Sú homeopatiká naozaj účinné? Kedy a ako nám môžu pomôcť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď sme chorí my alebo sú chorí naši blízki, sme ochotní urobiť čokoľvek, len aby sme boli všetci opäť zdraví. Zverujeme sa do rúk lekárov, skúšame lieky od výmyslu sveta, testujeme očistné diéty alebo sa uchyľujeme k liečbe bylinkami a čajmi.
Mnohí z vás už určite skúšali aj homeopatiká.
Čo však homeopatiká vlastne sú, kedy a ako nám môžu byť nápomocné? Skutočne sú účinné, alebo ide len o marketingový trik?

 

Homeopatiká

Homeopatia je súčasťou alternatívnej medicíny. Ako prvý tento pojem použil medzi 18. a  19. storočím nemecký lekár Samuel Hahnemann. Pojem pochádza z gréckeho homeo (podobný) a pathos (trpiaci).
Zástancovia homeopatie veria, že choroba môže byť vyliečená malou dávkou látky, ktorá vo väčších množstvách vyvolá príznaky liečenej choroby. Napríklad, Hahnemann liečil maláriu kôrou chinínovníka. Jedným z príznakov malárie je horúčka, pritom v istej koncentrácii horúčku vyvoláva aj chinín. Funguje to teda na podobnom princípe, ako keď sa alergik zámerne v malých dávkach vystavuje alergénom, aby sa s nimi jeho telo naučilo bojovať efektívnejšie.

 

Cieľom je stimulovať telo, aby začalo proces liečenia

naozaj sú homeopatiká účinné?Obsah účinnej látky vyvolávajúcej príznaky v homeopatikách je malý, neraz takmer nulový. Cieľom je však stimulovať telo, aby spustilo proces liečenia. Výsledky niekoľkých existujúcich vedeckých štúdií sú zmiešané, niektoré viac pozitívne, iné zas menej.
Názory na homeopatiká sa rôznia, mnohí ich považujú skôr za placebo ako za skutočnú liečebnú metódu. Okrem toho, je náročné odlíšiť, kedy homeopatikum naozaj účinkuje a kedy u pacienta nastal placebo efekt.

Napriek tomu sa však homeopatiká ako doplnková liečba využívajú pri rôznych ochoreniach. Napríklad, ako informuje portál Healthline, využíva sa ako doplnková liečba v prípade úzkostných stavov. Často využívaným homeopatikom je v tomto prípade Calcarea carbonica, teda výťažok z mušlí pozostávajúci z uhličitanu vápenatého. Túto látku hojne využíval ako homeopatikum aj samotný Hahnemann.

 

Pred podaním homeopatika sa poraďte s lekárom

Homeopatiká sa využívajú aj pri liečbe cukrovky, ako uvádza spomínaný lekársky portál. Napríklad, nechtík lekársky pomáha pri liečbe vredov.
Klinčekovec jambolanový zas pomáha pri slabosti, pri liečbe vredov či nadmernom smäde a následnom nadmernom močení.

Homeopatiká sa využívajú napríklad aj pri liečbe psoriázy či iných kožných ochorení. Ako homeopatikum môže slúžiť napríklad aj fosfor, poniklec (v homeopatii známy ako Pulsatilla) či durman obyčajný.
Pulsatilla sa používa napríklad pri menštruačných ťažkostiach, pri nachladnutí alebo pri náladovosti a úzkostných stavoch.

9 prírodných tipov na boj proti rakovinePrečítajte si tiež
9 silných prírodných tipov na boj proti rakovine.

Za žiadnych okolností však na sebe tieto látky netestujte bez toho, aby ste sa najprv poradili so svojim lekárom. Všetky časti durianu sú napríklad prudko jedovaté, toxický je však aj poniklec a ich konzumáciou si môžete privodiť závažné zdravotné ťažkosti. Navyše, liečba homeopatikami by mala byť len doplnková.
Aj Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že ideálne je počúvať rady lekárov a najmä pri vážnych ochoreniach homeopatiká využívať ako prípadný doplnok, nie ako primárnu liečbu. Obzvlášť opatrní by mali byť rodičia, ktorí sa chystajú podávať homeopatiká deťom.

Zdroj: Medicinenet, Healthline, Homeopathy Center
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.