Škriabe vás v hrdle? Ťažko sa vám prehĺta? Ak už začínate pociťovať bolesť hrdla, urobte opatrenia – netreba ešte lieky, stačia domáce prostriedky. Sú rokmi overené, osvedčené a účinné. Pripravili sme pre vás viac ako desať takýchto domácich receptov – povieme vám aj to, ako si urobiť domáci jablčný ocot.
Bolesť hrdla cítime najviac pri prehĺtaní a najmä večer, v posteli, keď už chceme zaspať, no nedokážeme poriadne prehĺtať sliny. Túto bolesť spôsobuje znížená obranyschopnosť organizmu, keď najmä počas jesenných a zimných mesiacov je počasie a prostredie doslova presýtené infekciami a baktériami.
Znížená imunita, k tomu menej ovocia a zeleniny, menej slnka, menej pohybu a často nedostatočný pitný režim, keďže sa toľko nepotíme a nepociťujeme smäd ako v lete. To všetko prispieva k tomu, že sa choroboplodné zárodky držia v našom tele dlhšie a pevnejšie.
Ako účinne vyliečiť bolesť hrdla?
Slaná voda
Jeden z najúčinnejších domácich liekov na bolesť hrdla je kloktanie slanou vodou. Možno to znie nechutne, odpudivo a nie každý to dokáže. Ale aspoň to skúste. Soľ zabíja baktérie a dokáže znížiť bolesť, dokonca aj vyliečiť pôvod akejkoľvek infekcie hrdla a horných dýchacích ciest.
Zmiešajte lyžičku soli a pol šálky teplej vody. Kloktajte asi pol minútky niekoľkokrát denne. Týmto roztokom si môžete prepláchnuť aj nos, ak máte nádchu, ale to znesie naozaj len málokto 🙂
Škorica, zázvor a čierne korenie
Význam škorice na naše zdravie poznali už naši predkovia. Už v starom Egypte poslúžila na liečenie mykózy nôh, na črevné a brušné problémy, aj na bolesť hrdla.
Do teplej vody dajte pol lyžičky mletej škorice, štipku čierneho mletého korenia a zamiešajte. Tento nápoj vám prehreje telo a potlačí bolesť v hrdle.
Hrdlo v teple
Najlepšie poslúži obyčajná šatka alebo stará plienka. Namočte ju do studenej vody alebo do teplého bylinkového odvaru. Obviažte si ňou hrdlo a relaxujte. Obklad vymeňte po hodine.
Prečítajte si aj
7 tipov, ako prekonať nachladnutie a nádchu.
Jablko a jablčný ocot
Vyskúšajte aj tento osvedčený nápoj pri bolestiach hrdla. Umyté jablko ošúpte a šupky zalejte v nádobe horúcou vodou. Nechajte vylúhovať, sceďte a pridajte citrónovú šťavu. Poslúži aj ako osviežujúci nápoj v lete.
Hneď ako zistíte, že vás začína bolieť hrdlo, priložte si naň obklad. Najlepšie je namáčať vreckovku do jablkového octu, priložiť na hrdlo, obaliť igelitom a uterákom.
Jablčný ocot si pripravíte aj doma z nastrúhaných jabĺk v šupke. Do štvorlitrového pohára dajte do dvoch tretín jablká so šupkou bez jadra. Pridajte 6 lyžíc cukru a doplna dolejte vlažnou vodou. Prikryte handričkou a nechajte 10 dní kvasiť.
Každý deň treba zmes premiešať, napokon prefiltrovať, zazátkovať a dať do fliaš.
Liečivý med
Med je naozaj zázrak. O to viac, ak vás trápi bolesť hrdla. Obsahuje prospešné živiny, antioxidanty a vitamíny. Posilňuje imunitný systém a je skvelým pomocníkom pri boji s infekciami. Má antibakteriálne a antibiotické účinky, pôsobí protizápalovo a upokojujúco.
Urobte si čaj s veľkou lyžicou medu a pridajte šťavu z polovice citróna. Popíjate viackrát počas dňa.
Zinok a vitamíny
Ak sa cítite zoslabnutí, cítite bolesť hrdla, hlavy, ste unavení, zvýšte príjem vitamínov a zinku. Tento minerál obsahuje antimikrobiálne látky, ktoré bojujú s infekciou a významne podporuje imunitný systém.
Nachádza sa v banánoch, jablkách, hruškách, mandarínkach, tiež v brokolici, karfiole, červenej repe, špargli. A nesmieme zabúdať na hovädzie mäso, pečeň, ryby.
Kyslá kapusta
Má veľké množstvo vitamínu C, ktorý zvyšuje imunitu. Doprajte si kapustovú kúru, ideálne dva až trikrát denne po 100 g kyslej kapusty. Možno budete častejšie chodiť na toaletu, ale vitamíny z kyslej kapusty vám pomôžu prekonať chorobu a zlepšiť aj bolesti hrdla.
Cesnak
Cesnak je prírodné antibiotikum, ktoré pomáha liečiť rôzne zdravotné problémy. Obsiahnutý alicín zabíja baktérie a vírusy. Len čo pocítite dráždenie či len jemné škrabanie v krku, dajte si cesnak. Ideálne v surovom stave. Nakrájajte ho na drobné kúsky a pomaly jedzte, dajte si ho na chlieb, prípadne rozdrvte do vody či medu.
Dobrý recept na bolesť hrdla je aj chrenovo-cesnakové kloktadlo. Pretlačte tri strúčiky cesnaku, pridajte polievkovú lyžicu strúhaného chrenu a nechajte odstáť v prevarenej vode. Potom preceďte a kloktajte každú hodinu. Roztok má dezinfekčné účinky.
Cibuľa
Cibuľa obsahuje tiež veľa vitamínov a látok, ktoré ničia baktérie a vírusy. Podporujú imunitu. Cibuľa je na bolesť hrdla ideálna v surovom stave, no pokojne si môžete uvariť aj cibuľový čaj.
U malých detí zvoľte domáci sirup. Pripravíte ho z nakrájanej cibule a medu – cibuľa pustí šťavu, tá sa zmieša s medom a môžete podávať po lyžičkách niekoľkokrát denne.
Cibuľa pomáha aj pri angíne. Uvarte dve-tri cibule a mäkké ich roztlačte. Vložte do šatky a prikladajte také teplé, ako znesiete, na hrdlo. Nechajte pôsobiť aj v noci a ráno zasa vymeňte čerstvo uvarenou a roztlačenou cibuľou.
Prečítajte si aj
Chrípka a jej liečba. 20 užitočných tipov.
Bylinkové čaje
Pite veľa správne nápoje. Ak sa ohlási bolesť hrdla, musíte sliznice udržiavať vlhké. Ideálna je čistá voda, mierne teplejšia, vlažná. A v mnohých prípadoch sú ešte lepšie bylinkové čaje. Tie upokoja podráždenie, uvoľnia hlieny a pomôžu pri bolesti.
Vyberte si napríklad šalviový alebo mätový čaj, tiež harmančekový, skorocelový, samozrejme lipový a čaje s prídavkom echinacei.
Kurací vývar
Klasika našich starých mám. Škoda, že ho tak málo ľudí využíva. Poctivý domáci vývar so zeleninou zahreje, nech máte akúkoľvek chorobu, zabraňuje dehydratácii a hydinové mäso navyše obsahuje aminokyseliny, ktoré pomáhajú uvoľniť hlieny v dutinách i pľúcach.
Takže kurací vývar účinne bojuje s bolesťou hrdla, už keď ho máte len mierne podráždené.
Kedy už navštíviť lekára?
Ak nepomohli domáce liečivé prostriedky a stále cítite bolesť hrdla aj po piatich dňoch, prípadne sa zhoršila, navštívte lekára. Tu si už sami nepomôžete. Nepreležaná a nevyliečená choroba sa môže kedykoľvek vrátiť. A ešte intenzívnejšie. Takže ak sa zvýši teplota nad 38 stupňov, hrdlo opuchlo, škriabanie je oveľa silnejšie a už nedokážete poriadne ani prehĺtať, choďte k lekárovi.
Jeden komentár
Tiež som za prírodné liečenie chorôb, vždy lepšie ako dávať do seba chémiu. Mne sa osvedčuje pri bolesti hrdla kloktanie slanou vodou. bylinkové čaje s medíkom. Objavila som aj perfektné bylinné pastilky, sú tam iba čisto bylinky, žiadna chémia, Himalaya sa volajú myslím. Väčšinou stále zabrali. Poprípade si dávam cesnak – ten zaberie vždy 🙂