Chyby, ktoré pri kúpe letnej obuvi robíme najčastejšie a neskôr ich ľutujeme

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Letná obuv má byť kvalitná, dostatočne priedušná a zároveň nám má zaistiť maximálne pohodlie. Dôraz však treba klásť aj na to, aby nám topánky sedeli a boli aj praktické. Pokiaľ totiž ich výber podceníme, rad ťažkostí a problémov na seba nenechá dlho čakať.

Trendový dizajn, lákavá cena a nechýba ani vaša štandardná veľkosť. To všetko pri kúpe topánok často rozhoduje, no zabúdame na ďalšie podstatné kritériá. Mnohokrát sa ich spracovanie líši, nie vždy teda platí, že bude pre vás vhodná obuv totožnej veľkosti. Zamerať by sme sa tak mali aj na rozmery a pozornosť venovať aj kvalite, materiálom a celkovej konštrukcii topánok. Čo teda mnohokrát pri kúpe robíme zle?

 

ruka ikona červenáTopánky nám nesedia

Noha by mala pokrývať celý povrch. Ak cítite oporu len v päte a v špičkách chodidiel, pričom priehlavok je takpovediac vo vzduchu, táto obuv predstavuje rad nepríjemností. Rátajte s problémami, častými sprievodnými javmi sú ťažkosti s krvným obehom či tvorba otlakov a celková bolesť nôh.
Máte problém nájsť také topánky, čo by vám sedeli? Zdravotné šľapky sú jednou z možností, disponujú totiž anatomicky tvarovanou stielkou, ktorá zabezpečuje pohodlie našim chodidlám.

 

ruka ikona červenáPriveľká obuv

Veľké topánky sú chybou, ktorú pri kúpe robíme pomerne často. Máte aj vy takú obuv vo vlastnej zbierke? Nájdite jej iného vlastníka a len si spomeňte, ako sa vám v týchto topánkach chodilo. Každý jeden krok ste mysleli na to, aby ste nespadli a celý čas ste napínali svaly. Pokiaľ by ste tak totiž neurobili, topánka by vám skĺzla, v horšom prípade ste mohli stratiť aj rovnováhu. Väčšia veľkosť nie je rozhodne výhrou, narobí rovnako veľa ťažkostí ako priveľmi malé topánky.

 

ruka ikona červenáExtrémne voľné topánky

Vítaná nie je ani voľnosť topánok, ich obutím riskujete pád. Namáhané sú prsty, ktoré sa snažia tomu zabrániť a vaša chôdza vyzerá veľmi neprirodzene. Nosenie tejto obuvi sa  navyše podpíše aj na častejšom výskyte otlakov a bolestí kolien či chrbta. V horšom prípade môže dôjsť až k deformácii prstov.

chôdzaPrečítajte si tiež
Je chôdza naozaj taká zdravá?

 

ruka ikona červenáNevhodná podrážka

Príliš dlhá alebo krátka, úzka či priveľmi plochá. Nič z toho nie je vhodné, topánky s takouto podrážkou vám výrazne sťažia chôdzu. Úzka obuv nevyzerá vôbec dobre, jej nosením sa navyše deformujú aj kĺby na prstoch a spôsobujete si tým aj podráždenie pokožky. Kým dlhá podrážka je pri chôdzi nebezpečná, tá krátka zase predstavuje extrémnu námahu. Vytŕčajú vám prsty zo sandálov? Neustále tým napínate svaly a bolesti sa nevyhnete.

Plochá podrážka je však jednou z tých závažnejších chýb. Výrazne si tým poškodzujete zdravie, počas chôdze totiž nedokážete zmierniť náraz a nohy sú v neustálom napätí. Nápomocné môžu byť ortopedické vložky, no lepšie bude siahnuť po obuvi, čo je vhodná na každodenné nosenie. Tá by mala držať svoj tvar, byť oporou pre nohu a veľkosť podpätku by mala zodpovedať 4 centimetrom.

Ideálna obuv by vám mala perfektne sedieť a nemala by vás pri chôdzi nijako obmedzovať. Ak hľadáte tú správnu voľbu, vyskúšajte zdravotné topánky. Práve tie dokonale kopírujú vašu nohu, predstavujú anatomický tvar a adekvátnu veľkosť podpätkov, spĺňajú tak všetky kvality, ktoré by ste mali pri kúpe zohľadniť.

— PR článok —
Foto: Africa Studio / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.