Ak sa chystáte viac spoznávať Slovensko na vlastných nohách, treba vedieť, čo si so sebou vziať a ako sa dá najlepšie naplánovať zaujímavá trasa. Existujú vecičky, na ktoré by ste pri turistike rozhodne nemali zabudnúť, lebo sa vám to môže vypomstiť.
Poradíme vám vybavenie na turistiku – základné kúsky, aj šikovné pomôcky, vďaka ktorým sa nestratíte, ochránite si zdravie aj nervy 🙂
Pridáme tipy, ako si naplánovať zaujímavé trasy – či už preferujete knižných sprievodcov, alebo skôr online na internete a potom sa riadite pomocou smartfónu.
Vybavenie na turistiku
Základom fyzickej a psychickej pohody pri absolvovaní horských a vysokohorských túr je vhodné oblečenie a výstroj, najmä pevná obuv profilovanou podrážkou.
Športová obuv (tenisky a pod.) alebo poltopánky nohy nechránia pred úrazom v skalnatom teréne, predovšetkým v pohyblivej sutine.
Na telo si treba obliecť vhodnú spodnú bielizeň (tzv. termobielizeň), ako strednú vrstvu možno odporučiť oblečenie napríklad z materiálu Polar rôznej hrúbky.
Ako vrchné ošatenie sú vhodné vetrovky a nohavice z vodoodpudivých a vetruvzdorných materiálov (napr. typu Goratex).
Pri dlhších a náročnejších túrach by vo výstroji nemal chýbať plášť do dažďa, čiapka, rukavice, píšťalka, tepelnoizolačná fólia pre nepredvídané situácie a základná lekárnička. Lyžiarske palice, čakan a stúpacie železá (tzv. mačky) odporúčame v období, keď sú v dolinách a sedlách snehové polia.
„K ďalším nevyhnutným potrebám patria osobné doklady, turistický sprievodca s opisom trás, dostatok jedla a tekutín a vrecko na znesenie vlastných odpadkov. V prípade dlhších túr sa aj v letných mesiacoch odporúča voliť teplejšie oblečenie, pretože náhla zmena počasia môže pre turistu bez dostatočného vybavenia znamenať nepríjemné zážitky,” odporúčajú z vydavateľstva Dajama, ktoré vydáva vynikajúcich turistických knižných sprievodcov.
Odporúčame napríklad sériu S batohom po Slovensku, kde vyšli samostatné knižky v malom praktickom formáte aj s mapami pre oblasti Tatry (Vysoké, Nízke aj Západné), Malá i Veľká Fatra, Slovenský raj…
Šikovné pomôcky
Určite majte pri sebe vždy mapu. Môžete sa spoliehať na online mapu vo svojom mobile, ale nie vždy a všade máte pokrytie, takže na to pozor. Ak si ju stiahnete vopred a používate ju offline, je to ok. Dobré je tiež mať pri sebe klasickú papierovú mapu.
Mimochodom, pri používaní GPS sa vám mobil vybije oveľa rýchlejšie, takže online navigáciu si zapínajte len vtedy, keď ju naozaj potrebujete.
Zíde sa aj buzola, ktorá pomáha najmä v zhoršených podmienkach, v zime, pri hmle, v búrke, hustom snežení ap. Čiže vtedy, keď je viditeľnosť skutočne veľmi problematická. Vďaka buzole zorientujete mapu a nájdete správny smer.
Do batoha si pribaľte kvalitné slnečné okuliare, pretože slnečné lúče sú vo vyššej nadmorskej výške oveľa intenzívnejšie. Chráňte si zrak, nepodceňujte to!
Odporúčame aj hydrovak, lebo počas túry treba dodržiavať pitný režim a nie vždy vás baví skladať ruksak z chrbta, vybrať fľašu, napiť sa, znova vložiť dnu a hodiť na chrbát… Hydrovak funguje ako taká infúzia, keď hadičkou pomaly sajete vodu aj počas kráčania. Hydrovak je uložený v batohu a voda je tak chránená pred slnečnými lúčmi, prípadne pred veľkou zimou.
Oplatí sa pribaliť aj čelovku, ak vás zastihne tma. A tiež hodinky, lebo ak sa vám vybije mobil, nemáte prehľad o čase – nestmieva sa už náhodou? stihnem to na poslednú lanovku? zvládnem do tmy dôjsť k tej chate?
Turistickí sprievodcovia – knižní a online
Každú trasu dopĺňa mapka s jej zvýrazneným priebehom. Súčasťou sprievodcu je aj turistická mapa v mierke 1 : 50 000 vložená do plastového obalu.
Vychádza mnoho knižných turistických sprievodcov, ale my nedáme dopustiť na spomínané knihy od vydavateľstva Dajama. Rôzne série ako Výlety s deťmi, S batohom po Slovensku, alebo séria Po Slovensku, kde nájdete knižky Záhadné miesta, Od hradu k hradu, Rozhľadne, Náučné chodníky, Najkrajšie pešie okruhy ap. Stačí si vybrať, či skôr na bicykli, pešo, alebo dokonca autom – na to je ideálna kniha Najkrajšie autotrasy.
Ich obsah vždy tvoria najzaujímavejšie trasy s detailným spracovaním ako prevýšenie, dĺžka, zaujímavé body na trase ap. Nechýbajú mapy, výrezy, priebeh jednotlivých trás, charakteristika náročnosti, a tiež fotografie.
Čo je najlepšie, všetky odporúčané trasy spracovali autori na základe osobných skúseností, nie od stola.
Prečítajte si ďalšie užitočné tipy na CESTOVANIE.
Online plánovanie
Ak si chcete naplánovať výlety a túry na internete, máme zopár odporúčaní.
Hikeplanner je interaktívna online služba, ktorú ponúka turistický portál HIKING.SK. Vyhľadá vyznačenú turistickú trasu medzi dvoma zadanými rázcestiami (s možnosťou zadať jedno priebežné rázcestie) a podľa výberu môže minimalizovať vzdialenosť, prevýšenia alebo pre potreby hrebeňoviek uprednostňovať červenú značku.
Následne zobrazí údaje o danej etape – vzdialenosti, stúpania, klesania, časový odhad a farby značkovaných chodníkov, ktorými etapa prechádza. Do systému sú zaradené zväčša len rázcestia (TIM), kde sa križujú aspoň dva rôzne značkované chodníky.
Databáza sa priebežne aktualizuje v snahe zachytiť súčasný stav v teréne. Naplánovanú trasu si možno pozrieť online na turistickej mape na adrese TuristickáMapa.sk, ktorú prevádzkuje portál HIKING.SK.
Foto: Dajama, Hiking.sk