Med má mnohé antibakteriálne účinky a pozitívne vplýva na kožné bunky. Je ideálny na odreniny, pľuzgiere a menšie popáleniny. Má však oveľa viac liečivých účinkov, o ktorých sme možno ani netušili. A existuje množstvo jednoduchých receptov, ktoré môžete hneď teraz vyskúšať, či vás trávi kašeľ, sťažené trávenie, máte vysoký krvný tlak, artritídu alebo vás bolia zuby. Med a liečba ide ruka v ruke a pomôže pri viacerých menších ochoreniach. Vyskúšajte niektoré z nasledujúcich receptov
Med a liečba
Surový med používali pri liečení zdravotných problémov už naši predkovia. Väčšina medu, ktorý nájdete v obchodoch je pasterizovaná. Vysoká teplota zničí nielen nežiadúce droždie, vylepšuje štruktúru a vzhľad medu, predlžuje trvanlivosť, ale tiež ničí prospešné látky. Radšej si zaobstarajte surový med priamo od včelára, z trhu alebo farmy. Takýto med má viac antioxidantov, lepšie antibakteriálne a protiplesňové účinky, viac rastlinných živín ap.
Nasledujúce recepty sú veľmi jednoduché a môžeme ich ľahko pripraviť. Vyskúšané ich má aj odborník na apiterapiu Štefan Demeter, ktorý dokonca napísal veľmi užitočnú knihu Liečenie včelími produktmi.
1. Na vysoký krvný tlak
Pripravte si jeden pohár šťavy z červenej repy, 1 pohár mrkvovej šťavy, 1 pohár chrenovej šťavy (získame ho tak, že strúhaný chren necháme 36 hodín vylúhovať vo vode), šťava z 1 citróna a 1 pohár medu.
Uvedené suroviny zmiešame, užívame 1 polievkovú lyžicu 3-krát denne. Zmes treba chrániť pred teplom, najlepšie v chladničke.
2. Poruchy trávenia
Med dodáva telu energiu bez toho, aby zaťažoval tráviacu sústavu. Navyše dokáže povzbudiť činnosť čriev pri dlhodobej zápche a, naopak, upokojiť pohyb čriev pri neinfekčných hnačkách. „Dextríny (nízko molekulárne polysacharidy) obsiahnuté v mede hoja poranenú sliznicu. Pravidelné pitie vlažnej medovej vody ráno nalačno dokáže vyliečiť, resp. znížiť intenzitu a frekvenciu ťažkostí s trávením. Harmonizuje činnosť celého tráviaceho traktu,“ tvrdí odborník Štefan Demeter.
3. Nachladnutie
Liečba ochorenia dýchacích ciest medom bola a je aj dnes klasickou. Lipový či iný čaj sladený medom vyvolá potenie, po ktorom klesá teplota a nastupuje ozdravná fáza organizmu. Látky obsiahnuté v mede skvapalňujú hlien v prieduškách a uľahčujú jeho vykašliavanie. Liečbu potom zavŕšia hojivé dextríny, ktoré tlmia bolesť zapálených slizníc. Med účinne pomáha nielen pri chrípke, angíne či zápaloch priedušiek, ale aj pri liečbe závažnejších a dlhotrvajúcich pľúcnych chorôb.
4. Na kašeľ
Vyskúšajte klasický rokmi overený cibuľový extrakt: nakrájame väčšiu cibuľu a polejeme ju polievkovou lyžicou medu. Už po hodine cibuľa pustí šťavu, ktorú po lyžičkách podávame niekoľkokrát denne.
Alebo skúste medový sirup: pri silnom kašli, ak sa kašeľ začne liečiť v začiatočnom štádiu medovým sirupom (3-krát denne), choroba rýchlo ustúpi. Sirup pripravíme takto: pokrájanú cibuľu varíme hodinu a do odvaru vychladnutého pod 40 °C vmiešame med od včelára, najlepšie lipový.
5. Črevné parazity
Pri týchto problémoch užívame denne 1 lyžičku šťavy z chrenu, do ktorej zamiešame 2 lyžičky medu. Prípadne jemne posekaný cesnak, do ktorého zamiešame 2 lyžičky medu. Alebo do tretice tip – užívame propolisovú tinktúru zmiešanú s vlažnou vodou a medom.
Prečítajte si tiež
Medové sirupy. 5 receptov, ktoré vám posilnia imunitu.
6. Artritída
Ak trpíte artritídou, zápalom kĺbov, ktorý významne znižuje kvalitu života, vyskúšajte nasledujúcu pastu: skladá sa z jedného dielu medu, dvoch dielov vlažnej vody, do ktorej pridáme čajovú lyžičku mletej škorice. Touto pastou masírujeme postihnuté časti tela a bolesť by mala vo väčšine prípadov ustúpiť do 15 minút.
7. Proti vypadávaniu vlasov
Pri vypadávaní vlasov alebo pri plešine môžu pacienti používať pastu z horúceho olivového oleja, jednej polievkovej lyžice medu a jednej kávovej lyžičky mletej škorice. Aplikovanie sa odporúča pred kúpeľom alebo sprchou, nechá sa pôsobiť 15 minút a zmyje sa teplou vodou.
8. Bolesť zubov
Pripravíme si pastu z jednej lyžičky mletej škorice a päť lyžičiek medu. Alternatívne môžeme pridať pár kvapiek propolisovej tinktúry. Aplikujeme na bolestivý zub 3-krát denne. Bolesť by mala ustúpiť.
Pozrite si video o tom, ako med hojí rany a má antibakteriálne účinky:
Zdroj a foto: Apiterapia, Freepik.com