Včelí peľ. Prírodná vitamínová bomba, ktorá je čoraz populárnejšia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Blahodarné účinky medu už všetci poznáme. Popísalo sa o nich veľa článkov i kníh, a dobrý, kvalitný a čistý med by mal byť v každej domácnosti. Či už kvetový, lipový, medovicový ap.
Mnohí vieme aj o liečivých účinkoch propolisu, či materskej kašičky. No ešte je tu jeden, menej známy včelí produkt – včelí peľ. Ten získava svoju popularitu len postupne, no o to úprimnejšie.
Ak ste o jeho účinkoch ešte nepočuli, zbystrite pozornosť. Včelí peľ je totiž zdravou náložou plnou živín, aminokyselín, vitamínov, minerálov a ďalších účinných látok. Neskutočná, čisto prírodná, vitamínová bomba.

 

Liečivý včelí peľ

V súčasnosti sú viac ako kedykoľvek inokedy aktuálne témy ohľadom zdravia, posilňovania imunity či výživových doplnkov. Lekárne praskajú v návale zákazníkov, vo vyhľadávačoch rezonujú medzi najvyhľadávanejšími heslami slová imunita a vitamíny. V oblasti zdravého životného štýlu pribúdajú novinky neustále. Včelí peľ síce žiadnou novinkou nie je, v našich končinách však nie je skloňovaný dostatočne často, napriek svojim nepopierateľným pozitívnym účinkom.

Včelí peľ sú vlastne peľové zrná vyšších rastlín, ktoré včely zbierajú, spracovávajú a ukladajú do buniek plástov. Vyzretý peľ potom slúži ako výživa pre ďalšie včelstvo. Našu pozornosť si zaslúži vďaka svojmu mimoriadnemu zloženiu, nakoľko je doslova nabitý antioxidantami.
Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A,C,D,E a K, minerálne látky ako horčík, vápnik draslík či železo, ale aj ďalšie aminokyseliny, tuky, sacharidy a enzýmy.

liečivý včelí peľ

 

Benefity včelieho peľu

  • Posilňuje imunitu
  • Predchádza vzniku chronických ochorení
  • Znižuje riziko vzniku srdcových chorôb
  • Pomáha chrániť pečeň pred toxickými látkami
  • Má protizápalové vlastnosti, napomáha pri hojení rán a predchádza vzniku infekcií
  • Napomáha pri poruchách spánku a depresiách, bojuje proti únave a vyčerpaniu
  • Má pozitívne účinky pri vypadávaní vlasov a lámavosti nechtov
Zaujímavosť
Včelí peľ sa získava pomocou lapačov umiestnených pred vchodom do úľa. Ten zachytí peľové zrnká zo zadných nôh včiel. Tam totiž zozbieraný peľ zachytia a obalia výlučkami žliaz a nektárom. Nakoľko peľ slúži na výživu včelstva, zozbiera sa vždy len malé množstvo.

včelí plást

 

Ako včelí peľ konzumovať?

Skonzumujte jednu kávovú lyžičku včelieho peľu ráno, ideálne 15 minút pred jedlom. Po mesiaci užívania je potrebné prerušiť konzumovanie minimálne na jeden týždeň, aby sa zabránilo porušeniu vitamínovej rovnováhy v organizme.
Ak vám jeho chuť nevyhovuje, pridajte ho do jogurtu, müsli alebo smoothie.

Výhodou včelieho peľu je fakt, že je vhodný takmer pre každého.
Samozrejme, jeho konzumácií sa vyhnite v prípade, ak trpíte alergiami na peľ. Konzumovať by ho taktiež nemali tehotné a dojčiace ženy. Cena produktu sa pohybuje v závislosti od výrobcu okolo 5€ za 100g.
Pozor! Rovnako ako pri mede je dôležité vybrať si kvalitný produkt od overeného predajcu.
V prípade užívania liekov alebo zdravotných problémov sa ohľadom konzumácie poraďte so svojim lekárom.

liečivý medPrečítajte si tiež
Liečivý med. Ktorý druh na aké zdravotné problémy?

 

kreslená včielkaĎalšie známe včelie produkty s pozitívnymi účinkami

Propolis, známy a využívaný hlavne pre svoje antibakteriálne účinky
Materská kašička, ktorá napríklad okrem iného dokázateľne zmierňuje príznaky menopauzy či predmenštruačného syndrómu
Včelí vosk, využívajúci sa napríklad v kozmetickom priemysle na výrobu krémov alebo balzamov na pery

Prirovnanie „usilovný ako včela“ nevzniklo len tak náhodou. Okrem toho, že včielky sú naozaj mimoriadne pracovité, poznáme vďaka nim aj množstvo produktov s priaznivými účinkami na naše telo zvonka i zvnútra?

usilovný ako včelička

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Katarina Markovicova

Vyštudovala som mediálnu komunikáciu a momentálne pracujem v oblasti marketingu na strane klienta. Vo voľnom čase som zberateľkou cestovateľských zážitkov. Zaujímajú ma nové trendy z oblastí krásy a módy, ale dobre sa cítim aj v kuchyni pri varení či pečení - a z toho vyplývajú aj témy, o ktorých rada píšem.

Komentáre sú uzavreté.