Turistika na Slovensku. 20 dôležitých pravidiel, aby ste si túru naozaj užili

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak chodievate pravidelne na vysokohorskú turistiku, už dobre viete, aké sú zásady bezpečného pobytu v horách a čo by mala obsahovať výbava na cestu. Tiež ako sa dá výborne naplánovať trasa a nenechať sa prekvapiť.
Turistika na Slovensku ponúka nádherné možnosti, takže ak len začínate, alebo sa chystáte častejšie vyrážať do hôr – máme pre vás 20 pravidiel, ako sa správať v horách, aby ste neohrozili seba, či iných turistov. A ako sa pohybovať po turistických chodníkoch?
Nedávno sme písali o tom, aký turistický výstroj si zbaliť a ako naplánovať túru, či výlet.

 

Turistika na Slovensku

Keď vyrazíte s batohom po Slovensku, mali by ste byť dobre pripravení. Nielen fyzicky, výstrojom, ale tiež duševne a takpovediac morálne. Niekedy stretnete turistov, ktorí nevedia, ako sa správať, porušujú elementárne pravidlá a to nielenže otravuje, poburuje, ale môže to ohroziť ich, aj vás.
Máme teda 2x po 10 pravidiel a tipov, ako sa na túrach správať, aby sme sa všetci rešpektovali a vychutnávali si nádhernú prírodu. Inšpirovali sme sa aj knihami vydavateľstva Dajama, ktoré vydáva vynikajúcich turistických knižných sprievodcov. Odporúčame napríklad sériu S batohom po Slovensku, ale tiež Výlety s deťmi, či Po Slovensku.

ikona peso10 pravidiel bezpečného pobytu v horách

 1. Pri výbere túry treba zohľadniť zdatnosť turistu.
 2. O schodnosti trasy je vhodné informovať sa na stanici horskej služby.
 3. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu je vhodné oznámiť ubytovateľovi a zapísať sa do knihy vychádzok.
 4. Na dlhšiu túru sa odporúča odísť ráno.
 5. Aj za slnečného počasia treba použiť pevnú obuv.
 6. Do batoha si treba zabaliť nepremokavé oblečenie.
 7. Ak sa počasie začne zhoršovať, treba sa včas vrátiť.
 8. Počas túry sa odporúča smerovať po značkovaných chodníkoch, neodbočovať do neznámeho terénu a nevstupovať na snehové polia.
 9. Ak je chodník nad pásmom lesa pokrytý snehom a nemá tyčové značkovanie, nepovažuje sa za značkovaný a nesmie sa po ňom pokračovať.
 10. Ak sú turisti okolnosťami prinútení nevrátiť sa na miesto ubytovania, je ich povinnosťou oznámiť túto skutočnosť ubytovateľovi.
Veľký Sokol - turistika na Slovensku

Veľký Sokol

 

ikona peso10 pravidiel pri pohybe po turistických chodníkoch

 1. Plánovanú trasu si treba preštudovať vopred podľa turistickej mapy a turistického sprievodcu.
 2. Hlavnú pozornosť treba venovať križovatkám ciest vo voľnom teréne a križovatkám ulíc pri prechode obcami, kde trasu spravidla križuje rad ulíc a ciest.
 3. Na ostré zlomy a zmenu smeru na menej dôležitú komunikáciu upozorňuje šípka (značka s hrotom).
 4. Ak na väčšej vzdialenosti (asi 300 m) značka chýba, ide pravdepodobne o nesprávny smer. V tomto prípade sa treba radšej vrátiť na najbližšiu križovatku a hľadať správny smer.
 5. Pri príchode na väčšie voľné plochy v poraste s málo zreteľnými chodníkmi si treba pozorne prezrieť protiľahlý okraj porastu, či na ňom nie je veľká pásová značka (tzv. volavka).
 6. Pri značkovaní niektorých trás nemohli byť dodržané pravidlá značkovania alebo stanovený trojročný cyklus obnovy, čo môže spôsobiť nečitateľnosť značiek, ich nedostatočnú hustotu a nesúlad s mapou.
 7. Pri chôdzi sa odporúča pozerať aj späť a overiť si, či značkovanie v protismere nie je spoľahlivejšie.
 8. Odporúča sa odmerať si vzdialenosti jednotlivých bodov na turisticky značkovaných trasách z mapy pre kontrolu dĺžky pochodu a vzdialenosti.
 9. Pri pohybe v teréne informujú o vzdialenosti a mieste údaje na smerovníkoch (na smerovke sú uvedené tri postupné ciele na danej trase a údaje o čase potrebnom na ich dosiahnutie).
 10. Turisticky značkované trasy sú v plnom rozsahu použiteľné len v období bez snehovej pokrývky.

Šťastnú cestu a krásne zážitky želá LepšíDeň.sk

Kláštorská roklina - turistika na Slovensku

Kláštorská roklina

Foto: Dajama, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.