Milan Kozický: Kvalitný med je výsledkom fortieľu a skúseností majstra včelára

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Med ste už určite ochutnali, ale čo propolis alebo materskú kašičku? A vedeli ste, že včelí peľ je doslova superpotravinou, ktorá naše telo naštartuje a udržiava vo vysokých otáčkach?
S odborníkom, dlhoročným včelárom Milanom Kozickým poradíme, v čom všetkom vám môže pomôcť a ako ho môžete užívať. Ak si kupujete med, nižšie nájdete niekoľko rád, ako spoznať naozaj kvalitný med a odhaliť ten falošný.
Pridáme aj tip na úžasnú pleťovú masku zo včelieho peľu a prezradíme, čo je to prenosný pozorovací úľ.

Med je všestranný pomocník – najčastejšie sa používa na sladenie, do čaju a kávy, pri pečení, na chlebík. Ale existujú menej tradičné spôsoby využitia, o ktorých ľudia až tak nevedia. „Med napríklad pomáha po opici,“ vysvetľuje Milan Kozický, ktorý má rodinnú včeliu farmu Medáreň a na konte mnoho úspechov. „Užite lyžicu medu alebo pite čaj osladený medom – pomáha to telu metabolizovať alkohol rýchlejšie. Je to spôsobené vysokou hladinou fruktózy v mede.“

Vedci tiež zistili, že látky obsiahnuté v mede potláčajú nočný kašeľ lepšie ako priemyselné lieky. Med slúži ako vynikajúce prírodné antibiotikum (podporuje proces hojenia a zabraňuje rastu baktérií), tiež je výborný pri čistení pleti a zmierňuje alergie.
Med tiež znižuje zápach z úst. Vyskúšajte tento recept: pridajte do lyžičky medu škoricu a vmiešajte to do pol šálky teplej vody. Táto zmes vám zabezpečí čerstvý dych z úst. 

 

Prestížne medzinárodné ocenenie

LepšíDeň.sk: Medáreň je rodinný včelí ranč, ktorý naozaj dbá na kvalitu a tiež prírodnosť produktov. Čo to znamená?
MILAN KOZICKÝ: Snažíme sa udržiavať naše včelstvá vo veľmi dobrom zdravotnom stave, aby dokázali maximálne využiť to, čo príroda ponúka. Pri stáčaní a manipulácií s medom robíme všetko pre to, aby boli dodržané všetky hygienické normy. Naše včelárenie je postavené na tradičných postupoch pričom dodržiavame moderné štandardy.

bronzová medaila pre MedáreňLepšíDeň.sk: Určite aj vďaka tomuto prístupu a poctivej práci ste si za agátový med vyslúžili na medzinárodnej súťaži bronzovú medailu.
MILAN KOZICKÝ:  V prvom rade som hrdý na to, že náš včelí ranč získal takéto renomované medzinárodné ocenenie. Je to pre nás záväzok, a zároveň výzva, aby sme v produkovaní kvalitných medov pokračovali. Je to zároveň ocenenie našej doterajšej práce, ktorú robíme s láskou a vášňou. V našej rodine siaha včelárska tradícia do minulého storočia, kedy môj pradedo začal včeláriť. V Medárni staviame na bohatom dedičstve minulosti a poctivej včelárskej práci.

Podľa našich skúseností je dôležité najmä správne načasovanie stáčania medu. Veľmi dôležité je tiež správne umiestnenie včelstva, ale samozrejme aj priaznivé prírodné a klimatické podmienky. Na medzinárodných súťažiach medov hodnotia medy nielen senzoricky, ale aj laboratórne. O to kvalitnejší med musí byť.
Pri jednodruhových medoch, ako je napríklad aj náš víťazný agátový med je správne načasovanie stáčania medu ešte dôležitejšie. Ak by sme ho stočili príliš skoro, v mede by bol vysoký obsah vody. Ak príliš neskoro, včielky by už začali nosiť nektár z iných kvetov a med by už nebol jednodruhový, ale zmiešaný. Kvalitný med je výsledkom fortieľu a skúseností majstra včelára.

 

Včelí peľ – superpotravina

LepšíDeň.sk: Spomenuli ste včelí peľ, ktorý je azda najkomplexnejšou potravinou z darov prírody. Ako nám pomáha? Kedy sa dá využiť a ako ho užívame?
MILAN KOZICKÝ:  Včelí peľ je skutočne superpotravinou. Obsahuje množstvo živín s aminokyselinami, ďalej tisíce rôznych enzýmov, vitamínov, aminokyselín a ďalších látok. Včelí peľ obsahuje asi 35% proteínu, obrovské množstvo B komplexu, vitamíny A, C, D a E, ďalej 10 aminokyselín a 27 minerálnych látok.
Včelí peľ je liečivý, omladzujúci a má schopnosť bojovať proti chorobám.

včelí peľ

Včelí peľ sa používa ako:

 • prírodný prostriedok na zlepšenie imunity – bez vedľajších účinkov
 • pomáha pri klimakterických problémoch
 • pôsobí ako antibiotikum
 • zlepšuje stav organizmu pri schudnutí
 • stimuluje myšlienkovú činnosť
 • zlepšuje chuť do jedla
 • pracuje ako elixír mladosti – spomaľuje proces starnutia
 • dobre účinkuje pri ochorení prostaty
 • zabraňuje únave – zvyšuje energiu
 • redukuje opuchy kĺbov a končatín…

med pre detiPrečítajte si tiež
Med a deti. Škodí im, či naopak – pomáha?

Peľ sa odporúča pri fyzickom vyčerpaní, anémií a počas rekonvalescencie. Napriek tomu ak začnete terapiu peľom, poraďte sa so svojim lekárom.
Dávkovanie včelieho peľu je – pre dospelých 1 lyžička denne. Ráno nalačno, najlepšie 15 minút pred jedlom. Zapiť vodou alebo čajom, dobre požuť, aby sa rozdrvil obal na zrniečkach včelieho peľu a zhltnúť. Telo potom z neho viac vyťaží. Včelí peľ sa užíva mesiac, následne s odporúča týždňová prestávka. Neodporúča sa užívanie včelieho peľu na noc alebo neskoro večer.

Zaujímavosťou je, že nedávno vedci objavili vo včeľom peli resveratrol, ktorý ako vieme sa nachádza aj vo vinnej réve, najmä v červenom hrozne a jeho vedľajších produktoch (červené víno a mušt). Nájdeme ho tiež v orechoch, arašidoch alebo čučoriedkach. Resveratrol je malý zázrak, silný prírodný antioxidant, za ktorý vás bude vaše telo milovať 🙂


TIP na pleťovú masku zo včelieho peľu:

Veľmi jemne zomelieme 1 kávovú lyžičku včelieho peľu a dôkladne ju rozmiešame s čerstvým žĺtkom. Túto zmes ihneď natrieme na tvár a šiju a ľahko masírujeme. Necháme pôsobiť aspoň pol hodiny. Po niekoľkých takýchto aplikáciách sú výsledky veľmi pôsobivé. Maska sa dá vymiešať aj v mixéri s polovičkou kávovej lyžičky medu, čím sa efekt ešte zväčší.


 

Propolis aj materská kašička

LepšíDeň.sk: Vynikajúci pre zdravie je aj propolis. Ja si napríklad ráno dám 20 kvapiek do vody. Vedia už ľudia o jeho účinkoch?
MILAN KOZICKÝ:  Ľudia veľmi dôverne poznajú liečivé účinky medu na ľudský organizmus, no účinky propolisu sú už menej známe. Podľa tradičnej ľudovej medicíny propolisová tinktúra zaberá aj v tých prípadoch, keď už aj klasické lieky zlyhávajú. Nielenže podporuje imunitu, ale má aj dezinfekčné účinky, pomáha pri kožných ochoreniach, zlepšuje funkciu endokrinných žliaz ap. Prečítajte si o účinkoch propolisu viac.

LepšíDeň.sk: Materská kašička je možno ešte menej známa, ako propolis – aké sú jej účinky na naše zdravie a ako sa vlastne užíva?
MILAN KOZICKÝ:  Včelia materská kašička je vysoko výživný produkt s veľkým obsahom proteínov a vitamínov. Pôsobí blahodarné na mozog. Materská kašička je určená pri  liečení  tráviacich porúch, poruchy urogenitálneho systému a  na celkové zvýšenie odolnosti.  V staršom veku zlepšuje využitie vápnika v organizme, čím tlmí rozvoj osteoporózy.
Z prvkov ktoré sú obsiahnuté v materskej kašičke, majú zvláštny význam železo , mangán , zinok a kobalt , ktoré sú nevyhnutné pre normálnu krvotvorbu ( spôsobujú regeneráciu a tvorbu červených krviniek). Kyselina pantotenová pôsobí na pevnosť a rast vlasov, vyliečenie popálenín, vredov a rán.
Materská kašička ma bakteriostatické a baktericídne účinky.
Odporúča sa užívať 1-2 gramy denne, ráno nalačno a ideálne 30 minút pred jedlom. Viac o elixíre plodnosti včelej kráľovnej sa dozviete tu.

 

Ako spoznať kvalitný med?

LepšíDeň.sk: Med v obchodoch, supermarketoch, na trhoviskách…údajne existujú aj pančované medy, nekvalitné, no bežný užívateľ to nedokáže odhaliť. Poraďte, ako na to? Čo si všímať na etikete? Na samotnom mede?
MILAN KOZICKÝ:  Spôsobov ako odhaliť falošný med je niekoľko, ale dovolím si tvrdiť, že ani jeden nie je stopercentne spoľahlivý. Stopercentnú istotu má človek až po laboratórnej analýze.

 • Ak sa med, ktorý ste si kúpili po čase „neskryštalizoval“, môže byť sfalšovaný, pretože čistý med sa kryštalizuje v priebehu času alebo pri uchovávaní v chladničke. Dokonca aj čistý agátový med po roku či dvoch skryštalizuje.
 • Spotrebiteľom odporúčam čítať etikety na medoch. Ak je tam uvedené „zmes medov z EÚ a mimo EÚ“, takýto med by som si ja osobne nekúpil.
 • Niekedy je na etikete uvedené, že med obsahuje tzv. komerčnú glukózu alebo kukuričný sirup. Tomuto medu sa radšej vyhnite, aj keď cena môže byť lákavá.
 • Dobrým indikátorom pravosti medu je aj pridanie pár kvapiek jódu do pohára s vodou a pridajte trochu medu. Ak med zmodrie, je s najväčšou pravdepodobnosťou falošný.
 • Ak položíte lyžicu s medom do pohára s vodou a tento med sa veľmi rýchlo rozpustí, taktiež môže ísť o falošný med. Pravý včelí med vydrží v tekutom stave dlhšiu dobu.

kvalitný medPrečítajte si ďalšie tipy,
ako rozpoznať naozaj kvalitný med.

Mojou poslednou radou je, aby si každý našiel svojho včelára, ktorému dôveruje. Neuškodí, ak si so včelárom dohodnete obhliadku jeho priestorov, aby ste videli, či je dodržaná hygiena a či má vlastné včelstvá, alebo je to len priekupník medu.
Okrem rady mám na záver aj jednu prosbu. Keďže včelia pastva je často monokultúrna, chcel by som požiadať každého, kto má možnosť vysadiť včelomilné rastliny alebo stromy, aby tak urobil. Aby včielky neboli závislé hlavne na znáške z repkových a slnečnicových polí, potom aj med bude chutnejší a ešte zdravší.

 

Výborné ochutené medy

LepšíDeň.sk: V ponuke máte mnoho včelích produktov – o čo je najväčší záujem?
MILAN KOZICKÝ:  V poslednej dobe o agátový med, a to vďaka už spomenutému medzinárodnému oceneniu. Týmto medom zásobujeme našich zákazníkov nielen na Slovensku, ale aj vo Švajčiarsku, Nemecku, Veľkej Británii a Českej republike. Na základe požiadaviek našich zákazníkov sme tento rok obohatili naše portfólio medov o ochutené medy s rakytníkom, goji, kokosom a kešu orechmi.
Okrem medu Medáreň produkuje včelí peľ, propolis a materskú kašičku. Snažíme sa o pestré portfólio včelích produktov, aby sme uspokojili aj tých najnáročnejších zákazníkov.
Okrem vyššie uvedených produktov včiel sa v budúcnosti plánujeme zaoberať aj včelím jedom – apitoxínom.

Náš včelí ranč predáva svoje produkty nielen formou predaja z dvora a cez e-shop, ale aj na rôznych podujatiach, ako sú trhy a festivaly. Na takéto akcie chodíme veľmi radi. Máme tu možnosť predstaviť našu značku Medáreň, stretnúť sa s už existujúcimi zákazníkmi a spoznať nových zákazníkov. Sme veľmi radi medzi ľuďmi a pre nás to nie je len o predaji včelích produktov. Na naše akcie zvykneme zobrať prenosný pozorovací úľ, kde ľuďom veľmi radi a trpezlivo vysvetlíme a ukážeme ako včielky žijú. Napríklad je nesmierne fascinujúce sledovať, ako sa liahne včielka, ako včielky zaviečkovávajú zrelý med ap.

Za včelí ranč môžete zahlasovať aj v súťaži o najobľúbenejšieho výrobcu medu 2017, ktorú organizujú Poctivé potraviny.

hlasovanie Medáreň

 

Netradičné včelie produkty

Nielen spomínaný med, propolis, včelí peľ či materská kašička, ale existujú aj menej tradičné včelie produkty. „Sú málo rozšírené a dokonca niektoré z nich ani mnohí včelári nepoznajú,“ tvrdí Milan Kozický.

 1. Ide napríklad o trubčie mlieko, ktoré sa využívalo už v starovekej Číne. Odporúča sa najmä pre mužov, má podobné zloženie ako materská kašička, len v trubčom mlieku je viac testosterónu.
  Používa sa na zlepšenie plodnosti, sexuálneho, mentálneho a fyzického výkonu.
 2. Ďalším netradičným produktom je Chitín, ktorý sa nachádza v telíčkach mŕtvych včiel. Chitín sa používa na rôzne mastičky a tinktúry. Účinná látka chitosan má antibakteriálne účinky, protizápalové vlastnosti, urýchľuje hojenie rán a používa sa aj v kozmetike.
 3. Včelárom dôverne známa larva zavíjača voskovaného sa využíva pri liečbe tuberkulózy, bronchytídy, liečbe plesňového ochorenia pľúc, čriev a ľadvín. Tinktúra z lariev zavíjača voskovaného obsahuje serín, ktorý zabraňuje tvorbe a rastu jaziev.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.