Osýpky a očkovanie. Je to naozaj dôležité?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V Rumunsku sa už za pár mesiacov nakazilo tritisíc ľudí a 16 zomrelo. Epidémia osýpok prenikla aj do Maďarska a odborníci nevylučujú, že zasiahne aj Slovensko. Počet očkovaných detí u nás totiž v posledných rokoch klesá. Osýpky a očkovanie – áno, či nie? Je naozaj dôvod obávať sa, alebo lekári len strašia? Epidemiologička Zuzana Krištúfková zo Slovenskej zdravotníckej univerzity tvrdí, že „máme na Slovensku celé skupiny neočkovaných detí a riziko epidémie osýpok je teda u nás dosť vysoké“. Problematické sú najmä 4 regióny, kde je zaočkovanosť najnižšia – Bratislavský, Trenčiansky, Košický a Banskobystrický kraj.

 

Čo sú to osýpky?

Treba si uvedomiť, že osýpky sú skutočne akútne a vysoko nákazlivé vírusové ochorenie. Šíri sa kvapôčkami cez nosohltan a spojivky. Vzduchom a dotykom. Príznakmi osýpok sú horúčka, vyrážky, kašeľ, nádcha a zápal očných spojiviek. Vyrážky sa objavujú spočiatku najmä na hlave a šiji, neskôr sa šíria po celom tele. Horúčky dosahujú až 40 stupňov a ochorenie trvá niekoľko dní.

Môžu sa pridružiť ďalšie komplikácie, ako zápal pľúc, encefalitída, ale aj chronické ochorenie mozgu. Najčastejšie postihuje deti od dvoch do desať rokov. Často sa to končí smrťou.
Osýpky sú mimochodom najčastejšou príčinou úmrtí detí vo svete, takže netreba osýpky podceňovať. A to aj napriek tomu, že existuje účinná a bezpečná vakcína. Na Slovensku ju dokonca hradia zdravotné poisťovne. Intenzívnejšie sa začalo očkovať proti osýpkam od roku 2000, pričom v nasledujúcich 15 rokoch sa počet úmrtí znížil až o 79% (údaje Svetovej zdravotníckej organizácie a Úradu verejného zdravotníctva).

preventívne prehliadky zadarmoPrečítajte si aj
25 vyšetrení a úkonov, ktoré máte u lekára zadarmo.

Osýpky a očkovanie

Čoraz viac rodičov odmieta očkovanie. Vznikajú dokonca skupiny a kluby proti očkovaniu, ktoré je údajne škodlivé a kontraproduktívne. V diskusiách a na fórach je množstvo príspevkov, ktoré sú plné poloprávd – či už zámerných, manipulatívnych, alebo vychádzajú len z nedostatočnej informovanosti.

Napríklad v roku 2015 odmietlo  základné očkovanie 118 ľudí na Slovensku, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o 49 prípadov. Pritom osýpkami sú ohrozené najmä maličké deti, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém. Deti protilátky nemajú, aj preto je dôležitá tzv. kolektívna imunita, čím sa znižuje riziko prenosu.
Mnohí rodičia riskujú zdravie svojich detí, keď ich nedajú zaočkovať. Tiež tak znižujú kolektívnu imunitu a navyše im hrozí za to pokuta. „V západnej Európe je napríklad bežné, že dieťa nemôže ísť do štátnej školy alebo škôlky, ak nie je zaočkované,“ povedala epidemiologička Zuzana Krištúfková.

osýpky a očkovanie detí

Osýpky a očkovanie. Chráňte svoje deti a neubližujte im nečinnosťou.

Očkovať, či neočkovať?

V bývalom Československu bolo očkovanie proti osýpkam povinné, čo viedlo prakticky vymiznutiu ochorenia. Naposledy sa osýpky objavili v roku 1998, aj to ich pravdepodobne priniesli migranti do regiónov s nízkou zaočkovanosťou.
Očkovanie dnes hradia poisťovne – či už je to Dôvera, Všeobecná zdravotná poisťovňa, alebo Union. V očkovacej látke dostanú deti okrem osýpok aj protilátky mumpsu a rubeoly. Očkujú sa deti medzi 15. a 18. mesiacom života, následne sú v 12 rokoch preočkované. Dávka sa pichá do stehna alebo do ruky a protilátky pretrvajú až desať rokov.

Očkovanie je o to dôležitejšie, že nakaziť sa môžete aj nepriamo, čiže nemusíte prísť do priameho kontaktu s nakazeným. Podľa virologičky Tatiany BetákovejVirologického ústavu SAV si treba dávať pozor na to, čoho sa dotýkame. Vírus sa na niektorých povrchoch môže udržať aj dve hodiny – stôl, stoličky, kľučky, hračky. Stačí, že sa potom toho povrchu dotkne dieťa a rukami si pretrie oči, prípadne niečo zje. Vírus sa tak dostane do celého tela.

Ak vás zaujímajú informácie o očkovaní, o bezpečnosti vakcín, o ich zložení a možných nežiadúcich účinkoch, odporúčame knihu Hovorme o očkovaní… a nebojme sa pýtať. Jej autorom je Peter Tuhársky, člen občianskeho združenia Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania.
vydavateľstvo Osveta zasa vydalo vynikajúcu publikáciu Očkovanie o efektivite a nevyhnutnosti očkovania.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.