Je všeobecne známe, že včelie produkty nám posilňujú imunitu – či už je to propolis, peľ, materská kašička, ale predovšetkým med. Zvyšuje obranyschopnosť, pomáha predchádzať choreniam a v konečnom dôsledku aj lieči viaceré ochorenia.
V súčasnosti trpí poruchou imunitného systému takmer každý tretí človek a prevencia je čoraz dôležitejšia. Napokon aj v súvislosti s pandémiou COVID-19, ktorá ochromila celý svet a ukazuje sa, aká dôležitá je práve silná imunita.
Máme pre vás 5 receptov na medové sirupy, ktoré si môžete pripraviť už teraz a využívať počas jesene a zimy, kedy stúpajú rôzne vírusové a bakteriálne ochorenia. Tieto sirupy nám dodajú dostatok potrebných minerálov, vitamínov a stopových prvkov.
Ako tvrdí odborník na apiterapiu Štefan Demeter, z liečivých rastlín sa v spojení s medom či vitamínom C často pripravujú sirupy. „Napríklad skorocelový sirup je určený na suchý kašeľ, extrakt z brečtana zasa rozrieďuje a uvoľňuje hlieny. Aníz je dávno zabudnutý ako liečivo, ale o jeho používaní sú zmienky už na egyptských papyrusoch. Anízový čaj sa odporúča piť 3-krát denne a inhalovať 3-krát denne paru s anízovým olejom. Inhalovať je dobré aj cesnakovú alebo harmančekovú paru,” píše vo svojej knihe Liečenie včelími produktmi.
5 receptov na medové sirupy
Aj Š.Demeter odporúča zaradiť medové sirupy do svojho jedálnička práve na jeseň a zimu. Podľa neho je vhodné pripraviť sirupy s väčším podielom medu, čiže 600 až 1 000 g na liter. Pripravíte ich takto: ovocnú šťavu varte 1 až 2 minúty, pridajte med, zoberte penu a za horúca stočte do fliaš.
Asi všetci poznáme najjednoduchší medový sirup z cibule. Stačí nastrúhať jednu cibuľu, zmiešať s lyžicou medu, pridáme šťavu z citróna a dobre premiešame. Necháme hodinku odležať a precedíme cez plátno. Výborný liek pri infekcii dýchacích ciest a pri prechladnutí.
Tu je 5 skvelých receptov:
1. Bylinkové medové sirupy
Dajú sa pripravovať z rôznych byliniek, ale najvhodnejšie (a najliečivejšie) sú žihľava, mäta, baza, materina dúška, medovka, púpava, lipa a agát.
Suroviny: bylinky (ktoré máte k dispozícii), kvalitný med od chovateľa, kyselina citrónová, kyselina askorbová alebo konzervačný prípravok.
POSTUP: do väčšieho hrnca (asi 8 litrov) dáme do polovice bylinky, zalejeme medom (600 až 1 200 g) a dvomi litrami vody.
Pridáme 12,5 dkg kyseliny citrónovej a balíček kyseliny askorbovej.
Necháme lúhovať minimálne 48 hodín a občas premiešame. Potom bylinky vyžmýkame a precedíme cez gázu alebo husté sitko.
2. Hroznovo-medový sirup
Suroviny: liter hroznovej šťavy, 1,6 kg med, 8 až 12 g kyselina citrónová.
POSTUP: hrozno dôkladne umyjeme, zbavíme šupky, rozdrvíme alebo roztlačíme. Ak chceme z farebných odrôd získať farebný sirup, tak necháme drvinu odležať 6 až 12 hodín pri izbovej teplote. Drvinu najprv scedíme a zvyšok vylisujeme. Šťavu ponecháme niekoľko hodín a nakoniec ju stiahneme z usadenín pomocou hadičky.
Počas prípravy farebnej šťavy musíme dbať na to, aby príliš nenakvasila. V 1 litri hroznovej šťavy rozpustíme najlepšie ešte za tepla 1,6 kg medu a 8 až 12 g kyseliny citrónovej.
3. Mrkvovo-medový sirup
Chutný mrkvový sirup pripravíme jednoducho a rýchlo. Je to starý a osvedčený domáci prostriedok proti kašľu a ochoreniu priedušiek.
Suroviny: ¼ litra mrkvovej šťavy, 2 lyžice medu a trocha vody.
POSTUP: med, vodu a mrkvovú šťavu (čerstvú alebo z obchodu so zdravou výživou) povaríme za stáleho miešania na sirup. Užívame denne 3 až 4 lyžičky.
4. Púpavový sirup
Suroviny: 240 kvetov púpavy, liter vody, 1 kg cukru, 1 pomaranč, 2 citróny.
POSTUP: kvety púpavy vložíme do vody a necháme prejsť varom. Potom dáme nádobu na 24 hodín do chladu.
Na druhý deň jej obsah precedíme cez plátno a pridáme cukor. Pomaly hodinu varíme za občasného miešania. Asi v polovici prilejeme šťavu z jedného pomaranča a dvoch citrónov. Len čo sirup rôsolovatie, masu vlejeme do pohárov. Používame ho pri prechladnutí, na sladenie čaju.
Prečítajte si tiež
Med so škoricou. Čo lieči táto super kombinácia?
5. Mätovo-medový sirup
Suroviny: 6 lyžíc medu, 10 listov mäty, 2 lyžice citrónovej šťavy.
POSTUP: vňať mäty nadrobno nasekáme, primiešame med a citrónovú šťavu. Mätu s prísadami dôkladne premiešame a odložíme v chladničke. Pred použitím precedíme.
Mätový sirup je vhodný aj na použitie do rôznych nápojov a koktailov.
„V prírode sa zatiaľ nenašiel taký produkt, ako je med, a nepodarilo sa ho ani umelo vyrobiť. Je to dar matky prírody. Musíme si ho ceniť a ďakovať za včely, ktoré sú jej zázrakom.”
Štefan Demeter
Zdroje: internet, kniha Liečenie včelími produktmi
Foto: Pexels.com, Unsplash.com