Čierny kašeľ, alebo tiež dusivý kašeľ je vysoko infekčné ochorenie, ktoré vďaka očkovaniu takmer vymizlo. V krajinách tretieho sveta naň zomieralo veľa najmenších detí, v rozvinutých krajinách sa vyskytovalo len ojedinele, no v poslednom období počet prípadov stúpa.
Česko hlási rekordný nárast – v 16.týždni (druhá polovica apríla) pribudlo viac prípadov ako od začiatku roka. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny, najvyššia chorobnosť je však vo veku 15 až 19 rokov, ale chorľavejú aj deti do jedného roka.
Ako sa čierny kašeľ prejavuje a čo mi hrozí? Dá sa liečiť aj doma, alebo treba ísť k lekárovi?
Ako sa čierny kašeľ prejavuje
„Mala som dusivý kašeľ, chvíľami to bolo lepšie, už som si vravela, že to prejde. Potom zasa prišla nepríjemná fáza…až následne, keď som bola u lekárky a odobrala mi krv na analýzu som sa dozvedela, že som prekonala čierny kašeľ,“ hovorí Alena, ktorá si tým prešla koncom marca. Netuší, kde ho mohla chytiť a ani jej nenapadlo, že môže mať čierny kašeľ.
Čierny kašeľ (pertusis) je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Bordetella pertussis. Prejavuje sa sériou silných, kašľavých záchvatov, ktoré môžu byť také intenzívne, že pacientovi môže chýbať dych. Počas týchto záchvatov môže dôjsť k charakteristickej vykašliavaniu hlienu alebo hlienovej tekutiny, ktorého farba je v niektorých prípadoch hustá a tmavá, čo dalo ochoreniu meno “čierny kašeľ”.
Čierny kašeľ v podstate prebieha v troch fázach. 1 až 2 týždne sú mierne príznaky, niečo ako nádcha, mierna horúčka, výtok z nosa a pokašliavanie. Môže sa objaviť zápal očných spojiviek a slzenie očí.
Ďalšia fáza môže trvať 1 až 6 týždňov – tu sa zhoršujú príznaky. Chytí vás až záchvatovitý kašeľ, môžete mať zachrípnutý hlas, veľmi sťažené dýchanie, sípavý zvuk pri nádychoch. Niektorým ľuďom zmodrajú pery.
Tretia fáza je zotavovacia, ešte stále pokašliavate, ale záchvatovité kašle sú miernejšie, menej časté. Môže to trvať 2 až 3 týždne.
Ďalšie príznaky, ako rozpoznať čierny kašeľ: môže sa objaviť chrípka, únava, nevoľnosť, strata chuti do jedla a dokonca aj zvracanie počas záchvatov kašľa.
Čo mi hrozí pri čiernom kašli?
Čierny kašeľ môže byť nebezpečný, najmä u malých detí, starších ľudí a ľudí s oslabeným imunitným systémom. Bez riadnej liečby môže mať vážne komplikácie a dokonca aj fatálne následky. Z možných komplikácií spomeňme najmä:
- Dýchacie problémy: Silné záchvaty kašľa môžu spôsobiť nedostatok kyslíka, zadusenie a dokonca aj zástavu dychu.
- Výživové problémy: Pre malé deti môže byť zložité jesť a piť kvôli záchvatom kašľa, čo môže viesť k dehydratácii a nedostatočnému príjmu živín.
- Infekcie: Záchvaty kašľa môžu spôsobiť poškodenie pľúc, čo zvyšuje riziko pre ďalšie infekcie, ako je napríklad zápal pľúc.
- Neurologické komplikácie: U niektorých ľudí môže čierny kašeľ spôsobiť neurologické komplikácie, ako je napríklad encefalopatia.
- Komplikácie u novorodencov: U dojčiat a novorodencov môže čierny kašeľ spôsobiť vážne komplikácie, vrátane zápalu mozgových blán (meningitída) alebo kŕčových záchvatov. Napokon, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zomiera ročne na čierny kašeľ vyše 200-tisíc detí.
Prečítajte si tiež
Bylinky na vykašliavanie a vlhký kašeľ.
11 byliniek, ktoré pomáhajú.
Ako sa lieči čierny kašeľ?
Liečba zahŕňa kombináciu liekov a krokov na zmiernenie príznakov a kontrolu infekcie.
Antibiotiká: Na liečbu sa bežne používajú makrolidy ako je azitromycín alebo erytromycín. Tieto lieky pomáhajú zničiť baktérie Bordetella pertussis a skrátiť trvanie infekcie. Antibiotiká sa obvykle užívajú v priebehu niekoľkých týždňov.
Symptomatická liečba: Na zmiernenie kašľa a ďalších príznakov sa môžu lieky proti kašľu, antipyretiká na znižovanie horúčky. Dôležitá je dôkladná hydratácia, oddych a vyhýbanie sa faktorom, ktoré môžu zhoršiť kašeľ (napríklad dym alebo znečistený vzduch).
Očkovanie ako prevencia. Podáva sa vo viacerých dávkach v rámci očkovacieho harmonogramu detí – viď nižšie – a tiež sa odporúča pre dospelých, najmä pre tehotné ženy a staršie osoby, ako ochrana proti ochoreniu a jeho komplikáciám.
Izolácia: Počas infekčného obdobia je dôležité izolovať sa od ostatných, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia na ďalších ľudí.
Ako predísť čiernemu kašľu?
Čierny kašeľ sa prenáša kvapôčkovou infekciou, keď infikovaná osoba kašle. Môžu vás nakaziť aj osoba, ktorá má len mierny priebeh alebo dokonca niekto, kto nemá ani príznaky. Ohrozený môže byť každý, najmä malé deti, seniori a ľudia bez zaočkovania.
Očkovacia látka proti čiernemu kašľu sa zvyčajne podáva v rámci kombinovaného očkovania proti záškrtu a tetanu (často v kombinácii aj s očkovacou látkou proti poliomyelitíde, Haemophilus influenzae a hepatitíde B).
Prvý cyklus 2 až 3 dávok sa zvyčajne podáva v období od dvoch do 12 mesiacov podľa národného očkovacieho kalendára.
Tretia a štvrtá dáka sa odporúča vo veku od 11 do 24 mesiacov a ďalšia dávka v období medzi tretím a siedmym rokom života.
Pozrite si video o diagnostike, príznakoch, liečbe…
Zdroj a foto: Vaccination-info.europa.eu, Wikipedia,
UZVSR.sk, VasaLekaren.sk, Freepik.com