V momente, keď nás prepadne nepríjemná bolesť, ako prvé utekáme do najbližšej lekárne. Veľmi malé percento ľudí si ale uvedomuje, že v mnohých prípadoch sa nachádzajú účinné lieky bez vedľajších účinkov aj v našej kuchyni. A kvalitný propolis s medom vás o tom určite presvedč.
Propolis je včelím produktom, ktorý sa často označuje aj ako tmel. Je to jeden z najznámejších prírodných produktov používaných v ľudovej a alternatívnej medicíne. Jeho použitie bolo opísané už v starovekom Egypte na balzamovanie múmií. Obľúbeným sa však stal aj vďaka pozitívnemu účinku na hojenie a ošetrovanie rán, je tiež dobrou prevenciou ako sa vyhnúť nepríjemnej endodoncii, pretože inhibuje (tlmí) rast a množenie rôznych patogénov.
Čo všetko ešte dokáže dať tento produkt prírody do poriadku?
Živicový stavebný materiál s protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami
Kvalitný propolis je prírodný produkt, ktorý má protizápalové, antimikrobiálne a hojivé vlastnosti. Za jeho produkciou sú včely medonosné, ktoré ho používajú ako živicový stavebný materiál na utesnenie, údržbu a ochranu úľa.
Dôvodom je fakt, že hlavnými zložkami tohto produktu sú živice z viacerých stromov, peľ, vosk, silice a sekrét slín. Nájdete v ňom aj menšie množstvo cukru, vitamínov, minerálov a rôznych stavebných prvkov bielkovín – teda aminokyselín.
Viac ako 300 rôznych chemických zlúčenín robí z propolisu ideálnu látku, ktorá má na naše telo veľmi dobré účinky. Samozrejme, zloženie propolisu, ako aj medu sa líši v závislosti od regiónu, sezóny a dostupných rastlín v okolí.
Antibakteriálne a protizápalové vlastnosti však nájdete v každom dobrom propolise či mede.
Prečítajte si tiež
Propolis a jeho liečivé účinky. 20 receptov.
Propolisový efekt
Zistili sme, že rozhodujúci vplyv na naše telo má viaczložková zmes propolisu. Vo všeobecnosti a najčastejšie však pod tieto pozitívne účinky propolisu patria:
- antibiotický účinok proti rôznym patogénnym baktériám ako Staphylococcus aureus a Salmonella enteritidis;
- protizápalový účinok, hojenie rán a účinok ovplyvňujúci imunitný systém;
- antioxidačný účinok, t.j. ochrana pred voľnými radikálmi (agresívne zlúčeniny kyslíka, ktoré môžu poškodiť bunkové štruktúry);
- antidepresívny účinok;
Samozrejme, treba byť obozretný, najmä vtedy, ak trpíte alergiami na peľ a jeho rôzne formy. Určite však dokáže dať kvalitný peľ do poriadku celé vaše telo.
— PR článok —
Foto: Unsplash.com