3 medové recepty na boj proti chrípke a na boľavé hrdlo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď začne zúriť chrípka, málokto jej úplne unikne. Netreba však hneď nasadiť lieky, ale pomáhajú aj prírodné prostriedky, ktoré si môžete urobiť sami doma. Veď liečivé bylinky a podomácky pripravené zmesi využívali ľudia aj v minulosti. Napríklad pestovateľ liečiviek Peter Bohinský odporúča ako prevenciu proti chrípke a na zmiernenie jej priebehu čaj zo zmesi bazy čiernej, lipy malolistej a skorocelu kopijovitého.

Za všemocný je považovaný cesnak a pestovateľka z Branova Rita Novosadová nedá dopustiť na klasickú cibuľovú zmes proti kašľu: nasekaná cibuľa zaliata medom. Rita je skúsená pestovateľka, vyzná sa vo včelích produktoch, aj bylinkách a miluje levanduľu. Na rodinnej farme sa zaoberá chovom včiel, výrobou včelích produktov, apiterapiou, pestovaním levandule, liečivých a aromatických byliniek. Doma vyrába mnohé prípravky, ktoré pomáhajú pri chorobách, sú skvelou prevenciou a tiež pochutinou. Pre LepšíDeň.sk pripravila 3 výborné recepty na boj proti chrípke a proti kašľu.
Každý z nich si môžete pokojne urobiť doma sami, pretože obsahujú bežne dostupné suroviny. Propolisový sprej proti kašľu, vitamínový sirup proti chrípke a výborný med s propolisom a peľom, ktorý zachutí aj deťom.

 

3 recepty na boj proti chrípke a na boľavé hrdlo

včielka1.Propolisový sprej na boľavé hrdlo

Propolis je vynikajúce prírodné antibiotikum, má fantastické antibakteriálne účinky, ale málokto ho len tak vypije. Preto Rita vymyslela propolisovú esenciu v spreji.

Najskôr si spravte veľmi silný výluh z byliniek. Na boľavé hrdlo najlepšie zaberajú šalvia a harmanček.
Zmiešajte 3 lyžice sušenej šalvie, 1 lyžicu sušeného harmančeku a zalejte 0,5 litrom horúcej vody. Nechajte trošku vychladnúť a pripravte si zatiaľ med a propolisovú tinktúru.
„Už tým šalviovo-harmančekovým výluhom sa dá kloktať. Šalvia je výborná pri paradentóze, pri bolesti ďasien a zubov,“ popisuje Rita.

Prelejte si do fľašky 1dcl výluhu, prilejte pol deci propolisovej tinktúry (vždy 2:1 v prospech výluhu). Keďže zmiešate alkohol s propolisom a vodou, zakalí sa to, dostanete mútnu tekutinu, tak sa nezľaknite. Bude to vyzerať ako mliečna káva.
Do tejto zmesi prilejte 2 až 3 lyžice medu a dobre premiešajte. Pomery môžete meniť – ak je to skôr pre dospelých, dajte viac propolisovej tinktúry, pre deti zasa viac medu.

Nechajte zmes odstáť – po čase sa vyčíri, pričom na dne fľaše zostane kal. Ten nie je na závadu, ale môžete si ho preliať, aby ste dostali číru tekutinu. „Propolisový sprej vlejte do fľaštičky. Nemusíte ho držať v chlade, má dlhú trvanlivosť a môžete ho nosiť pri sebe. Kedykoľvek pocítite bolesť v hrdle, môžete si doň streknúť,“ radí Rita Novosadová.

recepty proti chrípke propolisový sprej

 

včielka2.Vitamínový sirup na boj s chrípkou

Potrebujeme chemicky neošetrené citrusy: citrón, limetka, prípadne kyslejšie mandarínky, pomaranče. Ďalej čerstvý zázvor  a med.

POSTUP:

  • Citrusy umyjeme, nakrájame na kolieska alebo mesiačiky, zázvor ošúpeme a nastrúhame alebo nakrájame na plátky.
  • Všetko vložíme do 7 dcl fľaše tak, aby bola plná (netreba stláčať) a zalejeme medom.
  • Fľašu necháme 24 hodín v kuchyni, priebežne obsah pretriasame, potom uložíme do chladničky. Ovocie pustí šťavu a zriedi sa s medom na sirup, tento môžeme prefiltrovať samostatne do fľaše, skladovať v chlade po dobu cca 2 týždne.

Tento sirup môžete použiť neriedený pri bolestiach hrdla. Nechá sa pomaly rozpúšťať v ústach, dávkuje sa 3x denne.
Dospelí môžu polievkovú lyžicu, deti polovičku.
„Sirup je skvelý na ochutenie bylinkových čajov, ale nesmie sa pridávať do horúcich, lebo by sa zničili antibakteriálne účinky medu a degradoval by aj vitamín C. Preto treba ochucovať čaj až keď je mierne vychladnutý,“ radí Rita Novosadová.
Ako dodáva, sirup sa môže riediť vodou alebo minerálkou ako bežná pochutina v domácnosti. Hmotu, ktorá zostala z ovocia môžeme zalievať ako čaj. „Ja osobne som lenivá cediť, preto celý tento zázrak nechám v chladničke stuhnúť a naberám si vždy za lyžicu a dávam do teplého čaju :-)“

recepty proti chrípke

 

včielka3.Med s peľom a propolisom

recepty proti chrípke med s peľom a propolisomPropolis je známy ako prírodné antibiotikum. Brzdí rozvoj mnohých druhov baktérií, plesní ale aj vírusov. Pôsobí priaznivo nielen pri chrípke, ale aj zápaloch hrdla, nosových dutín, infekciách močových ciest, prechladnutiach, bronchitíde atď.
Peľ je veľmi významný zdroj celého komplexu vitamínov radu B, vitamínu E, C, obsahuje provitamín A, rutín atď. Je to významný zdroj bielkovín, pomáha pri nechutenstve, stabilizuje správne fungovanie črevnej mikroflóry, pomáha pri zápchach aj hnačkách. Podporuje dobrý spánok, napomáha sústredeniu, pomáha pri poruchách učenia.
O liečivých účinkoch medu ani netreba hovoriť 🙂

„Zmes, ktorú som začala z týchto účinných látok miešať, som pripravovala najmä kvôli deťom, ktoré nepríjemná chuť propolisovej tinktúry od jej užívania odrádza,“ popisuje Rita.
Navyše tinktúra obsahuje alkohol, preto sa koncentrovaná nedá užívať dlhodobo. Mnohým deťom nechutí ani samotný peľ. Ak sa aj správne rozmieša v jogurte, v džúsoch, čajoch alebo kaši – pretože na aktiváciu je potrebné ho rozmiešať v kyslom prostredí, priame užívanie sušeného peľu má bezvýznamný efekt-, deti stále cítia tú akoby “drsnú” štruktúru a nechutí im to.

Takže výsledkom bola zmes, ktorá pozostáva z 750g pastovaného medu, 250 g sušeného peľu a 50ml tinktúry.
Všetky ingrediencie sa zmiešajú a nechajú v kuchyni 1-2 dni mierne sfermentovať. Peľové zrnká napučia a aktivujú sa. Potom sa zmes skladuje v chladničke.
Skonzumovať by sa mala do dvoch mesiacov.

Odporúčame vám aj peľ z produkcie Petra Pišáka, ktorý za svoj peľ získal dokonca 1.miesto na Celoštátnej poľnohospodárskej výstave Agrokomplex 2018. Pozrite si jeho ponuku sušeného včelieho peľu z produkcie jeho včelníc.

pravý medPrečítajte si tiež
7 trikov, ako rozpoznať naozaj pravý med.

Prevencia a posilnenie

Tento med s peľom a propolisom sa podáva deťom na posilnenie imunity ako prevencia, ale aj v akútnych prípadoch.
Užíva sa 1-3 lyžičky denne, priamo alebo zmiešaný s teplým (nie horúcim) čajom, džúsom, jogurtom alebo kašou. Med je potrebné uchovávať v chlade, nesmie prísť do kontaktu s kovom, preto je potrebné používať plastové lyžičky.
Užíva sa preventívne po dobu 1 mesiaca, potom je potrebné liečbu prerušiť, môže sa znovu zopakovať po mesiaci. Pri akútnych ochoreniach ako je chrípka, angína, črevné virózy sa môže denný príjem zvýšiť.

Takáto zmes nie je vhodná pre tehotné ženy a pacientov s nádorovými ochoreniami. Pacienti s alergiou na peľ môžu tento med užívať bez problémov. Pri perorálnom použití nedochádza k alergickým reakciám, v ojedinelých prípadoch môžete pociťovať škriabanie v hrdle, vtedy je lepšie med užívať zriedený.

Rozhodne si pripravte niektorý z týchto prírodných liekov proti chrípke, na posilnenie imunity, na kašeľ…a ak by sa vám nechcelo, môžete si ich kúpiť priamo od Rity. V aktuálnej ponuke má spomínaný med s peľom a propolisom, ale aj masážny krém s obsahom včelieho jedu, či zázvorovú pasu.

Rita Novosadová

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.