominantou mesta. Takmer tri storočia bola katedrálnym chrámom ostrihomských arcibiskupov dočasne sídliacich v Trnave. Arcibiskupský palác stojí na neďalekom Námestí sv. Mikuláša.
Dóm je dnes farským kostolom rímskokatolíckej farnosti – Trnavčania ho nazývajú aj Hrubým kostolom – a jeho architektúra sa vyznačuje vyváženosťou gotického a barokového sakrálneho umenia. Zároveň je aj pútnickým miestom, pretože pútnici ho navštevujú kvôli zázračnému obrazu milostivej Panny Márie Trnavskej.

V chráme dlhoročne pôsobil ako regenschori aj hudobný skladateľ Mikuláš Schneider Trnavský, ktorému je venovaná malá expozícia v neďalekom Divadle hudby.

 

Kostoly, kláštory a synagógy

trnava malý rím kostolyKrátkou odbočkou z Hollého ulice na Hviezdoslavovu ulicu sa dostaneme ku Kostolu sv. Anny, ktorý spravujú uršulínky. Sú v ňom uložené pozostatky troch košických mučeníkov. Aby sme mali zoznam navštívených trnavských kostolov kompletný, mali by sme ešte zájsť na neďalekú Paulínsku ulicu, kde stojí barokový Kostol sv. Jozefa.

V Trnave sa zachovali aj dve synagógy. V synagóge Status quo ante na Halenárskej ulici je Centrum súčasného výtvarného umenia Galérie Ján Koniarka a na kultúrne účely slúži aj ortodoxná synagóga na Haulíkovej ulice, ktorá ústi na Kapitulskú ulicu.
Po tejto starobylej ulici s parkom sa dostaneme aj k bývalému kláštoru klarisiek, v ktorom sú umiestnené vlastivedné  zbierky Západoslovenského múzea. Kláštorný kostol je v poradí deviatym na trase našej prechádzky. Ak k tomu pripočítame ešte dve kaplnky, je zrejmé, prečo Trnavu nazývajú malým Rímom.

Pozrite si ďalšie naše CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Spiš hrad

Trnava a ďalšie zaujímavosti

Prešli sme si krásne centrum obkolesené hradbami, ale pokojne si urobte v Trnave celodenný, či víkendový pobyt. Ponúka totiž aj ďalšie zaujímavosti.
Trnavská kalvária sa nachádza pri výpadovke na Trstín.
Choďte sa pozrieť aj na morovú kaplnku na okraji Kopánky.
Na severovýchodnom Trnavy zase objavíte architektonicky zaujímavú stavbu vodárne, ktorú projektoval architekt Emil Belluš.
Na opačnom konci Trnavy leží rekreačná zóna Kamenný mlyn s rybníkmi a letným kúpaliskom, ktoré tento rok otvorili ku koncu júna. Veľmi pekné prostredie, odporúčame.
Ak máte deti, skúste Trnavský Lanáč. Lanové centrum sa nachádza kúsok za hranicou mestského centra, sotva 5 minút od hradieb. Pre malé deti je vhodný Lanáčik (nízke lanové prekážky, malá lanovka, detské ihrisko), pre väčšie LanoLezec, kde je lezecká stena a skok Big Swing. Pre LanoBorcov sú pripravené naozaj vysoké lanové prekážky, celkovo ich je 11.

trnavský lanáč

Hrady a zámky v okolí
Smolenický zámok je skvost, ktorý si nesmiete nechať ujsť, keď už ste v Trnave. Vyrazte na sever na Trstín a potom doľava hneď prvá dedinka sú Smolenice. Zámok pravdepodobne vznikol v 14. storočí ako strážny hrad v súvislosti s husitskými vpádmi do Uhorska. Po viacerých majiteľoch ho od roku 1777 vlastnili Pálffyovci, ktorí ho na začiatku 20. storočia romanticky prestavali podľa stredofrancúzskych zámkov.

Hrad Dobrá voda postavili ako strážnu pevnosť pri prechode cez Malé Karpaty asi v 13. storočí na mieste staršieho hradiska. Z Trnavy choďte na Trstín, potom doprava na Dechtice a pred nimi doľava na Dobrú vodu. Obec je známa predovšetkým ako pôsobisko najvýznamnejšieho bernolákovského básnika Jána Hollého.

Hrad Ostrý Kameň stojí tiež za návštevu. Severne od Smoleníc leží v Bukovskej brázde obec Buková a z nej sa juhozápadným smerom môžete dostať k vodnej nádrži Buková. Odtiaľ vedie červeno značkovaná turistická trasa Štefánikovej magistrály, ktorá smeruje k ruinám hradu Ostrý Kameň. Hrad postavili niekedy v 13. storočí a v minulosti slúžil ako kráľovská pohraničná pevnosť na ochranu Českej cesty.

Prechádzku po Trnave sme z veľkej časti absolvovali podľa vynikajúcej knihy Najkrajšie mestské prechádzky z vydavateľstva Dajama. Obsahuje 40 krásnych prechádzok od Bratislavy, cez Piešťany, Trenčín, Banskú Bystricu až po Košice, Bardejov, či Kežmarok.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.